Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
w drodze do rezerwatu scisłego, Tomasz i Sylwia Kopiec

Szlaki w Białowieży

(4.1 głosów: 9)

Szlak zielony: Białowieża - Hajnówka, 25 kmSzlak prowadzi przez Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera, chroniący florę i faunę Puszczy Białowieskiej oraz kurhany z X-XIII wieku. W połowie trasy szlak przecina szosę Hajnówka - Białowieża, przechodząc przez Parking Zwierzyniec. Dalej trasa szlaku biegnie do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym żyją najwięksi mieszkańcy Puszczy - żubr, łoś, jeleń, dzik, ryś itp. Szlak kończy się w Hajnówce.

Szlak żółty: Białowieża - Topiło, 19 km

Białowieża , Adam Prończuk
Białowieża , Adam Prończuk

Szlak prowadzi ścieżkami puszczańskimi poprzez rezerwaty: "Podcerkwa", "Berezowo", "Olszanka Myśliszcze", "Michnówka". Rezerwaty te chronią miejsca bytowania motyli dziennych i kraśników. Szlak kończy się w leśnej osadzie Topiło, gdzie znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej oraz baseny wodne dawniej używane do spławiania drewna. Wokół znajdujących się tam zbiorników wodnych poprowadzono ścieżkę edukacyjną "Leśne Osobliwości".Szlak niebieski: Białowieża - Czerlonka Osada - Zwierzyniec, 17 km

Muzeum usytuowane w miejscu pałacu carskiego, Tomasz i Sylwia Kopiec
Muzeum usytuowane w miejscu pałacu carskiego, Tomasz i Sylwia Kopiec

Szlak bierze początek przy zabytkowym, drewnianym dworcu Białowieża Towarowa ("Restauracja Carska"😉 i prowadzi przez Podolany I i Podolany II do Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". Dalej prowadzi Trybem Jagiellońskim przez Osadę Czerlonka do Osady Zwierzyniec.Szlak czerwony: Białowieża - "Miejscami Pamięci Narodowej", 14 km

Szlak rozpoczyna się w Białowieży i biegnie przez ul. Waszkiewicza, ul. Tropinka, przez Park Dyrekcyjny, ul. Browską, ul. Wojciechówkę. (częściowo pokrywa się ze ścieżką edukacyjną "Krajobrazy Puszczy"😉. Następnie biegnie obok zabytkowego dworca Białowieża Towarowa do Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie", a dalej prowadzi przez Podolany I i II docierając do Białowieży. Na szlaku znajdują się miejsca martyrologii z oresu II wojny światowej oraz stara Żwirownia.

Szlak niebieski: Białowieża - Siemianówka, 41 km

Szlak prowadzi obok Skansenu Wsi Puszczańskiej do wsi Pogorzelce, gdzie zachowała się drewniana architektura wsi podlaskiej. Następnie biegnie przez uroczysko Stara Białowieża (znajduje się tam ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich"😉. Dalej przebiega przez Gruszki, Babią Górę (wieża widokowa) i kończy się w Siemianówce, gdzie znajduje się prawosławna cerkiew Św. Jerzego Zwycięzcy z XVIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że wieś leży poniżej poziomu wody Zalewu Siemianówka, a przed zalaniem chroni ją wał.

Szlak żółty: Białowieża - Narewka, 21 km

Trasa szlaku biegnie przez wieś Pogorzelce i Uroczysko Stara Białowieża (ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich"😉. Dalej prowadzi Drogą Narewkowską przez Janowo do Narewki.

Zielony Wilczy Szlak: Kosy Most - Masiewo, 16 km

Szlak prowadzi przez Białowieski Park Narodowy, rozpoczyna się w uroczysku Kosy Most, gdzie postawiono wieżę widokową przeznaczoną głównie do obserwacji ptaków w dolinie Narewki. Dalej prowadzi do uroczyska "Wilczy Szlak" z dobrze zachowanym białowieskim grądem i potężnyni dębami. Dalej prowadzi leśnymi drogami do uroczyska "Głuszec". Szlak kończy się w Masiewie, na tzw. Polanie Masiewskiej.

Szlak czerwony: Masiewo - Uroczysko "Głuszec" - Masiewo, 6,5 km

Jest to szlak okrężny wokół dawnego rezerwatu "Głuszec", włączonego w 1996 roku do Białowieskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu torfowiska wysokie i wiele chronionych gatunków roślin (np. widłak cyprysowy). Szlak częściowo pokrywa się z Wilczym Szlakiem i biegnie przez Obręb Ochronny Hwoźna BPN. Rozpoczyna się w osadzie Zamosze niedaleko Masiewa i kończy w jej pobliżu na Polanie Masiewo.

Szlak czarny: "Miejsce Mocy", 5,5 km

Szlak prowadzi do kamiennego krągu - starosłowiańskiego miejsce kultu. Znajduje się tu tajemnicze skupisko drzew (w tym zniekształcone świerki, dęby, grusze i głogi). Radiesteci, którzy przeprowadzili badania tego miejsca, stwierdzili wysoki poziom tzw. pozytywnego promieniowania.

Szlak czarny: "Carska Tropina", 4 km

Jest to dawna droga myśliwska, rozpoczynająca się przy wieży widokowej na Kosym Moście. Na szlaku powstały kładki i punkt widokowy nad rzeką Narewką.

Szlak czerwony: Hajnówka - Narewka "Szlak walk partyzanckich", 22 km

Doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki po Puszczy Białowieskiej. Szlak rozpoczyna się w Hajnówce, biegnie przez rezerwaty przyrody "Lipiny" i "Szczekotowo". Rezerwat "Lipiny" został utworzony w celu zachowania jedynego na terenie Puszczy stanowiska dębu bezszypułkowego. Tajemniczy rezerwat "Szczekotowo" chroni starosłowiańskie cmentarzyska kurhanowe z X-XIII wieku.

Ciekawym obiektem znajdującym się na szlaku jest prawosławna kapliczka z cudownym źródełkiem, znana pod nazwą "Krynoczka". W 1999 roku obchodzono 150-lecie istnienia świątyni. Podążając dalej Lipińskim Traktem dociera się do wsi Świnoroje, gdzie znajduje się pole namiotowe, a także ścieżka dydaktyczna "Pod Dębami" Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Puszczy Białowieskiej". Szlak kończy się w Narewce.

Szlak niebieski: Hajnówka - Orzeszkowo - Hajnówka "Szlak Śladami Powstania Styczniowego", 31 km

Szlak ma charakter obwodnicy turystycznej, biegnie obrzeżami Puszczy do wsi Orzeszkowo, gdzie znajduje się pomnik powstańców rozstrzelanych w 1863 roku oraz krzyż z czasów II wojny światowej postawiony przez mieszkańców w podziękowaniu za ocalenie wsi przed spaleniem. Dalej szlak zagłębia się w leśne ostępy, doprowadzając do pomnika przyrody "Car Dąb". Jest to jeden z największych drzew w Puszczy i choć od kilkunastu lat jest uschnięty, wciąż stoi i strzeże lasu. Kierując się na wschód dotrzemy do trasy przejazdu kolejki wąskotorowej. Szlak biegnie przy rezerwacie "Głęboki Kąt" chroniącym bór świerkowy o charakterze borealnym. Szlak kończy się w Hajnówce.
Źródło: http://www.bialowieza.plBiałowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białowieża Puszcza Białowieska
Szlaki turystyczne
Normalna
szlaki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021