49°54'24" N, 22°30'56" E
Podkarpackie
2016-12-16
2020-02-02 02:00

Opis Pruchnika

Pruchnik to miasto położone w województwie podkarpackim, leżące na trasie z Rzeszowa do Przemyśla, na południe od Jarosławia. Okolice Pruchnika położonego nad rzeką Mleczką to tereny typowo rolnicze, piękny krajobraz jest tutaj pagórkowaty i słabo zalesiony. Od południa widoczne są trochę wyższe, zalesione wzniesienia Pogórza Dynowskiego.Miasteczko galicyjskie

Pruchnik to zaciszna miejscowość, leżąca z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, zachowała charakter XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, co widoczne jest m.in. w wyglądzie domów, nazewnictwie ulic czy nawet w mentalności mieszkańców.

Pruchnik
Pruchnik

Niegdyś miasteczko było ważnym w okolicy ośrodkiem handlu i rzemiosła, do dziś w czwartki odbywa się tutaj targ.

Atrakcje w Pruchniku

Pruchnik to miejscowość zabytkowa, na uwagę zasługują tu przede wszystkim charakterystyczne drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Cały Rynek przedstawia się bardzo ciekawie, z elementami drewnianej zabudowy konstrukcji przysłupowej. Na Rynku stoi Stary Kufer - ciekawa drewniana budowla kryjąca sklep m.in. z pamiątkami, rękodziełem oraz IT i Kawiarnię Pod Gontem.

Pruchnik rynek
Pruchnik
Pruchnik kościół


Ponad Rynkiem na ulicy Kościelnej góruje zabytkowy, murowany kościół Św. Mikołaja w Pruchniku, a obok niego, w drewnianej dawnej kościelniówce z 1890 roku powstało Muzeum Parafialne.

Nieco dalej od centrum, przy ulicy Zamkowej stoją natomiast ruiny dawnego zamku bastejowego, w postaci cylindrycznej wieży i niskiego budynku. To dawna siedziba Pruchnickich i Pieniążków.

Pruchnik
Pruchnik


Na Górze Iwa nieco na południe od centrum Pruchnika natomiast zobaczyć można bardzo unikatowy zabytek - słup tatarski, który w dawnych czasach najazdów tatarskich służył jako obiekt alarmowy, na szczycie obeliska zapalano wielkie ognisko za pomocą smoły, które z daleka ararmowało mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Nieco na zachód od słupa stanęła piękna drewniana wieża widokowa, która pozwala podziwiać piękną panoramę Pruchnika i krajobrazów ziemi pruchnickiej. W tej samej okolicy, do której prowadzi ulica Leśna stanęła wiata turystyczna, a dalej na południe ciągnie się ścieżka edukacyjna Wąwóz Lelos, prowadząca przez ciekawe tereny przyrodnicze. Bogata infrastruktura turystyczna na ścieżce sprawia, że to świetna atrakcja i dla mieszkańców i gości przybywających w te strony!

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza

W pobliskich Hawłowicach natomiast warto odwiedzić dawną drewnianą cerkiew z XVII wieku oraz klasycystyczny XVIII-wieczny dwór, w którym istnieje dziś agroturystyka ze stadniną koni. W drugą stronę od Pruchnika natomiast znajduje się Jodłówka kryjąca Sanktuarium MB Pocieszenia - miejsce kultu i licznych pielgrzymek.

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza Pruchnik - ścieżka przyrodnicza Pruchnik - ścieżka przyrodnicza Pruchnik - ścieżka przyrodnicza Pruchnik - ścieżka przyrodnicza Pruchnik Pruchnik Pruchnik - ścieżka przyrodnicza Pruchnik - ścieżka przyrodnicza PRYCHNIK budynki dworskie Panorama Pruchnika panorama Pruchnika

Pruchnik noclegi

Pruchnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Pruchniku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Pruchnik na blogu

Zdjęcie Pruchnik mało znany acz ciekawy
Pruchnik mało znany acz ciekawy
Pruchnik na Podkarpaciu, choć niewielki, to bardzo ciekawy jest. Kto ulubił sobie Lanckoronę i jej magiczny Rynek, ten i w Pruchniku znajdzie coś dla siebie. Rynek niemal identycznie jest pochylony, z widokiem na górki i z ciekawą drewnianą zabytkową zabudową. Niektóre domy z podcieniami pamiętają tu nawet XVIII wiek. A Rynek to nie wszystko, co oferuje Pruchnik, niedaleko stoi zabytkowy, ale murowany kościół Ś…
Wokół turystyki · 2014-11-26 13:16:40

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021