Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Tarnowskie Góry - atrakcje turystyczne

Tarnowskie Góry to urocze, historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej, około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11 (Bytom-Poznań), w pobliżu Jeziora Nakło-Chechło.

Blisko stąd jest do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje.

Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to moje miasto rodzinne, zapraszam więc do poznania tego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!

Historia Tarnowskich Gór

Miasto Tarnowskie Góry założył książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku, co związane było z odkryciem bogactw mineralnych (rudy cynku i ołowiu z domieszką srebra). Odkrył je słynny dziś w mieście chłop Rybka. Wkrótce, bo w 1528 roku Tarnowskie Góry otrzymały Ordynek Gorny czyli ustawę górniczą. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy pracowali w podziemnych chodnikach, a mieszczanie bogacili się.

Z czasem sprowadzono tu maszyny parowe, które pomagały w odwadnianiu chodników, a przyczynił sie do tego wielce hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Ważną rolę w historii miasta odegrał też Rudolf von Carnall, który kierował Górnośląską Szkołą Górniczą w Tarnowskich Górach.

Dziś po wielowiekowej eksploatacji górniczej pozostała gęsta sieć podziemnych wyrobisk, ciągnących się pod całym miastem.

Turystyczne podziemia w Tarnowskich Górach

Fragmenty podziemi tarnogórskich udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych, będących osobliwością na skalę europejską. Zabytkowa Kopalnia Srebra (ul. Szczęść Boże 81) oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga (Park Repecki) to najbardziej znane atrakcje tego pięknego miasta, leżące na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Sztolni polega na przepłynięciu łodziamy podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa, lub odwrotnie. To najdłuższy podziemny przepływ łodziamy w Polsce! W Kopalni również płynie się łodziami, ale na krótszym odcinku, poza tym, pieszo zwiedza się chodniki i komory, a dodatkowo zwiedza się multimedialne Muzeum.

Rynek w Tarnowskich Górach

Oczywiście inne zabytki też mamy w Tarnowskich Górach. W centrum miasta, w XVI wieku ulokował się piękny Rynek, który powstawał dość chaotycznie, przy szybach górniczych. Dziś góruje nad nim wspaniały, okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Pod numerem 1 na Rynku ulokowało się Muzeum Miejskie w zabytkowym domu Sedlaczka. Zaraz obok stoi w rzędzie kilka efektownych domów podcieniowych z XVI wieku. W podcieniach tych dawniej odbywał się handel. Naprzeciw wznosi się zabytkowy kościół ewangelicki - druga po ratuszu charakterystyczna budowla na Rynku - pozostałość po czasach, kiedy w mieście przeważali protestanci. Na płycie warto zerknąć również na drewnianą studnię miejską, została ona zrekonstruowana w miejscu jednego z dawnych szybów górniczych i przypomina o górniczej przeszłości miasta. Oczywiście na tarnogórskim Rynku znajdziesz też kawiarnie i restauracje.

Deptak czyli ulica Krakowska

Ostatnimi czasy tarnogórski deptak pięknieje, odnowionych zostało kilka ciekawych kamienic, szczególnie w dolnej partii ulicy, gdzie niedawno, u zbiegu z ulicą Tylną stanęła też ciekawa rzeźba Gwarka, która wskazuje kierunek na Rynek. Tych rzeźb przybywa z każdym rokiem, kolejny Gwarek stanął przed Przystankiem Europa na ul. Piłsudskiego, a w 2015 roku stanie przy Dzwonnicy Gwarków. To kolejna fajna atrakcja miasta, podobnie jak wrocławskie krasnale. Cały bruk na ulicy Krakowskiej został wymieniony a dodatkowo ma powstać mała architektura czyli stylowe oświetlenie, romby i ławki.

Zamek w Starych Tarnowicach

Kilka kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Stare Tarnowice, odwiedzić można przepiękny zamek (ul. Pyskowicka). Budowla przez lata pozostawała w totalnej ruinie, ale za sprawą prywatnego inwestora odzyskała dawny blask i caly kompleks, z restauracją, noclegami i pięknym obejściem, zachwyca swą urodą. Obiekt udostępniono dla turystów, wejście na teren zamkowy jest darmowy, ale zwiedzanie wnętrz zamku jest płatne.

