Rydzyna, Krzysztof Dorota

Trasy rowerowe w Rydzynie

(4.3 głosów: 3)

Szlakiem wiatraków

Trasa nr 3: Poniec - Lubonia - Kociugi - Garzyn - Górzno - Świerczyna - Wojnowice - Osieczna - Nowa Wieś - Dąbcze - Rydzyna (42 km)Trasa dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów. Biegie wśród malowniczych jezior, pól, lasów i wiatraków. Ruszamy z Ponieca - miasta o bogatej tradycji. Zwiedzanie możemy rozpocząć od gotyckiego kościoła NMP z XV wieku. Warto obejrzeć eklektyczny Ratusz z 1843 roku. Ciekawe są również domy szachulcowe z poł. XVIII i XIX w.

Z Rynku ruszamy w kierunku Śmiłowa, po 5,5 km dojeżdżamy do Luboni. Możemy tu obejrzeć dwór z dwuspadowym dachem z końca XVIII wieku, w którym przebywał Adam Mickiewicz. Dalej zmierzamy do wsi Kociugi, a stąd polną drogą do Garzyna, do drogi krajowej nr 12.Po jej przejechaniu jedziemy w kierunku Górzna polną drogą, równoległą do drogi asfaltowej. Po prawej stronie mijamy zabudowania pałacowe i tartak. Zjeżdżamy w dół, po lewej mijając plażę jeziora Górznickiego. Polną drogą podążamy w kierunku Świerczyny. Wśród pól widoczne są pozostałości wiatraka z XVIII wieku. Za wiatrakiem skręcamy w lewo.

W Świerczynie znajduje się kościółek, którego początki sięgają X wieku. Według źródeł, kościółek powstał w miejscu, gdzie zatrzymał się Św. Wojciech, w drodze do swej misji do Prus. Następnie podążamy drogą przez las, do Wojnowic, a za nimi skręcamy w lewo ku Osiecznej, mijając po prawej stronie jezioro Witosławskie i Drzezkowskie.W Osiecznej można zabawić dłużej i zebrac siły na dalszą podróż. Do zwiedzenia jest tutaj ładny zamek, późnogotycki kościół parafialny, barokowy kościół klasztorny i XVIII-wieczne wiatraki.

Dalsza droga prowadzi w kierunku Leszna. Koło stacji paliw skręcamy w lewo, a po około 250 m w prawo. Nasza trasa biegnie teraz lasami Nadleśnictwa Karczma Borowa. Po przekroczeniu torowiska jedziemy nadal lasem, aż do drogi asfaltowej Leszno - Nowa Wieś. Skręcamy w lewo i jedziemy do Nowej Wsi.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i podążamy drogą do Dąbcza. W Dąbczu po prawej stronie widzimy kościół parafialny Św. Katarzyny z 1666 roku kryty gontem. W końcu zbliżamy się do Rydzyny. Po prawej stronie widzimy wspaniały wiatrak - koźlak, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. W wiatraku znajduje się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Warto zwiedzić też Starówkę i zamek w Rydzynie.

Wśród leśnej przyrody

Trasa nr 11: Leszno (Zaborowo) - Rydzyna - Tarnowa Łąka (17,2 km)

Niezmiernie ciekawa trasa dla miłośników ciszy i przyrody. Wycieczka wiedzie od zbiornika wodnego w Zaborowie, przez drogę wojewódzką nr 323 z Leszna do Góry i dalej ulicą Sosnową i Topolową, w stronę niestrzeżonego (!) przejazdu kolejowego. Za przejazdem ruszamy leśną drogą wzdłuż szlaku. Znajdujemy się teraz na terenach leśnych Miasta i Gminy Rydzyna. Polecam na chwilę zatrzymać się w lesie, by w pełni skorzystać z dobrodziejstw tego ekosystemu - śpiew ptaków, czyste powietrze.

Dalej jedziemy utwardzonymi ścieżkami leśnymi w kierunku Rydzyny. Po przekroczeniu jezdni, drogą nr 5, wjeżdżamy do miasta. Mijamy Starówkę i dojeżdżamy do zabytkowego Rynku z ciekawym układem urbanistycznym, który określany jest jako "perła baroku". Można nieco zboczyć z trasy i zwiedzić wspaniały Zamek Sułkowskich i otaczający park.

Dalej szlak prowadzi w kierunku Kłody. Po prawej stronie mijamy dawną kuźnię Sułkowskich, w której obecnie mieści się cukiernia. Na skrzyżowaniu koło stacji paliw skręcamy w prawo. Tutaj ponownie przekraczamy drogę nr 5. Jedziemy teraz przez Kłodę Dużą, a następnie przez las sosnowy aż do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo w kierunku Tarnowej Łąki. Trzymamy się trasy i jedziemy w kierunku Chruściny. Przy odrobinie szczęścia możemy tutaj spotkać Orła Bielika, co świadczy o niezwykłej czystości tych terenów.

Rydzyńska "Eska"

Trasa nr 12: Robczysko - Dąbcze - Rydzyna - Moraczewo - Rojęczyn - Jabłonna - Czernina-Zamek (24 km)

Trasa rozpoczyna się w Robczysku. Ruszamy na szlak jadąc drogą w kierunku Przybinia, Tworzanic, aż do Dąbcza. W Dąbczu skręcamy przed kościołem z 1666 roku w lewo (8 km). Jedziemy dalej drogą asfaltową w kierunku Rydzyny. Po prawej stronie mijamy wiatrak - koźlak (Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa). Dalej na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku centrum Rydzyny.

