Główne wejście #1, Patrycja Sadowska

Bazylika w Leżajsku

(4.6 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Klasztor Ojców Bernardynów i bazylika NMP w Leżajsku powstały na początku XVII wieku. Ponoć w miejscu obecnego klasztoru, w roku 1590 ukazała się Matka Boska ze Św. Józefem. Dwa lata później stanęła tu kapliczka, a po kolejnych dwóch latach drewniany kościółek Zwiastowania NMP.

W 1608 roku przybyli do Leżajska bernardyni, którzy w 1610 roku zbudowali tu pierwszy murowany kościół. Obecna monumentalna bazylika powstała w latach 1618-1628. W jej ołtarzu znajduje się cudowny obraz MB Leżajskiej słynący łaskami. Obraz pochodzi z XVI wieku. W 1752 roku został ukoronowany koronami papieskimi Ojca Świętego Benedykta XIV, które zostały skradzione i w roku 1984 nastąpiła ponowna koronacja koronami poświęconymi przez Papieża Jana Pawła II.

, Patrycja Sadowska
, Patrycja Sadowska


Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów

Przy bazylice w Leżajsku mieści się od 1971 roku Muzeum Prowincji, założone przez o. Kajetana Grudzińskiego. Gromadzi ono przedmioty zabytkowe z utraconych po II wojnie światowej klasztorów ze wschodniej Polski.

Bazylika NMP i Klasztor Bernardynów
Plac Mariacki 8, Leżajsk
tel. 17/ 242-00-06
www.lezajsk.bernardyni.pl

, Patrycja Sadowska
, Patrycja Sadowska

Leżajsk noclegi

Leżajsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kalwaria #1, Patrycja Sadowska
Sklepienie w nawie głównej, Patrycja Sadowska
Bazylika w Leżajsku, Patrycja Sadowska
Organy, Patrycja Sadowska
Nawa główna, Patrycja Sadowska
Bazylika w Leżajsku
Leżajsk
Normalna
kościoły sanktuaria bazyliki klasztory
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Ms. Gospo
Przepiękna Bazylika, warto zwrócić uwagę na organy.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023