Zamki nad Loarą. Cudne obiekty z Listy UNESCO w Dolinie Loary

Aktualizacja: 2024-03-01
Zamek Chanonceau
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Dolina Loary wpisana jest na Listę Unesco. To przepiękna kraina historyczna Francji, gdzie znajduje się ponad 300 zamków i pałaców. Cudowne miejsce zachwycające architekturą i krajobrazami. 

Zamki nad Loarą są gotyckie i renesansowe. Z tej ogromnej liczby obiektów tak naprawdę my widzieliśmy tylko kilka, podczas wycieczki zorganizowanej. Za to udało nam się wejść do wnętrz. Chętnie pojechała bym do Doliny Loary na tydzień i naszym tempem urządziła zwiedzanie. Wtedy zamków na liście odwiedzonych znacznie by przybyło.

Zamki nad Loarą są piękne. My odwiedziliśmy cztery z nich. Wszystkie nas oczarowały, choć nie wszystkie wybudowano nad samą rzeką. Zobaczcie, które zamki udało nam się odwiedzić!

Blois
Blois

Zamek Chenonceau

Zamek Chenonceau to pierwsza budowla, jaką odwiedziliśmy w Dolinie Loary. Stoi wprost na rzece. To zamek kobiet, historycznie zawsze należał do kobiety i kontynuacją tej tradycji jest fakt, że rządzą tu kwiaty. W każdej komnacie, holu, salonie widnieje ogromny bukiet kwiatów żywych. To naprawdę cudowne. 

Nawet w kuchni w podziemiach też odnaleźć można bukieciki. Byliśmy tam na majówkę, więc wśród kwiatów sporo jest konwalii. A to dlatego, że we Francji jest zwyczaj, że na 1 maja komuś, kogo się lubi, daruje się właśnie konwalie. 

Wokół zamku też rośnie pełno kwiecia. W ogóle otoczenie zamku Chenonceau jest bardzo przyjemne. Znajduje się tu stara, XVI-wieczna farma, ze zwierzątkami, roślinami uprawnymi i oczywiście kwiatami. Koniecznie polecam Wam Chenonceau, jeśli będziecie zwiedzać Zamki nad Loarą.

Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau ogrody
Zamek Chenonceau ogrody
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau

Zamek Ambois w Dolinie Loary

Kolejne miejsce na naszym szlaku to miasteczko Ambois. Bardzo piękne, kamienne miasteczko turystyczne, również z zamkiem Ambois i domami w skałach. Tutaj mieszkał Leonardo da Vinci pod koniec swego życia. Król Francji zaprosił go tutaj dla upiększenia Doliny Loary. Mieszkał tu ostatnie 3 lata swego życia i tutaj w pałacyku zmarł. Pełno tu sklepików z pamiątkami. To pewniak, który konieczne trzeba odwiedzić nad Loarą.

Ambois - piękne miasteczko turystyczne
Ambois - piękne miasteczko turystyczne
zamek Amboise
zamek Amboise
domy w skale
domy w skale

Winnica i Winiarnia Plou&Fils w Chambre

Tego dnia odwiedziliśmy też słynną winiarnię Plou&Fils w Chambre. Działa od 1508 roku i podobno od tego czasu przechodzi z ojca na syna. Teraz też prowadzi ją ojciec z dwoma synami. Degustacja win w ilości dość dużej sprawiła, że cały autokar miał wyśmienity humor.

Winnica czynna od 1508 roku
Winnica czynna od 1508 roku

Zamek Blois w Dolinie Loary

Ostatni dzień na wycieczce spędziliśmy w miasteczku Blois z zamkiem Blois. Zachowała się tu jedyna we Francji gotycka sala nie sakralna. Bardzo ładna, jak i cały zamek. W tym miasteczku był też smakowity targ, m.in. owocami morza, mięsem z oczami, serami lokalnymi, głównie kozimi itp. Tutaj też odnaleźliśmy piękne katedry, stare i majestatyczne.

Zamek Blois
Zamek Blois
Blois
Blois

Zamek Chambord w Dolinie Loary

Na koniec, już w drodze powrotnej, odwiedziliśmy zamek Chambord. Jeden z najpiękniejszych zamków nad Loarą. To dawny "domek myśliwski". Tak ogromny, że praktycznie nikt w nim na stałe nie mieszkał nigdy. Nie sposób było go utrzymać i ogrzać. Używano go tylko podczas królewskich polowań, które odbywają się tu do dziś, tylko dla Vipów. 

Jedyną osobą, która mieszkała tu przez kilka lat, był polski król Stanisław Leszczyński. Ot taka ciekawostka. Jak do tego doszło? Jego córka Maria Karolina została żoną króla Francji -  Ludwika XV, do którego należał zamek Chambord. I taka nasza piękna wycieczka dobiegła końca, z polskim akcentem jako wisienka na torcie!

Chambord Domek myśliwski
Chambord Domek myśliwski
Chambord
Chambord
piękna klatka schodowa
piękna klatka schodowa

Noclegi w Zamkach nad Loarą

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Chambord
Chambord
Chambord
Chambord
Chambord
Chambord
Katedra w Blois
Kościół gotycki w Blois
Targ w Blois
Sala Gotycka - Blois
wina w beczkach
wino musujące
nasza przewodniczka Ania
(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024