Chroberz

Zdjęcia Chrobrza (17)

Chroberz to ciekawa, historyczna wioska leżąca w województwie świętokrzyskim, na malowniczym Ponidziu, niedaleko Pińczowa i Buska-Zdroju.Pierwsze wzmianki o Chrobrzu pojawiły się już w 1153 roku, a jego nazwa ponoć pochodzi od Bolesława Chrobrego, który wzniósł tu obronny zamek i założył parafię. Właścicielami wsi byli kolejno Tenczyńscy, Tarnawscy i Wielopolscy. Ci ostatni pozostawili po sobie pałac, po czym sprzedali swe dobra ziemskie wraz z Pińczowem.

Zabytki w Chrobrzu

- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Kantego, ul. Podzamcze - piękna zabytkowa świątynia wznosząca się na wzgórzu, a ufundowana około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, zachowały się renesansowe elementy, a obok kościoła stoi też drewniana dzwonnica- Pałac Wielopolskich, ul. Parkowa - budowla powstała w latach 1857-59, dziś jest udostępniona dla zwiedzających jako Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, ciekawostką jest to, że w roku 2000 w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu, a także na terenie otaczającego parku dworskiego, ekipa filmowa kręciła sceny do filmu "Przedwiośnie"

- Zamek rycerski - ruiny zamku z XIV wieku stoją na wzgórzu Zamczysko ponad Nidą

Atrakcje w Chrobrzu

- Przystań kajakowa nad Nidą - pięknie zagospodarowana przystań, gdzie organizowane są spływy kajakowe, powstało tu również miejsce piknikowe oraz plac zabaw

- Obszar Natura 2000 Ostoja Nidziańska

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: