Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Kolegiata w Szamotułach

Kolegiata w Szamotułach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Piękna Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szamotułach. Ten stojący w pobliżu Rynku kościół zbudowano w latach 1423-31, w miejscu drewnianej świątyni. Ta gotycka kolegiata to trzynawowa budowla z czerwonej cegły, pokryta dachem ze schodkowymi szczytami i sygnaturką.

Wystrój wnętrza kolegiaty

We wnętrzu widoczne są sklepienia gwiaździste, ale najpiękniejsze ozdoby kościoła to polichromie z 1952 roku oraz witraże z XIX i XX wieku. Cenne elementy wyposażenia kolegiaty to: XIV-wieczny krucyfiks na belce tęczowej, kamienny nagrobek Jakuba Rokossowskiego z końca XVI wieku, spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego, chrzcielnica z XVI wieku, barokowy ołtarz główny oraz kilka bogato rzeźbionych ołtarzy bocznych.

Obraz słynący cudami

W nawie południowej kolegiaty w Szamotułach znajduje się kopia barokowego ołtarza z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Jest to ruska ikona z I połowy XVII wieku. Od wieków obraz otoczony jest kultem i stanowi cel licznych pielgrzymek. W 1975 roku wizerunek Madonny został koronowany koronami papieskimi przez Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi grobowcami.

Kościół Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa
ul. Kościelna, Szamotuły

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–19:00
  • wtorek: 07:00–19:00
  • środa: 07:00–19:00
  • czwartek: 07:00–19:00
  • piątek: 07:00–19:00
  • sobota: 07:00–19:00
  • niedziela: 07:00–19:00

Noclegi w Szmotułach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024