Chroberz i Nida

Chroberz

(4.6 głosów: 10)

Chroberz to ciekawa, historyczna wioska leżąca w województwie świętokrzyskim, na malowniczym Ponidziu, niedaleko Pińczowa i Buska-Zdroju.Pierwsze wzmianki o Chrobrzu pojawiły się już w 1153 roku, a jego nazwa ponoć pochodzi od Bolesława Chrobrego, który wzniósł tu obronny zamek i założył parafię. Właścicielami wsi byli kolejno Tenczyńscy, Tarnawscy i Wielopolscy. Ci ostatni pozostawili po sobie pałac, po czym sprzedali swe dobra ziemskie wraz z Pińczowem.

Rzeka Nida
Rzeka Nida

Zabytki w Chrobrzu

- Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Kantego, ul. Podzamcze - piękna zabytkowa świątynia wznosząca się na wzgórzu, a ufundowana około 1550 roku przez Stanisława Tarnawskiego, zachowały się renesansowe elementy, a obok kościoła stoi też drewniana dzwonnica- Pałac Wielopolskich, ul. Parkowa - budowla powstała w latach 1857-59, dziś jest udostępniona dla zwiedzających jako Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, ciekawostką jest to, że w roku 2000 w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu, a także na terenie otaczającego parku dworskiego, ekipa filmowa kręciła sceny do filmu "Przedwiośnie"

Plac zabaw koło przystani
przystań kajakowa w Chrobrzu
Nida

- Zamek rycerski - ruiny zamku z XIV wieku stoją na wzgórzu Zamczysko ponad NidąAtrakcje w Chrobrzu

- Przystań kajakowa nad Nidą - pięknie zagospodarowana przystań, gdzie organizowane są spływy kajakowe, powstało tu również miejsce piknikowe oraz plac zabaw

Pałac Wielopolskich
Pałac Wielopolskich

- Obszar Natura 2000 Ostoja Nidziańska

Pałac w Chrobrzu
Pałac
Kościół w Chrobrzu
Chroberz kościół
drewniana dzwonnica
Chroberz
Szlak kajakowy Nidy
Ciuchcia Expres Ponidzie, Katarzyna Jamrozik

Chroberz noclegi

Chroberz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Chrobrzu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°25'24N, 20°33'20E
31 styczeń 2017
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację