W północnej części miasta Szamotuły znajduje się XV-wieczny zamek zbudowany przez Dobrogosta Świdwę Szamotulskiego, przebudowany w latach 1513-18 przez Łukasza II Górkę. W latach 1975-90 budowli przywrócono charakter gotycki.
Obecnie jest to siedziba Muzeum - Zamek Górków. Wnętrza prezentują wyposażenie komnat zamkowych z XVI-XVII wieku, zobaczyć można tu gotyckie sklepienia piwnic, renesansowy strop belkowy, fragmenty polichromii gotyckich i renesansowych oraz drzewo genealogiczne Szamotulskich i Górków.
Ekspozycję stałą stanowi bogata kolekcja ruskich ikon z XVII, XVIII, XIX i początku XX wieku. W salach zamkowych odbywają się liczne wystawy i koncerty. W pobliżu zamku wznosi się mieszkalna wieża ceglana zwana Basztą Halszki czy też basztą Czarnej Księżniczki. Według legendy miała być w niej przetrzymywana Halszka z Ostroga - żona Łukasza III Górki. Jest to najstarszy i najlepiej zachowany obiekt założenia zamkowego wzniesiony w XV wieku jako budowla obronna.
Urządzono tu ekspozycję przedstawiającą historię Szamotuł i okolic. Obok zamku stoi również oficyna z końca XVIII wieku z ekspozycją etnograficzną, obrazującą wyposażenie wielkopolskiej chaty i warsztatów rzemieślniczych. Druga oficyna z 1990 roku służy administracji Muzeum. Niedaleko tego budynku usytuowany jest spichlerz - siedziba Muzeum Archeologii Gazociągu Tranzytowego z najciekawszymi zabytkami odkrytymi podczas prac przy budowie gazociągu.
Zamek Górków - Muzeum
ul. Wroniecka 30, Szamotuły
Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.