Inne ciekawy obiekty

Tarnowskie Góry kryją jeszcze inne obiekty warte odwiedzenia, usiane tu i ówdzie. Jednym z ciekawszych jest zabytkowa, drewniana Dzwonnica Gwarków stojąca na Placu Gwarków przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Wyznaczała ona czas pracy dawnym gwarkom czyli górnikom. Niedaleko, przy ulicy Górniczej stoi Dworek Goethego kryjący restaurację Kałamarz, nazywany tak dlatego, że gościł w swych progach poetę Johanna Wolfganga von Goethe.

Kilka kilometrów od centrum natomiast warto odwiedzić Pałac w Rybnej - uroczy zakątek, w którym można przenocować, smacznie zjeść albo posłuchać koncertu.

Zielone Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry to miasto zielone, w centrum mamy Park Miejski z fontanną, amfiteatrem, placem zabaw i licznymi ścieżkami, zaś kilka km od centrum rozciągają się: wspaniały Park Repecki przypominający miejscami prawdziwy las oraz Rezerwat Leśny Segiet ciągnący się aż do Blachówki. To wspaniałe miejsca na rekreację, np. rowerową.

Wodne atrakcje w Tarnowskich Górach

Jeśli dodać do tego atrakcyjny Park Wodny czy pobliski Pniowiec, gdzie pośród lasu zachował się ładny zbiornik wodny oraz sztuczne jezioro Nakło - Chechło, na którym można uprawiać różne sporty wodne i korzystać z piaszczystych plaż, Tarnowskie Góry stają się niezmiernie atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Dodatkowo w 2015 roku koło Parku Wodnego powstała bardzo nowoczesna Hala Sportowa, która może posłużyć zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Można tu trenować wszystkie gry zespołowe, jest też ściana wspinaczkowa i squash.

Narciarstwo w Tarnowskich Górach

Nawet zimą nie można się tu nudzić, gdyż na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, w kamieniołomie Blachówka powstał świetny ośrodek sportowy Dolomity Sportowa Dolina, który oferuje wiele atrakcji, ale najważniejszą jest całoroczny stok narciarski z wyciągami, miejscem nauki dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu i instruktorami.

Oficjalna strona Tarnowskich Gór

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

Skarb tarnogórskiej ziemi to galena Pbs, która zawiera około 86 % ołowiu i domieszkę srebra, nawet do 1,2 %. Stąd nazwa galena srebronośna. Srebro było bardzo cenne i świadczyło o bogactwie, wyrabiano z niego biżuterię sztućce, monety itp, ale co ciekawe, to ołów był tutaj najbardziej pożądany, gdyż potrzebny był do produkcji nabojów.
 

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W ostatnich latach Zamek w Starych Tarnowicach został gruntownie odbudowany. Straszące niegdyś ruiny dzisiaj zapraszają gości i turystów wspaniałym obejściem i pięknie odrestaurowanym zamkiem oraz dawnymi zabudowaniami gospodarczymi.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
17.9 km
Historia KopalniPowstanie kopalni Guido w Zabrzu wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Górnym 
Obiekty sakralne i cmentarze
9.2 km
Historia kultu MB w PiekarachPierwszy, drewniany kościółek Św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach powstał na początku XIV wieku
Parki miejskie
7.3 km
Świerklaniecki park leżący przy głównej drodze z Tarnowskich Gór do
Parki miejskie
19.8 km
Park Śląski w Chorzowie to nowa nazwa dawnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Jest to wymarzone miejsce na weekendową rekreację i rozrywkę dla
Jeziora, wodospady i rzeki
4.8 km
Przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie znajduje się dawne wyrobisko piasku, przekształcone w 1973 roku w atrakcyjne jezioro Nakło
Pałace i dworki
9.6 km
Pałac w Bytomiu Miechowicach mieści się przy ulicy Dzierżonia, przy szkole, niedaleko kościoła św. Krzyża
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Pokaż/ukryj kalendarium

Historia Tarnowskich Gór - kalendarium

1310 rok
 • Pierwsza udokumentowana wiadomość o Starych Tarnowicach

1354 rok
 • prawdopodobny rok śmierci Adama de Tarnowice - pierwszego znanego z imienia właściciela Tarnowic

