Kolegiata w Szamotułach

Kolegiata w Szamotułach

(4.5 głosów: 4)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Piękna Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szamotułach. Ten stojący w pobliżu Rynku kościół zbudowano w latach 1423-31, w miejscu drewnianej świątyni. Ta gotycka kolegiata to trzynawowa budowla z czerwonej cegły, pokryta dachem ze schodkowymi szczytami i sygnaturką.Wystrój wnętrza kolegiaty

We wnętrzu widoczne są sklepienia gwiaździste, ale najpiękniejsze ozdoby kościoła to polichromie z 1952 roku oraz witraże z XIX i XX wieku. Cenne elementy wyposażenia kolegiaty to: XIV-wieczny krucyfiks na belce tęczowej, kamienny nagrobek Jakuba Rokossowskiego z końca XVI wieku, spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego, chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny oraz kilka bogato rzeźbionych ołtarzy bocznych.

Obraz słynący cudami

W nawie południowej kolegiaty w Szamotułach znajduje się kopia barokowego ołtarza z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Jest to ruska ikona z I połowy XVII wieku. Od wieków obraz otoczony jest kultem i stanowi cel licznych pielgrzymek. W 1975 roku wizerunek Madonny został koronowany koronami papieskimi przez Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi grobowcami.Kościół Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa
ul. Kościelna, Szamotuły

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–19:00
  • wtorek: 07:00–19:00
  • środa: 07:00–19:00
  • czwartek: 07:00–19:00
  • piątek: 07:00–19:00
  • sobota: 07:00–19:00
  • niedziela: 07:00–19:00

Szamotuły noclegi

Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Szamotuły
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły sanktuaria kolegiaty
52°36'43N, 16°34'36E
21 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację