52°36'43" N, 16°34'36" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 07:00–19:00
  • wtorek: 07:00–19:00
  • środa: 07:00–19:00
  • czwartek: 07:00–19:00
  • piątek: 07:00–19:00
  • sobota: 07:00–19:00
  • niedziela: 07:00–19:00

Piękna Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szamotułach. Ten stojący w pobliżu Rynku kościół zbudowano w latach 1423-31, w miejscu drewnianej świątyni. Ta gotycka kolegiata to trzynawowa budowla z czerwonej cegły, pokryta dachem ze schodkowymi szczytami i sygnaturką.Wystrój wnętrza kolegiaty

We wnętrzu widoczne są sklepienia gwiaździste, ale najpiękniejsze ozdoby kościoła to polichromie z 1952 roku oraz witraże z XIX i XX wieku. Cenne elementy wyposażenia kolegiaty to: XIV-wieczny krucyfiks na belce tęczowej, kamienny nagrobek Jakuba Rokossowskiego z końca XVI wieku, spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego, chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny oraz kilka bogato rzeźbionych ołtarzy bocznych.

Obraz słynący cudami

W nawie południowej kolegiaty w Szamotułach znajduje się kopia barokowego ołtarza z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Jest to ruska ikona z I połowy XVII wieku. Od wieków obraz otoczony jest kultem i stanowi cel licznych pielgrzymek. W 1975 roku wizerunek Madonny został koronowany koronami papieskimi przez Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi grobowcami.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa
ul. Kościelna, SzamotułySzamotuły noclegi

Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021