Kolegiata w Szamotułach

Kolegiata w Szamotułach

(4.5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Piękna Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szamotułach. Ten stojący w pobliżu Rynku kościół zbudowano w latach 1423-31, w miejscu drewnianej świątyni. Ta gotycka kolegiata to trzynawowa budowla z czerwonej cegły, pokryta dachem ze schodkowymi szczytami i sygnaturką.

Wystrój wnętrza kolegiaty

We wnętrzu widoczne są sklepienia gwiaździste, ale najpiękniejsze ozdoby kościoła to polichromie z 1952 roku oraz witraże z XIX i XX wieku. Cenne elementy wyposażenia kolegiaty to: XIV-wieczny krucyfiks na belce tęczowej, kamienny nagrobek Jakuba Rokossowskiego z końca XVI wieku, spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego, chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny oraz kilka bogato rzeźbionych ołtarzy bocznych.Obraz słynący cudami

W nawie południowej kolegiaty w Szamotułach znajduje się kopia barokowego ołtarza z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Jest to ruska ikona z I połowy XVII wieku. Od wieków obraz otoczony jest kultem i stanowi cel licznych pielgrzymek. W 1975 roku wizerunek Madonny został koronowany koronami papieskimi przez Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi grobowcami.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa
ul. Kościelna, Szamotuły

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–19:00
  • wtorek: 07:00–19:00
  • środa: 07:00–19:00
  • czwartek: 07:00–19:00
  • piątek: 07:00–19:00
  • sobota: 07:00–19:00
  • niedziela: 07:00–19:00

Szamotuły noclegi

Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Szamotuły
Normalna
gotyckie kościoły sanktuaria kolegiaty
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023