Chroberz kościół

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Jana Kantego w Chrobrzu stoi na niewielkim wzgórzu, ponad rzeką Nidą. Został on ufundowany około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, choć pierwsza parafia wraz z kościółkiem powstała tu już około 1020 roku za sprawą króla Bolesława Chrobrego.

Obecny niewielki, renesansowy kościółek ma ciekawą bryłę architektoniczną, z jedną nawą. We wnętrzu zobaczyć można piękne renesansowe nagrobki - fundatora świątyni oraz proboszcza Zbigniewa Ziółkowskiego. Cenne są również renesansowe portale w zakrystii oraz barokowe epitafia.Obok kościoła w Chrobrzu stoi drewniana, XIX-wieczna dzwonnica kryta gontem, a na teren przykościelny prowadzi murowana brama z kamiennym ogrodzeniem, pochodzące również z XIX stulecia.

W pobliżu fary znajdują się ledwo widoczne ruiny dawnego, wczesnośredniowiecznego grodziska, które również założył tu Bolesław Chrobry, stąd nazwa miejscowości.

Kościół w Chrobrzu
Kościół w Chrobrzu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
ul. Podzamcze/ul. Staropolska, Chroberz
tel. 602-702-599
www.parafia.chroberz.info

Chroberz noclegi

Chroberz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

drewniana dzwonnica
Chroberz
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023