Pruchnik drewniany rynek

Pruchnik

(4.3 głosów: 26)

Pruchnik to miasto położone w województwie podkarpackim, leżące na trasie z Rzeszowa do Przemyśla, na południe od Jarosławia. Okolice Pruchnika położonego nad rzeką Mleczką to tereny typowo rolnicze, piękny krajobraz jest tutaj pagórkowaty i słabo zalesiony. Od południa widoczne są trochę wyższe, zalesione wzniesienia Pogórza Dynowskiego.Miasteczko galicyjskie

Pruchnik to zaciszna miejscowość, leżąca z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, zachowała charakter XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, co widoczne jest m.in. w wyglądzie domów, nazewnictwie ulic czy nawet w mentalności mieszkańców.

Pruchnik rynek
Pruchnik rynek

Niegdyś miasteczko było ważnym w okolicy ośrodkiem handlu i rzemiosła, do dziś w czwartki odbywa się tutaj targ.Atrakcje w Pruchniku

Pruchnik to miejscowość zabytkowa, na uwagę zasługują tu przede wszystkim charakterystyczne drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Cały Rynek przedstawia się bardzo ciekawie, z elementami drewnianej zabudowy konstrukcji przysłupowej. Na Rynku stoi Stary Kufer - ciekawa drewniana budowla kryjąca sklep m.in. z pamiątkami, rękodziełem oraz IT i Kawiarnię Pod Gontem.

Pruchnik
Pruchnik kościół
Pruchnik

Ponad Rynkiem na ulicy Kościelnej góruje zabytkowy, murowany kościół Św. Mikołaja w Pruchniku, a obok niego, w drewnianej dawnej kościelniówce z 1890 roku powstało Muzeum Parafialne.Nieco dalej od centrum, przy ulicy Zamkowej stoją natomiast ruiny dawnego zamku bastejowego, w postaci cylindrycznej wieży i niskiego budynku. To dawna siedziba Pruchnickich i Pieniążków.

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza

Na Górze Iwa nieco na południe od centrum Pruchnika natomiast zobaczyć można bardzo unikatowy zabytek - słup tatarski, który w dawnych czasach najazdów tatarskich służył jako obiekt alarmowy, na szczycie obeliska zapalano wielkie ognisko za pomocą smoły, które z daleka ararmowało mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Nieco na zachód od słupa stanęła piękna drewniana wieża widokowa, która pozwala podziwiać piękną panoramę Pruchnika i krajobrazów ziemi pruchnickiej. W tej samej okolicy, do której prowadzi ulica Leśna stanęła wiata turystyczna, a dalej na południe ciągnie się ścieżka edukacyjna Wąwóz Lelos, prowadząca przez ciekawe tereny przyrodnicze. Bogata infrastruktura turystyczna na ścieżce sprawia, że to świetna atrakcja i dla mieszkańców i gości przybywających w te strony!

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza

W pobliskich Hawłowicach natomiast warto odwiedzić dawną drewnianą cerkiew z XVII wieku oraz klasycystyczny XVIII-wieczny dwór, w którym istnieje dziś agroturystyka ze stadniną koni. W drugą stronę od Pruchnika natomiast znajduje się Jodłówka kryjąca Sanktuarium MB Pocieszenia - miejsce kultu i licznych pielgrzymek.

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik
Pruchnik
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
PRYCHNIK budynki dworskie, bogdan stan
Panorama Pruchnika, bogdan stan
panorama Pruchnika, bogdan stan

Pruchnik noclegi

Pruchnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Pruchniku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°54'24N, 22°30'56E
16 grudzień 2016
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację