Chroberz. Atrakcje, które warto zwiedzić

Chroberz i Nida
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Chroberz to ciekawa, historyczna wioska leżąca w województwie świętokrzyskim, na malowniczym Ponidziu, niedaleko Pińczowa i Buska-Zdroju.

Pierwsze wzmianki o Chrobrzu pojawiły się już w 1153 roku, a jego nazwa ponoć pochodzi od Bolesława Chrobrego, który wzniósł tu obronny zamek i założył parafię. Właścicielami wsi byli kolejno Tenczyńscy, Tarnawscy i Wielopolscy. Ci ostatni pozostawili po sobie pałac, po czym sprzedali swe dobra ziemskie wraz z Pińczowem.

Chroberz przystań kajakowa
Chroberz przystań kajakowa


Zabytki w Chrobrzu

- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Kantego, ul. Podzamcze - piękna zabytkowa świątynia wznosząca się na wzgórzu, a ufundowana około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, zachowały się renesansowe elementy, a obok kościoła stoi też drewniana dzwonnica

- Pałac Wielopolskich, ul. Parkowa - budowla powstała w latach 1857-59, dziś jest udostępniona dla zwiedzających jako Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, ciekawostką jest to, że w roku 2000 w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu, a także na terenie otaczającego parku dworskiego, ekipa filmowa kręciła sceny do filmu "Przedwiośnie"

Rzeka Nida
Rzeka Nida

- Zamek rycerski - ruiny zamku z XIV wieku stoją na wzgórzu Zamczysko ponad Nidą

Atrakcje w Chrobrzu

- Przystań kajakowa nad Nidą - pięknie zagospodarowana przystań, gdzie organizowane są spływy kajakowe, powstało tu również miejsce piknikowe oraz plac zabaw

Plac zabaw koło przystani
przystań kajakowa w Chrobrzu
Nida


- Obszar Natura 2000 Ostoja Nidziańska

Noclegi w Chrobrzu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac Wielopolskich
Pałac w Chrobrzu
Pałac
Kościół w Chrobrzu
Chroberz kościół
drewniana dzwonnica
Chroberz
Szlak kajakowy Nidy
Ciuchcia Expres Ponidzie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 10)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024