Anamur - twierdza Krzyżowców

Komentarze 1
2008-11-14
Pewnego dnia spedzając urlop w Demirtas leżącym niedaleko Alanyi, wybraliśmy się na wycieczkę do miasta Anamur - wschodniego krańca Riwiery Tureckiej. Już sama podróż przyniosła niesamowite przeżycia, a to za sprawą wspaniałej trasy prowadzącej do tego miejsca.

Droga wije się wzdłuż wybrzeża niezliczonymi serpentynami, to w górę, to w dół powodując u mnie wywracanie żołądka. Na miejsce dojechałam zielona. Za to widoki, jakie po drodze było nam dane zobaczyć wynagradzały wszystko - po jednej stronie góry, po drugiej lazurowe morze, które miejscami było kilkaset metrów poniżej naszego samochodu, a podłoże kończyło się w miejscu zakończenia asfaltu. Muszę przyznać, że odezwał się we mnie lęk wysokości, przestrzeni i czego tam jeszcze.

Pierwszym celem wyprawy był Anamurion (około 5 km od Anamuru) - ruiny grecko - bizantyjskiego miasta. Dopiero po czasie zorientowaliśmy się, że zobaczyliśmy chyba tylko ich część, bo ponoć jest to jedno z nielicznych tak dobrze zachowanych miast antycznych, z kościołami i wystawnymi domami oraz pięknym akweduktem. My niestety widzieliśmy jedynie kilka większych fragmentów murów.

No cóż, to nam nie wyszło za bardzo, ale za to po chwili cieszyliśmy oczy przepięknym widokiem wspaniałej twierdzy Mamure Kalesi. Ten potężny Zamek Krzyżowców znajduje się około 5 km od miasta Anamur, po drugiej jego stronie. Pierwszą budowlę zbudowali tu Rzymianie w III wieku, później zamek przejęli Bizantyjczycy, a w 1221 roku kontrolę nad warownią zdobyli Seldżukowie. Zbudowali wówczas meczet oraz łaźnie tureckie.

Zamek posiada 3 dziedzińce, na zachodnim stoi zachowany w bardzo dobrym stanie, nadal czynny historyczny meczet z pojedynczą minaretą. W obrębie potężnych murów, przy głównym wejściu wznosi się wysoka baszta, na którą można wspiąć się, by podziwiać fantastyczne widoki.

Łazikowanie po rozległych obwarowaniach, schodzących prosto do morza, było bardzo przyjemne. Takie zwiedzanie to mi się podoba, bez biletów, przewodników, po zakamarkach, gdzie dusza zapragnie i nogi poniosą. W samym mieście Anamur można też zobaczyć ładny meczet, ten jednak zdobią 4 minarety 🙂
My w Anamurion
Anamur
Ruiny Twierdzy Krzyżowców
Mury Mamure Kalesi
Zamek Krzyżowców w Anamur
Historyczny meczet
Na zamku w Anamur
Twierdza w Anamur
Zamek w Anamur
Anamur
Zamek w Anamur
Baszta zamkowa
Twierdza Mamure Kalesi
Anamur - Twierdza Krzyżowców
Twierdza w Anamur
Anamur
Anamur
Anamur - meczet
Anamurion
Anamurion
Ruiny Anamurion
Anamurion
Ruiny starożytnego miasta
Anamurion
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

biedronka01
19 maj 2013 14:41

Piękny zamek!

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Alanya

Anamurium

Anamur

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Kapadocja - zdjęcie

Kapadocja

Poprzednia podróż

Zimowy Beskid Śląski - zdjęcie

Zimowy Beskid Śląski

Następna podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg