50°25'24" N, 20°33'20" E
Świętokrzyskie
2017-01-31
2020-02-02 02:01

Opis Chrobrza

Chroberz to ciekawa, historyczna wioska leżąca w województwie świętokrzyskim, na malowniczym Ponidziu, niedaleko Pińczowa i Buska-Zdroju.Pierwsze wzmianki o Chrobrzu pojawiły się już w 1153 roku, a jego nazwa ponoć pochodzi od Bolesława Chrobrego, który wzniósł tu obronny zamek i założył parafię. Właścicielami wsi byli kolejno Tenczyńscy, Tarnawscy i Wielopolscy. Ci ostatni pozostawili po sobie pałac, po czym sprzedali swe dobra ziemskie wraz z Pińczowem.

Chroberz przystań kajakowa
Chroberz przystań kajakowa

Zabytki w Chrobrzu

- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Kantego, ul. Podzamcze - piękna zabytkowa świątynia wznosząca się na wzgórzu, a ufundowana około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, zachowały się renesansowe elementy, a obok kościoła stoi też drewniana dzwonnica

- Pałac Wielopolskich, ul. Parkowa - budowla powstała w latach 1857-59, dziś jest udostępniona dla zwiedzających jako Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, ciekawostką jest to, że w roku 2000 w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu, a także na terenie otaczającego parku dworskiego, ekipa filmowa kręciła sceny do filmu "Przedwiośnie"

Rzeka Nida
Plac zabaw koło przystani
przystań kajakowa w Chrobrzu


- Zamek rycerski - ruiny zamku z XIV wieku stoją na wzgórzu Zamczysko ponad Nidą

Atrakcje w Chrobrzu

- Przystań kajakowa nad Nidą - pięknie zagospodarowana przystań, gdzie organizowane są spływy kajakowe, powstało tu również miejsce piknikowe oraz plac zabaw

Nida
Nida


- Obszar Natura 2000 Ostoja Nidziańska

Pałac Wielopolskich Pałac w Chrobrzu Pałac Kościół w Chrobrzu Chroberz kościół drewniana dzwonnica Chroberz Szlak kajakowy Nidy Ciuchcia Expres Ponidzie

Chroberz noclegi

Chroberz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Chrobrzu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021