Baszta Panieńska zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy w Szczecinie, stojąca przy Zamku to jedna z nielicznych pozostałości średniowiecznych obwarowań Szczecina, wokół których przebiegała fosa wodna. Mury te liczyły ponad 2,5 km i posiadały 4 bramy główne: Panieńską, Młyńską, Świętego Ducha oraz Passawską.
Prócz bram mury zawierały baszty okrągłe, kwadratowe, półbaszty (baszty otwarte), a nad Odrą stało dodatkowo kilka furt wodnych. Średniowieczne mury miejskie zburzono w XVIII wieku po wybudowaniu obwarowań nowożytnych. Natomiast w XIX wieku zlikwidowano wszystkie szczecińskie fortyfikacje.
Do dzisiaj zachowała się jedynie Baszta Panieńska i niewielki fragment murów przy kościele Św. Jana Ewangelisty. Baszta zbudowana została na początku XIV wieku. Ma 9 m średnicy, wewnątrz ponad 3 m i posiada 3 kondygnacje. Do 1723 roku baszta służyła jako więzienie dla skazańców. Dziś jest to budowla zabytkowa, zdobiąca szczecińską Starówkę.
Baszta Papieńska
Trasa Zamkowa, ul. Panieńska, Szczecin
Szczecin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.