Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Krzyża w Szamotułach

Kościół Św. Krzyża w Szamotułach

Nad rzeką Samą w Szamotułach wznosi się klasztor zbudowany w latach 1675-82 na fundamentach zamku Świdwów Szamotulskich. Należał do zgromadzenia franciszkanów, ale po kasacie zakonu budynki przejęło państwo pruskie, a kościół Św. Krzyża zamknięto. Dopiero w 1963 roku na nowo zaczęto odprawiać w nim nabożeństwa, a kilka lat później powstała przy świątyni parafia.Kościół Św. Krzyża to jednonawowa świątynia z dwuspadowym dachem zwieńczonym wieżyczką z baniastym hełmem. Wnętrze pokrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Sufit zdobią współczesne polichromie ze scenami Męki Pańskiej. Od strony wschodniej do nawy przylega kaplica nakryta kopułą z latarnią i scenami z życia Św. Antoniego namalowanymi w XVII wieku.Rokokowe wyposażenie wnętrza kościoła również pochodzi z końca XVII wieku. Głównym elementem jest ołtarz z krucyfiksem, figurami Matki Bożej Bolesnej, Św. Jana Chrzciciela i dwóch zakonników oraz wizerunkiem Boga Ojca, Ducha Świętego i aniołów. W świątyni znajdują się też ołtarze boczne i liczne wizerunki świętych. Zabudowania poklasztorne otaczają kwadratowy wirydarz. W przyległych do kościoła krużgankach urządzono kaplice Św. Maksymiliana Kolbego i Św. o. Pio.

Kościół Św. Krzyża
ul. Franciszkańska, Szamotuły

Szamotuły noclegi

Szamotuły to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020