Lubomir. Korona Gór Polski, szlaki, atrakcje
Lubomir (904 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Kondracki zalicza Lubomira do Beskidu Wyspowego, ale bywa też przydzielany do Beskidu Makowskiego i tym sposobem należy do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego.

Lubomir - Korona Gór Polski
Jest z Lubomirem trochę ambarasu, bo zaliczany jest do Korony Gór Polski jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Tak uznano wg najstarszego podziału tej części Beskidów. Później Jerzy Kondracki - geograf i autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski uznał, że całe pasmo Lubomira i Łysiny należy do Beskidu Wyspowego. Najnowsze doniesienia znów określają szczyt jako element Beskidu Makowskiego. Dla nas nie jest to tak naprawdę bardzo istotne, ale miło wiedzieć, że zdobyliśmy kolejny element układanki, czyli zbliżyliśmy się do zdobycia całej korony.

Szlaki na Lubomir
- Szlak czerwony Mały Szlak Beskidzki: Myślenice - Lubomir - Wierzbanowa - Kasina Wielka - Lubogoszcz - Mszana Dolna - Luboń Wielki, na Lubomir wchodzi się nim mijając kameralne i malowniczo położone schronisko na Kudłaczach
- Szlak zielony z Wiśniowej

Szlak czerwony na Lubomir - nasza trasa na szczyt
Szczyt nie jest widokowy, także wybraliśmy się na niego spod schroniska na Kudłaczach, żeby trochę widoku jednak załapać. Niemal pod samym schroniskiem znajdziesz spory, płatny parking, skąd już roztaczają się ładne widoki. Parę kroków i dochodzi się do schroniska, bardzo kameralnego, spod którego też można popatrzeć ładnie na góry. Dalej czerwonym Małym Szlakiem Beskidzkim przez las powędrowaliśmy przez kilka szczytów na Lubomir. Po drodze znajdziesz jeden fajny punkt widokowy z ławami, między Trzema Kopcami a Lubomirem. Na szczycie czeka pieczątka i obserwatorium astronomiczne.



Obserwatorium astronomiczne na Lubomirze
Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego, który ofiarował domek myśliwski i kawał lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną pod budowę obserwatorium astronomicznego. Obserwatorium zostało spalone przez Niemców w czasie wojny, ale w 2006 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu i w październiku 2007 roku otwarto Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.
Szczyt Lubomira jest zalesiony, toteż góra ta nie jest widokowa i nie pozwala podziwiać stąd odległych panoram. Na północ od Lubomira warto odwiedzić Suchą Polanę.

Skąd nazwa Lubomir?
Nazwa szczytu wywodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. W 1922 roku ofiarował on domek myśliwski oaz 10 ha lasu na wierzchołku zwanym wówczas Łysiną, pod budowę obserwatorium astronomicznego. W uznaniu dla niego, w 1932 roku szczyt nazwano Lubomirem.


Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Szczyt dostępny cały rok całą dobę
Adres
Lubomir
Szlak czerwony
GPS: 49°46'1N, 20°3'35E
Myślenice noclegi
Myślenice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami







