Pałac Juliusza Heinzla w Łodzi

Urząd Miasta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Pałac Heinzla na Piotrkowskiej w Łodzi to wybitny przykład XIX-wiecznej architektury rezydencjonalnej, powstały w roku 1882. Jej właścicielem był Juliusz Heinzel, łódzki przemysłowiec, który szybko dorobił się wielkiej fortuny i zyskał tytuł barona.

Pałac powstał jako budowla złożona z 3 członów: środkowego, będącego właściwą rezydencją oraz symetrycznie rozplanowanych po jego obu stronach bliźniaczych oficyn. Pierwotnie rozdzielały je wjazdy bramne, które zabudowano w I połowie XX wieku, wtedy też elewacja frontowa zyskała obecny wygląd. Na osi budowli, ponad gzymsem znajduje się rzeźba przedstawiająca alegorię przemysłu i handlu. Podobne motywy widnieją w położonych niżej płycinach.

Ławeczka Tuwima
Ławeczka Tuwima


Pałac wspaniale prezentuje się po ostatniej renowacji, obecnie siedzibę ma w nim Urząd Miasta Łodzi, a przed nim odpocząć można na słynnej Ławeczce Juliana Tuwima. Jest ona częścią Galerii Wielkich Łodzian, ta "rzeźba" jednego z najwybitniejszych polskich poetów żydowskiego pochodzenia urodzonego w Łodzi szybko zyskała sympatię mieszkańców i turystów.

Informacje praktyczne

Pałac Juliusza Heinzla - Urząd Miasta
ul. Piotrkowska 104, Łódź

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 22)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024