XV wiek
 • Odkrycie rudy srebra (samorodka) na terenie przyszłego miasta 

1519 rok
 • Pojawiają się pierwsze domy - rozpoczyna sie budowa pierwszego drewnianego kościoła

1526 rok
 • Tarnowskie Góry otrzymują akt wolności górniczej oraz prawa miejskie nadane przez  Jana II Dobrego oraz Jerzego von Ansbacha

1528 rok
 • Wydanie "Ordunku Gornego" (praw górniczych) i powstanie urzędu górniczego

1529 rok
 • Na rynku pojawia się pierwszy ratusz a miasto otrzymuje swój herb i swoją pieczęć

XVI wiek
 • Miasto dynamicznie się rozwija - szczyt wydobycia kruszców

1627 rok
 • Wojska duńskie plądrują miasto - wojna 30-letnia

1643 rok
 • Miasto plądrują wojska Szwedzkie

1676 rok
 • W mieście wybucha zaraza, tarnogórzanie odbyli pierwszą pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Pielgrzymują do dnia dzisiejszego

1683 rok
 • Miasto nawiedza król Jan III Sobieski w drodze na Wiedeń 

1742 rok
 • Miasto spod panowania Austriackiego przechodzi pod panowanie Pruskie w wyniku Wojen Śląskich

03 grudnia 1786
 • Miasto nawiedza silne trzęsienie ziemi - nie wyrządza większych szkód

1806 rok
 • Miasto plądrują wojska Napoleona

1832 rok
 • Zburzenie bram miejskich - jako ostatnia - brama wrocławska, budowa pierwszej synagogi 

1910 rok
 • W mieście zaprzestaje się wydobywać rudy srebra i ołowiu

25 czerwca 1922
 • Do miasta wkracza wojsko polskie pod dowództwem gen. S. Szeptyckiego - miasto wraca do granic Polski 

02 września 1939
 • Do miasta wkraczają wojska niemieckie i podpalają synagogę

25 stycznia 1945
 • Do miasta wkraczają wojska radzieckie

1953 rok
 • Powstaje Stowarzyszenie Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej (ob. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej) 

1957 rok
 • Po raz pierwszy zorganizowano "Dni Gwarków"

1999 rok
 • Utworzono powiat tarnogórski 

Mapa Tarnowskich Gór

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Tarnowskie Góry
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-03 12:00:22

Komentarze

Wysłano: 2005-07-20 10:30:48
30 kwietnia 1526 r książę opolski Jan II Dobry - ostatni z Piastów Opolskich władający wówczas Ziemią Tarnogórską - chcąc nakłonić ludność do pracy w kopalniach ogłosił wolność dla tego obszaru, czyli różnorodne przywileje i korzyści dla wszystkich, którzy zajmowali się górnictwem (gwarectwem). Data ta oznacza także powstanie Tarnowskich Gór, które stały się \"Wolnym Miastem Górniczym\", wchodząc w ten sposób do grupy miast (np. Olkusz, Kutna Hora w Czechach, Martenburg w Saksonii) wyróżniających się od innych specjalnymi przywilejami.FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

MATRIX
Wysłano: 2005-07-20 15:02:57
Dziękuję za wyjaśnienie . Pozdrawiam .
Wysłano: 2011-07-02 10:38:15

Interesującym obiektem oddanym do dyspozycji turystów na terenie Tarnowskich Gór jest Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu. Stanowi ona ewenement turystyczny, ponieważ z  reguły podziemia kopalni są miejscami dostępnymi wyłącznie dla górników i nikt poza tym tam nie zjeżdża. W tej XVII wiecznej kopalni udostępniono dla zwiedzających część wyrobisk przystosowując je do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Aby poznać pracę górników mamy okazję zjechać szybem „Anioł” na „dół” kopalni, by na głębokości 40m z komory na podszybiu szybu wejść w system górniczych chodników. Na prawie 2 kilometrowej trasie zwiedzamy poszczególne komory, które wyglądają jakby górnicy przed chwilą porzucili narzędzia i wyjechali na powierzchnię. Po drodze spotykamy podziemne jeziorka z krystalicznie czystą wodą , widzimy doskonale zachowane stropy i wyrobiska górnicze, górnicze kaganki, zabytkowe narzędzia i drewniane wózki do transportu urobku.

