Lubomir. Korona Gór Polski, szlaki, atrakcje

Lubomir
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Lubomir (904 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Kondracki zalicza Lubomira do Beskidu Wyspowego, ale bywa też przydzielany do Beskidu Makowskiego i tym sposobem należy do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego.

Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy

Lubomir w Koronie Gór Polski

Jest z Lubomirem trochę ambarasu, bo zaliczany jest do Korony Gór Polski jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Tak uznano wg najstarszego podziału tej części Beskidów. Później Jerzy Kondracki - geograf i autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski uznał, że całe pasmo Lubomira i Łysiny należy do Beskidu Wyspowego. Najnowsze doniesienia znów określają szczyt jako element Beskidu Makowskiego. Dla nas nie jest to tak naprawdę bardzo istotne, ale miło wiedzieć, że zdobyliśmy kolejny element układanki, czyli zbliżyliśmy się do zdobycia całej korony.Lubomir
Lubomir

Szlaki na Lubomir

  • Szlak czerwony Mały Szlak Beskidzki: Myślenice - Lubomir - Wierzbanowa - Kasina Wielka - Lubogoszcz - Mszana Dolna - Luboń Wielki, na Lubomir wchodzi się nim, mijając kameralne i malowniczo położone schronisko na Kudłaczach
  • Szlak zielony z Wiśniowej
Szlak czerwony na Lubomir
Szlak czerwony na Lubomir

Szlak czerwony na Lubomir - nasza trasa na szczyt

Szczyt nie jest widokowy, także wybraliśmy się na niego spod schroniska na Kudłaczach, żeby trochę widoku jednak załapać. Niemal pod samym schroniskiem znajdziesz spory, płatny parking, skąd już roztaczają się ładne widoki. Parę kroków i dochodzi się do schroniska, bardzo kameralnego, spod którego też można popatrzeć ładnie na góry. Dalej czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim przez las powędrowaliśmy przez kilka szczytów na Lubomir. Po drodze znajdziesz jeden fajny punkt widokowy z ławami, między Trzema Kopcami a Lubomirem. Na szczycie czeka pieczątka i obserwatorium astronomiczne.

Schroniska na Kudłaczach
Schroniska na Kudłaczach
Schroniska na Kudłaczach
Schroniska na Kudłaczach
Punkt widokowy pod Lubomirem
Punkt widokowy pod Lubomirem

Obserwatorium astronomiczne na Lubomirze

Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego, który ofiarował domek myśliwski i kawał lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną pod budowę obserwatorium astronomicznego. Obserwatorium zostało spalone przez Niemców w czasie wojny, ale w 2006 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu i w październiku 2007 roku otwarto Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.

Szczyt Lubomira jest zalesiony, toteż góra ta nie jest widokowa i nie pozwala podziwiać stąd odległych panoram. Na północ od Lubomira warto odwiedzić Suchą Polanę.

Lubomir - obserwatorium
Lubomir - obserwatorium

Skąd nazwa Lubomir?

Nazwa szczytu wywodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. W 1922 roku ofiarował on domek myśliwski oaz 10 ha lasu na wierzchołku zwanym wówczas Łysiną, pod budowę obserwatorium astronomicznego. W uznaniu dla niego, w 1932 roku szczyt nazwano Lubomirem.Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

 Beskidy
Beskidy
Lubomir
Lubomir

Informacje praktyczne

Szczyt dostępny cały rok całą dobę

Lubomir
Szlak czerwony

Noclegi w Myślenicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Lubomir
Lubomir
Punkt widokowy pod Lubomirem
Punkt widokowy pod Lubomirem
Szlak czerwony na Lubomir
W drodze na Lubomir
Schroniska na Kudłaczach
Beskidy
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 12)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024