Jeziorzany. Atrakcje, które warto zwiedzić

Jeziorzany - perła architektury drewnianej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Jeziorzany to drewniany skarb północnej części Lubelszczyzny, położony około 50 km od stolicy regionu - Lublina. Miejscowość ta wygląda niczym żywy skansen lub dekoracja do filmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. A to za sprawą doskonale zachowanej drewnianej zabudowy, której nie dotknęły jeszcze architektoniczne plagi polskiej prowincji, jak betonowe płoty i plastikowe okna.

Historia Jeziorzan

Jeziorzany jako miasto lokowano w 1530 roku, najpierw pod nazwą Przetoczno, by wkrótce przechrzcić je na Łysobyki. W 1965 roku dokonano kolejnej zmiany nazwy, tym razem na ładniejszą czyli Jeziorzany. Wykorzystując dogodne położenie nad Wieprzem, mieszczanie trudnili się składem i spławem drewna. Źródłem ich utrzymania było też rzemiosło oraz produkcja miodu i piwa. Po upadku Powstania Styczniowego Łysobyki spotkał taki sam los jak wiele innych małych miasteczek w Polsce, a więc odebranie praw miejskich.

Jeziorzany - zabytkowa zabudowa
Jeziorzany - zabytkowa zabudowa


Perła architektury drewnianej

Dzisiaj Jeziorzany to perła architektury drewnianej, ze stylowymi domami ustawionymi szczytowo do jezdni. Ich urodę podkreślają misternie zdobione okiennice i urocze ganki. Co dziwne, w tym drewnianym królestwie świątynia jest murowana, choć nie zawsze tak było. Kościół Św. Trójcy powstał jako obiekt drewniany, ale pod koniec XVII wieku zaczęto go obmurowywać. Mówi się ,że jeziorzański kościół wzorowany jest na kazimierskich spichlerzach i rzeczywiście na pierwszy rzut oka podobieństwo jest uderzające.

Mimo niezaprzeczalnej urody i wyjątkowo malowniczego położenia nad szeroko rozlewającym się Wieprzem, Jeziorzany są miejscowością szerzej nieznaną. Wciąż czekają na swe ogólnopolskie odkrycie, co jest bez wątpienia tylko kwestią czasu. To magiczne miejsce dla poszukiwaczy czasu minionego, czasu międzywojennych klimatów czy po prostu miłośników oryginalnej architektury drewnianej. Warto wpaść tu na weekend, obowiązkowo z aparatem fotograficznym!
Tekst: Marek Marcola

Zaułek w Jeziorzanach
Zaułek w Jeziorzanach

Noclegi w Jeziorzanach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 22)
Twoja ocena
Moni
Polecam. Piękna okolica
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024