50°3'39" N, 22°28'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–22:00
  • wtorek: 10:00–22:00
  • środa: 10:00–22:00
  • czwartek: 10:00–22:00
  • piątek: 10:00–22:00
  • sobota: 10:00–22:00
  • niedziela: 11:00–22:00

Skansen Pastewnik w Przeworsku to jedyny taki żywy skansen w Polsce! Łączy on funkcje ochrony zabytkowego budownictwa drewnianego tych ziem i gastronomiczno-hote­larskie. Zobaczysz tu oryginalne pomieszczenia wiejskie i mieszczańskie, domy z bali i dworki, kryte drewnianym gontem, z drew­nianymi rynnami i małymi oknami, a wszystko w otoczeniu starych drzew i drewnianych płotów, przy którym rosną tak charakterystyczne dla dawnego krajobrazu malwy, słoneczniki i bratki. W jednej z chałup urządzono też klimatyczną restaurację z regionalnymi specjałami. Skansen Pastewnik znajduje się przy głównej drodze, po drugiej stronie rzeki Mleczki co pobliski pałac Lubomirskich z Muzeum. Nazwa Pastewnik wzięła się od miejsca, w którym urządzono Skansen, bowiem niegdyś było to miejsce do wypasania bydła, a w XIX wieku stało się miejscem pikników i festy­nów. Budowę skansenu rozpoczęto w 1976 roku i trwa ona do dziś. 

Skansen w Przeworsku
Skansen w Przeworsku

Skansen Pastewnik to wyjątkowy projekt, który pozwolił ocalić od zapomnienia dorobek i kulturę poprzednich pokoleń tego rejonu.

Skansen Pastewnik - Camping Zajazd
ul. Łańcucka 2, Przeworsk
tel. 16/ 649-23-00
www.pastewnik.pl

Żywy Skasnen w Przeworsku
Żywy Skasnen w Przeworsku


Przeworsk noclegi

Przeworsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021