Sobków to historyczna miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca na północny wschód od Jędrzejowa, nad Nidą. W przeszłości Sobków miał prawa miejskie, a obecnie ma status osady miejskiej. Jest to mało popularna miejscowość, ale warto tu zajrzeć dla ciekawych zabytków i pięknej okolicy.
Sobków jako miasto powstał w 1563 roku, a założył je Stanisław Sobek z Sulejowa - kasztelan bielecki. Później Sobków należał do Drohojowskich, Wielopolskich, Sarbiewskich, Myszkowskich, a od 1725 roku Szaniawskich. Prawa miejskie Sobków utracił w 1869 roku.
Miejsce, w którym się znajdujemy to były zespół podworski, położony nad brzegami rzeki Nidy. Na zespół składa się fortalicja zbudowana w latach 1560-70 przez Stanisława Sobka, wewnątrz której znajdują się ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego przez Szaniawskich około 1770 roku. Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Dziś zachowane są pozostałości murów i trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice.
- Zamek w Sobkowie, ul. Sobka 15 - zamek rycerski udostępniony dla turystów, zbudowany przez Stanisława Sobka okoł 1560 roku
- Pałac w Sobkowie, ul. Sobka 15 - ruiny klasycystycznego pałacu Szaniawskich z około 1770 roku
- Kościół Św. Stanisława w Sobkowie, ul. Kielecka 61 - zabytkowy kościół wzniesiony około 1560 roku z fundacji Stanisława Sobka jako zbór ariański, w 1570 roku jego syn zmienił świątynię w kościół katolicki
Sobków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Sobkowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.