Chroberz kościół

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu

(4.5 głosów: 2)

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Jana Kantego w Chrobrzu stoi na niewielkim wzgórzu, ponad rzeką Nidą. Został on ufundowany około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, choć pierwsza parafia wraz z kościółkiem powstała tu już około 1020 roku za sprawą króla Bolesława Chrobrego.Obecny niewielki, renesansowy kościółek ma ciekawą bryłę architektoniczną, z jedną nawą. We wnętrzu zobaczyć można piękne renesansowe nagrobki - fundatora świątyni oraz proboszcza Zbigniewa Ziółkowskiego. Cenne są również renesansowe portale w zakrystii oraz barokowe epitafia.

Obok kościoła w Chrobrzu stoi drewniana, XIX-wieczna dzwonnica kryta gontem, a na teren przykościelny prowadzi murowana brama z kamiennym ogrodzeniem, pochodzące również z XIX stulecia.W pobliżu fary znajdują się ledwo widoczne ruiny dawnego, wczesnośredniowiecznego grodziska, które również założył tu Bolesław Chrobry, stąd nazwa miejscowości.

Kościół w Chrobrzu
Kościół w Chrobrzu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
ul. Podzamcze/ul. Staropolska, Chroberz
tel. 602-702-599
www.parafia.chroberz.infodrewniana dzwonnica
Chroberz

Chroberz noclegi

Chroberz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chroberz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°25'20N, 20°33'33E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021