Poszczególnym miejscom, wyrobiskom, komorom i chodnikom nadano historyczne nazwy związane z górnictwem. Są to : chodnik Staszica; komory Srebrna, Zawałowa, Niska itp.

Ciekawostką jest zasypany Szyb „ Szczęść Boże”. Skąd się wzięła taka nazwa? W górniczym zwyczaju „Szczęść Boże’ jest jedynym pozdrowieniem górników pracujących na dole bez względu na przekonania religijne. Zwyczaj ten jest kultywowany do chwili obecnej i dotyczy całej braci górniczej. Nawet zjeżdżający na „dół” dyrektor kopalni widząc pracującego górnika lub mijając się z  nim  w chodniku pozdrawia tymi słowami.

Szyb „ Szczęść Boże” jest w  części zasypany w wyniku działania górotworu, ale możemy obejrzeć istniejące w dawnych czasach urządzenia wyciągowe m.in. tzw. kubeł wyciągowy. W podszybiu oglądamy, jak to wyglądało dawnej na kopalni, stanowiska załadunku urobku z zestawem wózków dawnego typu do transportu. Przechodząc przez komorę „Zawałową „ mamy okazję schylić czoło przed figurką św. Barbary, patronki górniczej braci. od wieków czuwającej nad ich bezpieczeństwem.

Najciekawszym fragmentem wycieczki po podziemiach kopalni jest miejsce, gdzie natrafiamy na przystań chodnika wodnego i  przepływamy około 300m łodziami do szybu wentylacyjnego „Żmija”. Pośród zalanych wodą wyrobisk ociekających wodą płyniemy wyciszeni.

Z tego miejsca powracamy do szybu „Anioł”, aby zakończyć wartą polecenia interesującą wycieczkę.

Należy dodać, że równie interesująca jest powierzchnia kopalni, gdzie oddano do dyspozycji zwiedzających ekspozycję maszyn parowych. Mamy możliwości zapoznać się z  różnymi możliwościami zastosowań tych maszyn do urządzeń zarówno górniczych jak i transportowych. Są tutaj maszyny wyciągowe, parowozy różnego typu itp.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Ołowiu w  Tarnowskich Górach jest obiektem godnym polecenia z  turystycznego punktu widzenia.

Równie interesującym zabytkiem górniczym na terenie Tarnowskich Gór, w niewielkiej odległości od kopalni, jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, który jest 600m. odcinkiem wyrobiska górniczego oddanego do zwiedzania w  okolicach ośrodka rehabilitacyjnego w Reptach. Jest to fragment sztolni odwadniającej dawnej kopalni Fryderyk, co powoduje, że zwiedzanie odbywa się łodziami. Podczas wycieczki czujemy się podobnie jak byśmy zwiedzali podziemne jaskinie zalane wodą. Otaczają nas wszystkie zjawiska podobne do panujących w  jaskiniach. Mamy do czynienia z stalaktytami, stalagmitami, które stają się jeszcze ciekawsze i ładniejsze w  świetnie dobranym oświetleniu. Atmosfera i delikatne, wręcz subtelne światło w sztolni wycisza nas i wprowadza w nastrój szacunku dla panującego wokół górotworu.

undefined: undefined »

Wysłano: 2013-08-30 09:40:53

strasznie mnie ciągnie do tego miasta, odkad  zobaczyłam kiedyś jego fotografie, jednak do tej pory jeszcze nie było okazji;D

kot w pelargoniach;*

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/

https://www.facebook.com/pages/Tocz%C4%85c-si%C4%99-przez-Polsk%C4%99/279600838846443?ref=ts&fref=ts

Wysłano: 2013-08-30 09:44:58

Miło mi, bo to moje rodzinne miasto :) Masz okazję, bo za tydzien Gwarki - wielkie Święto miasta, co prawda tłumy i akurat może nie najlepszy moment do zwiedzania, ale warto prznajmniej raz być na Gwarkach, szczególnie na niedzielnym pochodzie historycznym. A pod kopalnią nic się w tym czasie nie dzieje więc nie ma problemu. Imprezy są w centrum i na zamku w Starych Tarnowicach.

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Agroturystyka Żabi Raj
Serock
Ceny od 45.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook