Szlaki w Białowieży

Szlaki w Białowieży

Szlak zielony: Białowieża - Hajnówka, 25 kmSzlak prowadzi przez Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera, chroniący florę i faunę Puszczy Białowieskiej oraz kurhany z X-XIII wieku. W połowie trasy szlak przecina szosę Hajnówka - Białowieża, przechodząc przez Parking Zwierzyniec. Dalej trasa szlaku biegnie do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym żyją najwięksi mieszkańcy Puszczy - żubr, łoś, jeleń, dzik, ryś itp. Szlak kończy się w Hajnówce.

Szlak żółty: Białowieża - Topiło, 19 km

Białowieża
Białowieża

Szlak prowadzi ścieżkami puszczańskimi poprzez rezerwaty: "Podcerkwa", "Berezowo", "Olszanka Myśliszcze", "Michnówka". Rezerwaty te chronią miejsca bytowania motyli dziennych i kraśników. Szlak kończy się w leśnej osadzie Topiło, gdzie znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej oraz baseny wodne dawniej używane do spławiania drewna. Wokół znajdujących się tam zbiorników wodnych poprowadzono ścieżkę edukacyjną "Leśne Osobliwości".

Szlak niebieski: Białowieża - Czerlonka Osada - Zwierzyniec, 17 km

Muzeum usytuowane w miejscu pałacu carskiego
Muzeum usytuowane w miejscu pałacu carskiego


Szlak bierze początek przy zabytkowym, drewnianym dworcu Białowieża Towarowa ("Restauracja Carska"😉 i prowadzi przez Podolany I i Podolany II do Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". Dalej prowadzi Trybem Jagiellońskim przez Osadę Czerlonka do Osady Zwierzyniec.

Szlak czerwony: Białowieża - "Miejscami Pamięci Narodowej", 14 kmSzlak rozpoczyna się w Białowieży i biegnie przez ul. Waszkiewicza, ul. Tropinka, przez Park Dyrekcyjny, ul. Browską, ul. Wojciechówkę. (częściowo pokrywa się ze ścieżką edukacyjną "Krajobrazy Puszczy"😉. Następnie biegnie obok zabytkowego dworca Białowieża Towarowa do Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie", a dalej prowadzi przez Podolany I i II docierając do Białowieży. Na szlaku znajdują się miejsca martyrologii z oresu II wojny światowej oraz stara Żwirownia.

Szlak niebieski: Białowieża - Siemianówka, 41 km

Szlak prowadzi obok Skansenu Wsi Puszczańskiej do wsi Pogorzelce, gdzie zachowała się drewniana architektura wsi podlaskiej. Następnie biegnie przez uroczysko Stara Białowieża (znajduje się tam ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich"😉. Dalej przebiega przez Gruszki, Babią Górę (wieża widokowa) i kończy się w Siemianówce, gdzie znajduje się prawosławna cerkiew Św. Jerzego Zwycięzcy z XVIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że wieś leży poniżej poziomu wody Zalewu Siemianówka, a przed zalaniem chroni ją wał.

Szlak żółty: Białowieża - Narewka, 21 km

Trasa szlaku biegnie przez wieś Pogorzelce i Uroczysko Stara Białowieża (ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich"😉. Dalej prowadzi Drogą Narewkowską przez Janowo do Narewki.

Zielony Wilczy Szlak: Kosy Most - Masiewo, 16 km

Szlak prowadzi przez Białowieski Park Narodowy, rozpoczyna się w uroczysku Kosy Most, gdzie postawiono wieżę widokową przeznaczoną głównie do obserwacji ptaków w dolinie Narewki. Dalej prowadzi do uroczyska "Wilczy Szlak" z dobrze zachowanym białowieskim grądem i potężnyni dębami. Dalej prowadzi leśnymi drogami do uroczyska "Głuszec". Szlak kończy się w Masiewie, na tzw. Polanie Masiewskiej.

Szlak czerwony: Masiewo - Uroczysko "Głuszec" - Masiewo, 6,5 km

Jest to szlak okrężny wokół dawnego rezerwatu "Głuszec", włączonego w 1996 roku do Białowieskiego Parku Narodowego. Znajdują się tu torfowiska wysokie i wiele chronionych gatunków roślin (np. widłak cyprysowy). Szlak częściowo pokrywa się z Wilczym Szlakiem i biegnie przez Obręb Ochronny Hwoźna BPN. Rozpoczyna się w osadzie Zamosze niedaleko Masiewa i kończy w jej pobliżu na Polanie Masiewo.

Szlak czarny: "Miejsce Mocy", 5,5 km

Szlak prowadzi do kamiennego krągu - starosłowiańskiego miejsce kultu. Znajduje się tu tajemnicze skupisko drzew (w tym zniekształcone świerki, dęby, grusze i głogi). Radiesteci, którzy przeprowadzili badania tego miejsca, stwierdzili wysoki poziom tzw. pozytywnego promieniowania.

Szlak czarny: "Carska Tropina", 4 km

Jest to dawna droga myśliwska, rozpoczynająca się przy wieży widokowej na Kosym Moście. Na szlaku powstały kładki i punkt widokowy nad rzeką Narewką.

Szlak czerwony: Hajnówka - Narewka "Szlak walk partyzanckich", 22 km

Doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki po Puszczy Białowieskiej. Szlak rozpoczyna się w Hajnówce, biegnie przez rezerwaty przyrody "Lipiny" i "Szczekotowo". Rezerwat "Lipiny" został utworzony w celu zachowania jedynego na terenie Puszczy stanowiska dębu bezszypułkowego. Tajemniczy rezerwat "Szczekotowo" chroni starosłowiańskie cmentarzyska kurhanowe z X-XIII wieku.

Ciekawym obiektem znajdującym się na szlaku jest prawosławna kapliczka z cudownym źródełkiem, znana pod nazwą "Krynoczka". W 1999 roku obchodzono 150-lecie istnienia świątyni. Podążając dalej Lipińskim Traktem dociera się do wsi Świnoroje, gdzie znajduje się pole namiotowe, a także ścieżka dydaktyczna "Pod Dębami" Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Puszczy Białowieskiej". Szlak kończy się w Narewce.

Szlak niebieski: Hajnówka - Orzeszkowo - Hajnówka "Szlak Śladami Powstania Styczniowego", 31 km

Szlak ma charakter obwodnicy turystycznej, biegnie obrzeżami Puszczy do wsi Orzeszkowo, gdzie znajduje się pomnik powstańców rozstrzelanych w 1863 roku oraz krzyż z czasów II wojny światowej postawiony przez mieszkańców w podziękowaniu za ocalenie wsi przed spaleniem. Dalej szlak zagłębia się w leśne ostępy, doprowadzając do pomnika przyrody "Car Dąb". Jest to jeden z największych drzew w Puszczy i choć od kilkunastu lat jest uschnięty, wciąż stoi i strzeże lasu. Kierując się na wschód dotrzemy do trasy przejazdu kolejki wąskotorowej. Szlak biegnie przy rezerwacie "Głęboki Kąt" chroniącym bór świerkowy o charakterze borealnym. Szlak kończy się w Hajnówce.
Źródło: http://www.bialowieza.plBiałowieża noclegi

Białowieża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021