Klasztor w Paradyżu
Dzieje parafii w lubuskim Jordanowie łączą się nierozerwalnie z pobliskim Gościkowem i opactwem pocysterskim. Niegdyś, do XVII wieku zarówno Jordanowo i Gościokowo nosiło wspólną nazwę Paradyż, która wzięła się od cysterskiej nazwy klasztoru "Paradisus Martis Dei" czyli "Raj Matki Bożej".
Lokalia w Jordanowie
Pierwsza wzmianka o kościele Św. Anny pojawiła się w 1640 roku, a nazwę Jordanowo po raz wymieniono w 1687 roku. Do 1810 roku przeor klasztoru paradyskiego był zarazem administratorem kościoła parafialnego Św. Anny, dopiero w 1811 roku ustanowiono tu tzw. "Lokalię" zarządzaną przez księży diecezjalnych. Kanoniczna erekcja parafii Św. Anny w Jordanowie nastąpiła dopiero w 1873 roku, po likwidacji opactwa cysterskiego w Paradyżu.
Zakłada się, że świątynia pod wezwaniem Św. Anny pochodzi z XV wieku, to ciekawa budowla szachulcowa, choć nie w typowych dla tego stylu barwach, bo jest ceglana.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Parking: bezpłatny
Adres
Kościół Św. Anny
Jordanowo 2, Świebodzin
tel. 68/ 381-10-76
www.parafiajordanowo.pl
GPS: 52°19'56N, 15°32'45E
Świebodzin noclegi
Świebodzin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!