Kościół w Baranowie Sandomierskim

Kościół w Baranowie Sandomierskim
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Parafia baranowska istnieje najprawdopodobniej już od XII wieku, kiedy powstała osada. Drewniany kościół Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, o którym istnieją pisemne wzmianki, wzniesiono w 1440 roku, za sprawą Jana Baranowskiego. Pod koniec XVI wieku rodzina Leszczyńskich przekształciła świątynię w zbór kalwiński p.w. Św. Jakuba.

Obecny kościół Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim to późnorenesansowa, murowana budowla wzniesiona w 1607 roku przez Jana Leszczyńskiego - ówczesnego właściciela zamku w Baranowie. W 1660 roku świątynia przeszła w ręce katolików i wtedy to zyskała dzisiejsze wezwanie.

Wewnątrz baranowskiego kościoła uwagę przykuwają: późnorenesansowa chrzcielnica i portale, barokowe ołtarze oraz XVIII-wieczna kopia obrazu Rafaela "Święta Rodzina". Co ciekawe, prezbiterium i nawy posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami, pokrytymi siecią dekoracyjnych żeber stiukowych.

Informacje praktyczne

Kościół Ścięcia Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościuszki 3, Baranów Sandomierski
tel. 15/ 811-80-24
http://parafiabs.pl

Noclegi w Baranowie Sandomierskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024