Trasy rowerowe w Jeleśni

Jeleśnia
3.7

Przez teren Jeleśni i okolicznych wsi poprowadzono sieć ścieżek rowerowych, które ułatwiają miłośnikom turystyki rowerowej dotrzeć do najciekawszych zakątków tego regionu. Wytyczono 12 tras rowerowych o różnym stopniu trudności o łącznej długości 140 km. Trasy oznakowane są kwadratowymi tabliczkami z wizerunkiem roweru.

Trasa nr 1 - średnio trudna, 7,2 km

Rozpoczyna się na parkingu przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza, dalej biegnie ul. Starowiejską, przekracza most na Koszarawie „U Piergiesów” i kieruje się na Rówienki, dalej drogą do Pewli Wielkiej gdzie wstępuje na drogę krajową, którą dojeżdżamy do ul. Starowiejskiej i powracamy do miejsca startu.

Trasa nr 2 - bardzo trudna, 10,2 km

Początek trasy ma miejsce na parkingu obok mostu pod Janikową Grapą. Prowadzi stromą drogą biegnącą zboczem Janikowej Grapy, dalej przez przysiółek Madeje, po czym wkracza na drogę wojewódzką gdzie następuje skręt w kierunku Jeleśni. Dalej ul. Szkolną do drogi krajowej i powracamy do miejsca startu.

Trasa nr 3 - średnio trudna, 16 km

Początek w miejscu trasy nr 1, parking przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza. Po przejechaniu 200 m w dół, w kierunku Żywca skręcamy w lewo i dalej żółtym szlakiem turystycznym przekraczamy kładkę na potoku Sopotnia. Dalej trasa biegnie na szczyt wzniesienia Żor (Żar), następnie droga leśną usytuowaną na granicy z gminą Świnna zjeżdżamy nieco w dół aby następnie podjechać na wzniesienie Kiczory i Gronia. Dojeżdżamy do drogi Juszyna-Sopotnia Mała, którą kierujemy się do Sopotni. Następnie docieramy do drogi krajowej wijącej się wzdłuż sopotniańskiego potoku, dojeżdżamy nią do skrzyżowania z drogą główną, skręcamy na lewo i tak zamykając pętlę powracamy do miejsca startu.

Trasa nr 4 - średnio trudna, 13,6 km

Rozpoczyna się w Sopotni Wielkiej Wodospadzie, kieruje się w dół i po przejechaniu 500 m odbija na prawo, przy budynku kółka rolniczego i wiedzie droga rolniczą biegnącą stokami góry Krzyżowa, po czym dojeżdżamy do wsi Krzyżowa. W okolicy baru „Pod Miodowcem” wjeżdżamy na drogę krajową skręcając na lewo i kierujemy się w stronę Jeleśni. Dojeżdżamy do rynku, tu trasa przed Starą Karczmą skręca na lewo i drogą przez tzw. Gaikę (na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo) powracamy do Sopotni Wielkiej.

Trasa nr 5 - łatwa, 24 km

Rozpoczyna się w Jeleśni na rynku i biegnie drogą do Sopotni Wielkiej Kordonu (biegnie tak samo jak ostatni fragment trasy nr 4) gdzie trasa zawraca. Powrót ta samą drogą do Sopotni Wielkiej Wodospadu gdzie trasa skręca w lewo na przysiółek Średniówka i dalej biegnie drogą do Sopotni Małej. Na wysokości ośrodka zdrowia skręcamy w prawo na drogę główną, która przez Gaikę zaprowadzi nas do rynku w Jeleśni.

Trasa nr 6 - średnio trudna, 10,2 km

Oznakowanie trasy rozpoczyna się przed budynkiem ośrodka zdrowia w Krzyżowej po czym odbija ona na drogę na Krzyżówki. Dochodzi do żółtego szlaku turystycznego, wydostaje się na szczyt Watówki, Jabłonowskiej i Baranówki. Następnie droga leśną biegnącą przez obniżenie Jaworzyny kierujemy się z powrotem do Krzyżowej. Ostatni odcinek trasy biegnie drogą wojewódzką, którą dojeżdżamy do miejsca startu.

