Kościół w Baranowie Sandomierskim

Kościół w Baranowie Sandomierskim

Kościół Ścięcia Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościuszki 3, Baranów Sandomierski
tel. 15/ 811-80-24
http://parafiabs.pl

50°29'54" N, 21°32'26" E

Parafia baranowska istnieje najprawdopodobniej już od XII wieku, kiedy powstała osada. Drewniany kościół Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, o którym istnieją pisemne wzmianki, wzniesiono w 1440 roku, za sprawą Jana Baranowskiego. Pod koniec XVI wieku rodzina Leszczyńskich przekształciła świątynię w zbór kalwiński p.w. Św. Jakuba.Obecny kościół Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim to późnorenesansowa, murowana budowla wzniesiona w 1607 roku przez Jana Leszczyńskiego - ówczesnego właściciela zamku w Baranowie. W 1660 roku świątynia przeszła w ręce katolików i wtedy to zyskała dzisiejsze wezwanie.

Wewnątrz baranowskiego kościoła uwagę przykuwają: późnorenesansowa chrzcielnica i portale, barokowe ołtarze oraz XVIII-wieczna kopia obrazu Rafaela "Święta Rodzina". Co ciekawe, prezbiterium i nawy posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami, pokrytymi siecią dekoracyjnych żeber stiukowych.

Baranów Sandomierski noclegi

Baranów Sandomierski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021