Kościół w Baranowie Sandomierskim

Kościół w Baranowie Sandomierskim

(4.1 głosów: 7)

Parafia baranowska istnieje najprawdopodobniej już od XII wieku, kiedy powstała osada. Drewniany kościół Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, o którym istnieją pisemne wzmianki, wzniesiono w 1440 roku, za sprawą Jana Baranowskiego. Pod koniec XVI wieku rodzina Leszczyńskich przekształciła świątynię w zbór kalwiński p.w. Św. Jakuba.Obecny kościół Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim to późnorenesansowa, murowana budowla wzniesiona w 1607 roku przez Jana Leszczyńskiego - ówczesnego właściciela zamku w Baranowie. W 1660 roku świątynia przeszła w ręce katolików i wtedy to zyskała dzisiejsze wezwanie.

Wewnątrz baranowskiego kościoła uwagę przykuwają: późnorenesansowa chrzcielnica i portale, barokowe ołtarze oraz XVIII-wieczna kopia obrazu Rafaela "Święta Rodzina". Co ciekawe, prezbiterium i nawy posiadają sklepienia kolebkowe z lunetami, pokrytymi siecią dekoracyjnych żeber stiukowych.Adres

Kościół Ścięcia Św. Jana Chrzciciela
ul. Kościuszki 3, Baranów Sandomierski
tel. 15/ 811-80-24
http://parafiabs.pl

GPS: 50°29'54N, 21°32'26E

Baranów Sandomierski noclegi

Baranów Sandomierski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Baranów Sandomierski
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°29'54N, 21°32'26E
01 grudzień 2016
06 kwiecień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację