Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Jana Kantego w Chrobrzu stoi na niewielkim wzgórzu, ponad rzeką Nidą. Został on ufundowany około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, choć pierwsza parafia wraz z kościółkiem powstała tu już około 1020 roku za sprawą króla Bolesława Chrobrego.Obecny niewielki, renesansowy kościółek ma ciekawą bryłę architektoniczną, z jedną nawą. We wnętrzu zobaczyć można piękne renesansowe nagrobki - fundatora świątyni oraz proboszcza Zbigniewa Ziółkowskiego. Cenne są również renesansowe portale w zakrystii oraz barokowe epitafia.Obok kościoła w Chrobrzu stoi drewniana, XIX-wieczna dzwonnica kryta gontem, a na teren przykościelny prowadzi murowana brama z kamiennym ogrodzeniem, pochodzące również z XIX stulecia.

W pobliżu fary znajdują się ledwo widoczne ruiny dawnego, wczesnośredniowiecznego grodziska, które również założył tu Bolesław Chrobry, stąd nazwa miejscowości.

Kościół w Chrobrzu
drewniana dzwonnica
Chroberz

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
ul. Podzamcze/ul. Staropolska, Chroberz
tel. 602-702-599
www.parafia.chroberz.infoChroberz noclegi

Chroberz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020