Kościół Św. Krzyża w Szamotułach

Kościół Św. Krzyża w Szamotułach

Nad rzeką Samą w Szamotułach wznosi się klasztor zbudowany w latach 1675-82 na fundamentach zamku Świdwów Szamotulskich. Należał do zgromadzenia franciszkanów, ale po kasacie zakonu budynki przejęło państwo pruskie, a kościół Św. Krzyża zamknięto. Dopiero w 1963 roku na nowo zaczęto odprawiać w nim nabożeństwa, a kilka lat później powstała przy świątyni parafia.Kościół Św. Krzyża to jednonawowa świątynia z dwuspadowym dachem zwieńczonym wieżyczką z baniastym hełmem. Wnętrze pokrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Sufit zdobią współczesne polichromie ze scenami Męki Pańskiej. Od strony wschodniej do nawy przylega kaplica nakryta kopułą z latarnią i scenami z życia Św. Antoniego namalowanymi w XVII wieku.

Rokokowe wyposażenie wnętrza kościoła również pochodzi z końca XVII wieku. Głównym elementem jest ołtarz z krucyfiksem, figurami Matki Bożej Bolesnej, Św. Jana Chrzciciela i dwóch zakonników oraz wizerunkiem Boga Ojca, Ducha Świętego i aniołów. W świątyni znajdują się też ołtarze boczne i liczne wizerunki świętych. Zabudowania poklasztorne otaczają kwadratowy wirydarz. W przyległych do kościoła krużgankach urządzono kaplice Św. Maksymiliana Kolbego i Św. o. Pio.Kościół Św. Krzyża
ul. Franciszkańska, Szamotuły

Szamotuły noclegi

Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację