Kościół Św. Krzyża w Szamotułach

Kościół Św. Krzyża w Szamotułach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Nad rzeką Samą w Szamotułach wznosi się klasztor zbudowany w latach 1675-82 na fundamentach zamku Świdwów Szamotulskich. Należał do zgromadzenia franciszkanów, ale po kasacie zakonu budynki przejęło państwo pruskie, a kościół Św. Krzyża zamknięto. Dopiero w 1963 roku na nowo zaczęto odprawiać w nim nabożeństwa, a kilka lat później powstała przy świątyni parafia.

Kościół Św. Krzyża to jednonawowa świątynia z dwuspadowym dachem zwieńczonym wieżyczką z baniastym hełmem. Wnętrze pokrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Sufit zdobią współczesne polichromie ze scenami Męki Pańskiej. Od strony wschodniej do nawy przylega kaplica nakryta kopułą z latarnią i scenami z życia Św. Antoniego namalowanymi w XVII wieku.Rokokowe wyposażenie wnętrza kościoła również pochodzi z końca XVII wieku. Głównym elementem jest ołtarz z krucyfiksem, figurami Matki Bożej Bolesnej, Św. Jana Chrzciciela i dwóch zakonników oraz wizerunkiem Boga Ojca, Ducha Świętego i aniołów. W świątyni znajdują się też ołtarze boczne i liczne wizerunki świętych. Zabudowania poklasztorne otaczają kwadratowy wirydarz. W przyległych do kościoła krużgankach urządzono kaplice Św. Maksymiliana Kolbego i Św. o. Pio.

Kościół Św. Krzyża
ul. Franciszkańska, Szamotuły

Szamotuły noclegi

Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 6)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024