Trasa nr 7 - łatwa, 15,7 km

Początek trasy na parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej (podobnie jak w przypadku trasy nr 6). Dojeżdżamy do żółtego szlaku turystycznego a następnie na skrzyżowaniu dróg polnych skręcamy w lewo, zjeżdżamy w dół, wzdłuż potoku Jabłonowskiego, w kierunku Przyborowa. Po dotarciu do Przyborowa skręcamy w lewo i drogą krajową przez Jeleśnię powracamy do Krzyżowej.

Trasa nr 8 - średnio trudna, 11,6 km

Od parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej kierujemy się w kierunku Krzyżówek, do drogi, którą prowadzi żółty szlak turystyczny. Dalej dojeżdżamy do Watówek, których stokami docieramy do granicy państwa. Następnie szlakiem czerwonym osiągamy Beskid Krzyżowski (Szelust), za którym skręcamy w prawo na żółty szlak turystyczny i zjeżdżamy do Korbielowa Górnego. Stąd prosto w dół jedziemy w kierunku Korbielowa.

Trasa nr 9 A - łatwa, 5 km

Od parkingu przy wyciągu narciarskim „Kuligówka” w Korbielowie przejeżdżamy około 300 m w kierunku przejścia granicznego i za pensjonatem „Darz Bór” skręcamy w lewo i po przekroczeniu potoku Glinnego wydostajemy się na Polanę Gawlasie. Dalej dojeżdżamy do przejścia granicznego i drogą krajową zataczając niewielką pętlę powracamy do miejsca rozpoczęcia trasy.

Trasa nr 9 B - łatwa, 5 km

Podobnie jak w przypadku poprzednim zaczyna się przy parkingu koło wyciągu „Kuligówka”. Zjeżdżamy drogą krajową w kierunku centrum Korbielowa. Na wysokości baru „Pod Pilskiem” skręcamy w prawo w drogę do Korbielowa Górnego. Po wyminięciu cmentarza podjeżdżamy pod Weskę, nastepnie skręcamy w prawo i drogą gruntową kierujemy się do Korbielowa – Kamiennej. Kolejny odcinek trasy biegnie wzdłuż potoku i drogą tą wydostajemy się na drogę krajową, którą powracamy do parkingu.

Trasa nr 10 - trudna, 6,1 km

Początek trasy znajduje się na parkingu przy wyciągach narciarskich GAT w Korbielowie. Początkowy odcinek trasy biegnie nartostradą obok wyciągu aż do Szczawin. Dalej, za Szczawinami skręcamy w prawo, wjeżdżamy na połogi płaj, którym jedziemy w kierunku Buczynki. Mijamy Polanę Buczynkę i dalej stokami Czarnego Gronia dojeżdżamy do Soliska. W tym miejscu skręcamy w prawo i nartostradą przez polanę Byk zjeżdżamy do drogi asfaltowej wiodącej w kierunku parkingu przy wyciągach GAT.

Trasa nr 11 - trudna, 11,6 km

Trasę wytyczono w oparciu o szlaki turystyczne. I tak początek pętli znajduje się przy Zajeździe „Smrek” w Korbielowie. Jedziemy za niebieskimi znakami turystycznymi, które wyprowadzą nas na Przełęcz Przysłopy. Tu spotykamy znaki czarne, z którymi przez Uszczawne, Malorkę, Buczynkę, Halę Górową i Skałkę docieramy do Hali Miziowej. Powrót z Hali Miziowej odbywa się nartostradą nr 5 (uwaga – bardzo stromy zjazd) przez Szczawiny do Korbielowa Kamiennej.

Trasa nr 12 - łatwa, 6,2 km

Od Domu Strażaka w Sopotni Małej jedziemy drogą krajową do skrzyżowania i dalej drogą główną w kierunku Sopotni Wielkiej. Całość trasy poprowadzono działami Sopotni Małej bez wyraźnych punktów orientacyjnych. Z tych też powodów należy zwracać uwagę na oznakowanie trasy tabliczkami informacyjnymi.
Źródło: www.jelesnia.pl

Noclegi w Jeleśni

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Booking.com
(3.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.7 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024