Nie sposób nie wspomnieć o murach miejskich w Lubinie, bowiem to ważny i cenny zabytek miasta, zachowany do dziś w około 70%. To wspaniały ślad przeszłości, dobrze zachowany do dziś! Mury miejskie w Lubinie były budowane w połowie XIV wieku, w miejscu wałów ziemnych wzmocnionych palisadą. Ich budulcem był łamany kamień, głazy narzutowe, cegła oraz zaprawa wapienna. W dolnej warstwie dominował kamień, zaś w górnej części cegła. Grubość murów zbliżała się do 2 metrów, zaś sięgały one na wysokość około 5 m. Miały one duże znaczenie obronne. W XV wieku zostały jeszcze podwyższone.
W mury wkomponowano 15 baszt oddalonych od siebie o około 50 m. Wejścia do miasta broniły 3 bramy: Głogowska, Ścinawska i Wrocławska. Ta pierwsza była najbardziej ufortyfikowana, z basztą bramną. Zachowała się ona do dziś. W miejski system obronny włączono również założenie zamkowe. To wszystko sprawiało, że ówczesny Lubin był jednym z najbardziej ufortyfikowanych miast na Śląsku.

Dzisiaj fragmenty murów zobaczyć można w wielu miejscach w mieście, np. na Zamkowym Wzgórzu czy koło kościoła MB Częstochowskiej, którego dzwonnica stanowiła kiedyś basztę.
Mury miejskie
Wzgórze Zamkowe, Rynek i inne ulice

Lubin noclegi
Lubin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami




