Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Chroberz kościół

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu

(4.5 głosów: 2)

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Jana Kantego w Chrobrzu stoi na niewielkim wzgórzu, ponad rzeką Nidą. Został on ufundowany około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, choć pierwsza parafia wraz z kościółkiem powstała tu już około 1020 roku za sprawą króla Bolesława Chrobrego.



Obecny niewielki, renesansowy kościółek ma ciekawą bryłę architektoniczną, z jedną nawą. We wnętrzu zobaczyć można piękne renesansowe nagrobki - fundatora świątyni oraz proboszcza Zbigniewa Ziółkowskiego. Cenne są również renesansowe portale w zakrystii oraz barokowe epitafia.

Kościół w Chrobrzu
Kościół w Chrobrzu

Obok kościoła w Chrobrzu stoi drewniana, XIX-wieczna dzwonnica kryta gontem, a na teren przykościelny prowadzi murowana brama z kamiennym ogrodzeniem, pochodzące również z XIX stulecia.



W pobliżu fary znajdują się ledwo widoczne ruiny dawnego, wczesnośredniowiecznego grodziska, które również założył tu Bolesław Chrobry, stąd nazwa miejscowości.

drewniana dzwonnica
drewniana dzwonnica

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
ul. Podzamcze/ul. Staropolska, Chroberz
tel. 602-702-599
www.parafia.chroberz.info



Chroberz

Chroberz noclegi

Chroberz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chroberz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°25'20N, 20°33'33E
19 sierpień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację