Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Pruchnik drewniany rynek

Pruchnik

(4.3 głosów: 26)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pruchnik to miasto położone w województwie podkarpackim, leżące na trasie z Rzeszowa do Przemyśla, na południe od Jarosławia. Okolice Pruchnika położonego nad rzeką Mleczką to tereny typowo rolnicze, piękny krajobraz jest tutaj pagórkowaty i słabo zalesiony. Od południa widoczne są trochę wyższe, zalesione wzniesienia Pogórza Dynowskiego.Miasteczko galicyjskie

Pruchnik to zaciszna miejscowość, leżąca z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, zachowała charakter XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, co widoczne jest m.in. w wyglądzie domów, nazewnictwie ulic czy nawet w mentalności mieszkańców.

Pruchnik
Pruchnik

Niegdyś miasteczko było ważnym w okolicy ośrodkiem handlu i rzemiosła, do dziś w czwartki odbywa się tutaj targ.Atrakcje w Pruchniku

Pruchnik to miejscowość zabytkowa, na uwagę zasługują tu przede wszystkim charakterystyczne drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Cały Rynek przedstawia się bardzo ciekawie, z elementami drewnianej zabudowy konstrukcji przysłupowej. Na Rynku stoi Stary Kufer - ciekawa drewniana budowla kryjąca sklep m.in. z pamiątkami, rękodziełem oraz IT i Kawiarnię Pod Gontem.

Pruchnik rynek
Pruchnik rynek

Ponad Rynkiem na ulicy Kościelnej góruje zabytkowy, murowany kościół Św. Mikołaja w Pruchniku, a obok niego, w drewnianej dawnej kościelniówce z 1890 roku powstało Muzeum Parafialne.Nieco dalej od centrum, przy ulicy Zamkowej stoją natomiast ruiny dawnego zamku bastejowego, w postaci cylindrycznej wieży i niskiego budynku. To dawna siedziba Pruchnickich i Pieniążków.

Pruchnik
Pruchnik kościół
Pruchnik

Na Górze Iwa nieco na południe od centrum Pruchnika natomiast zobaczyć można bardzo unikatowy zabytek - słup tatarski, który w dawnych czasach najazdów tatarskich służył jako obiekt alarmowy, na szczycie obeliska zapalano wielkie ognisko za pomocą smoły, które z daleka ararmowało mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Nieco na zachód od słupa stanęła piękna drewniana wieża widokowa, która pozwala podziwiać piękną panoramę Pruchnika i krajobrazów ziemi pruchnickiej. W tej samej okolicy, do której prowadzi ulica Leśna stanęła wiata turystyczna, a dalej na południe ciągnie się ścieżka edukacyjna Wąwóz Lelos, prowadząca przez ciekawe tereny przyrodnicze. Bogata infrastruktura turystyczna na ścieżce sprawia, że to świetna atrakcja i dla mieszkańców i gości przybywających w te strony!

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza

W pobliskich Hawłowicach natomiast warto odwiedzić dawną drewnianą cerkiew z XVII wieku oraz klasycystyczny XVIII-wieczny dwór, w którym istnieje dziś agroturystyka ze stadniną koni. W drugą stronę od Pruchnika natomiast znajduje się Jodłówka kryjąca Sanktuarium MB Pocieszenia - miejsce kultu i licznych pielgrzymek.

Mapa Pruchnika z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Pruchniku. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Pruchnik noclegi

Pruchnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Pruchniku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik
Pruchnik
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
PRYCHNIK budynki dworskie, bogdan stan
Panorama Pruchnika, bogdan stan
panorama Pruchnika, bogdan stan
49°54'24N, 22°30'56E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021