Kościół Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu

Chroberz kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Jana Kantego w Chrobrzu stoi na niewielkim wzgórzu, ponad rzeką Nidą. Został on ufundowany około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, choć pierwsza parafia wraz z kościółkiem powstała tu już około 1020 roku za sprawą króla Bolesława Chrobrego.

Obecny niewielki, renesansowy kościółek ma ciekawą bryłę architektoniczną, z jedną nawą. We wnętrzu zobaczyć można piękne renesansowe nagrobki - fundatora świątyni oraz proboszcza Zbigniewa Ziółkowskiego. Cenne są również renesansowe portale w zakrystii oraz barokowe epitafia.

Obok kościoła w Chrobrzu stoi drewniana, XIX-wieczna dzwonnica kryta gontem, a na teren przykościelny prowadzi murowana brama z kamiennym ogrodzeniem, pochodzące również z XIX stulecia.

W pobliżu fary znajdują się ledwo widoczne ruiny dawnego, wczesnośredniowiecznego grodziska, które również założył tu Bolesław Chrobry, stąd nazwa miejscowości.

Kościół w Chrobrzu
Kościół w Chrobrzu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
ul. Podzamcze/ul. Staropolska, Chroberz
tel. 602-702-599
www.parafia.chroberz.info

Noclegi w Chrobrzu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

drewniana dzwonnica
drewniana dzwonnica
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Chroberz
(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024