Po lewej stronie stoi kościół poewangelicki, który obecnie pełni rolę sali koncertowej. W Rydzynie warto nieco zboczyć z trasy i zwiedzić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną przez Rafała Leszczyńskiego w latach około 1685-95. Zamek był rezydencją króla Polski - Stanisława Leszczyńskiego. Warto również obejrzeć park przyzamkowy, otoczony fosami, z jednym z największych w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego, podlegającego ścisłej ochronie.

Zmierzamy w kierunku Kłody Małej, gdzie za stacją paliw skręcamy w prawo. Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą udajemy się do Moraczewa. Koło zabytkowej figury NMP skręcamy w prawo do Lasotek. We wsi Lasotki skręcamy w prawo i jedziemy wśród malowniczych pól do Kaczkowa. Na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu nr 5 skręcamy w lewo i jedziemy do Rojęczyna. Na końcu wsi skręcamy w prawo i udajemy się do Jabłonnej.

W Jabłonnej możemy zobaczyć odtworzony cmentarz poewangelicki oraz dworek z początku XIX wieku rodziny Von Stoszów. W parku warto zwrócić uwagę na ciekawe okazy cisu. Z Jabłonnej wyruszamy w kierunku Czerniny.

Tu ulicą Zamkową dojedziemy do ruin późnorenesansowego zamku obronnego, wokół którego możemy zobaczyć pozostałości fosy i wałów obronnych. Ciekawym i godnym zainteresowania punktem jest również kościół gotycki z końca XV wieku z wysoką kwadratową wieżą z XVII wieku, wspartą przyporami. Na Rynku zobaczyć możemy Ratusz klasycystyczny z około 1800 roku. Obok rośnie dąb - pomnik przyrody o obwodzie 385 cm. To już koniec naszej trasy.

Szlak zamkowy

Trasa nr 13: Rydzyna (Zamek) - Moraczewo - Kaczkowo - Tarnowa Łąka - Czernina-Zamek (15,6 km)

Wyruszamy w trasę sprzed zamku w Rydzynie, który jest jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, zbudowaną dla Rafała Leszczyńskiego. Na szlak ruszamy przez równie piękny park zamkowy, otoczony fosami.

Jedziemy w kierunku Kłody Małej. Za stacją paliw skręcamy w lewo w kierunku Moraczewa. Tutaj za cmentarzem, skręcamy na ścieżkę rowerową, którą jedziemy do Moraczewa. W Moraczewie koło zabytkowej figury NMP, skręcamy w prawo do Lasotek. We wsi skręcamy ponownie w prawo i jedziemy wśród pól do Kaczkowa. Na skrzyżowaniu z drogą szybkiego ruchu nr 5, skręcamy w prawo i jedziemy prawie do końca Kaczkowa, gdzie koło stacji paliw skręcamy w lewo.

Ostrożnie mijamy przejazd kolejowy. Jesteśmy teraz na drodze otoczonej pięknymi polami. Dojedziemy nią do Tarnowej Łąki, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy dalej do Czerniny. Po drodze mijamy dawną granicę Państwa Polskiego istniejącą do wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie w tym miejscu znajduje się fragment zbrojonego betonu (po prawej stronie drogi). Po chwili dojeżdżamy do Czerniny. Tu jadąc ulicą Zamkową trafiamy do ruin i wałów.

Przez lasy, łąki i pola

Trasa nr 14: Karczma Borowa (Polana) - Dąbcze - Rydzyna - Tworzanki - Robczysko (13,5 km)

Ciekawa, malownicza choć łatwa trasa, którą rozpoczynamy na polanie "Trzech dębów" w Nadleśnictwie Karczma Borowa. Z polany skręcamy w prawo i jedziemy utwardzoną drogą leśną aż do skrzyżowania z drogą Leszno - Nowa Wieś. Na skrzyżowaniu musimy zachować szczególną ostrożność, ze względu na duży ruch na tym odcinku trasy. Skręcamy w lewo, a za chwilę skręcamy za zabudowaniami Nowego Świata w prawo.

Mając zabudowania po prawej stronie, jedziemy aż do Dąbcza pięknym duktem leśny, którego początki sięgają XIII wieku. Po wjechaniu na jezdnię skręcamy w lewo i jedziemy do wsi Dąbcze. Po lewej stronie widzimy pozostałości po dawnym wiatraku. Po prawej mijamy kościół parafialny Św. Katarzyny z 1666 roku kryty gontem.

Zbliżamy się do Rydzyny. Po prawej stronie widzimy wspaniały, zrekonstruowany wiatrak - koźlak, będący najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce. W wiatraku znajduje się obecnie Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Po odpoczynku skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Rynku.

Rydzyna jest określana jako miasto zabytków, "Perła Baroku". Zachowano tu największą ilość zabytkowych budynków mieszkalnych w Polsce. Zabytkowy jest również układ urbanistyczny miasteczka. Barokowy Zamek Rydzyński powstał na fundamentach gotyckich i jest obecnie jedną z największych rezydencji magnackich w Wielkopolsce.

Dalej ruszamy szlakiem w kierunku Tworzanek. Teraz trasa biegnie wzdłuż malowniczych pól i łąk. Jazda tym odcinkiem należy do prawdziwej przyjemności. Z Tworzanek kierujemy się w stronę Robczyska. Tu w parku wiejskim znajduje warte obejrzenia popiersie Adama Mickiewicza.
www.rydzyna.pl

Rydzyna noclegi

Rydzyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rydzyna
Szlaki turystyczne
Normalna
szlaki
28 maj 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację