Piękna Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szamotułach. Ten stojący w pobliżu Rynku kościół zbudowano w latach 1423-31, w miejscu drewnianej świątyni. Ta gotycka kolegiata to trzynawowa budowla z czerwonej cegły, pokryta dachem ze schodkowymi szczytami i sygnaturką.
Wystrój wnętrza kolegiaty
We wnętrzu widoczne są sklepienia gwiaździste, ale najpiękniejsze ozdoby kościoła to polichromie z 1952 roku oraz witraże z XIX i XX wieku. Cenne elementy wyposażenia kolegiaty to: XIV-wieczny krucyfiks na belce tęczowej, kamienny nagrobek Jakuba Rokossowskiego z końca XVI wieku, spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego, chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny oraz kilka bogato rzeźbionych ołtarzy bocznych.
Obraz słynący cudami
W nawie południowej kolegiaty w Szamotułach znajduje się kopia barokowego ołtarza z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Jest to ruska ikona z I połowy XVII wieku. Od wieków obraz otoczony jest kultem i stanowi cel licznych pielgrzymek. W 1975 roku wizerunek Madonny został koronowany koronami papieskimi przez Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi grobowcami.
Kościół Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa
ul. Kościelna, Szamotuły
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 07:00–19:00
- wtorek: 07:00–19:00
- środa: 07:00–19:00
- czwartek: 07:00–19:00
- piątek: 07:00–19:00
- sobota: 07:00–19:00
- niedziela: 07:00–19:00
Szamotuły noclegi
Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!