Pruchnik. Atrakcje, które warto zwiedzić

Pruchnik drewniany rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Pruchnik to miasto położone w województwie podkarpackim, leżące na trasie z Rzeszowa do Przemyśla, na południe od Jarosławia. Okolice Pruchnika położonego nad rzeką Mleczką to tereny typowo rolnicze, piękny krajobraz jest tutaj pagórkowaty i słabo zalesiony. Od południa widoczne są trochę wyższe, zalesione wzniesienia Pogórza Dynowskiego.

Miasteczko galicyjskie

Pruchnik to zaciszna miejscowość, leżąca z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, zachowała charakter XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, co widoczne jest m.in. w wyglądzie domów, nazewnictwie ulic czy nawet w mentalności mieszkańców.

Pruchnik
Pruchnik


Niegdyś miasteczko było ważnym w okolicy ośrodkiem handlu i rzemiosła, do dziś w czwartki odbywa się tutaj targ.

Atrakcje w Pruchniku

Pruchnik to miejscowość zabytkowa, na uwagę zasługują tu przede wszystkim charakterystyczne drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Cały Rynek przedstawia się bardzo ciekawie, z elementami drewnianej zabudowy konstrukcji przysłupowej. Na Rynku stoi Stary Kufer - ciekawa drewniana budowla kryjąca sklep m.in. z pamiątkami, rękodziełem oraz IT i Kawiarnię Pod Gontem.

Pruchnik rynek
Pruchnik rynek

Ponad Rynkiem na ulicy Kościelnej góruje zabytkowy, murowany kościół Św. Mikołaja w Pruchniku, a obok niego, w drewnianej dawnej kościelniówce z 1890 roku powstało Muzeum Parafialne.

Nieco dalej od centrum, przy ulicy Zamkowej stoją natomiast ruiny dawnego zamku bastejowego, w postaci cylindrycznej wieży i niskiego budynku. To dawna siedziba Pruchnickich i Pieniążków.

Pruchnik
Pruchnik kościół
Pruchnik


Na Górze Iwa nieco na południe od centrum Pruchnika natomiast zobaczyć można bardzo unikatowy zabytek - słup tatarski, który w dawnych czasach najazdów tatarskich służył jako obiekt alarmowy, na szczycie obeliska zapalano wielkie ognisko za pomocą smoły, które z daleka ararmowało mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Nieco na zachód od słupa stanęła piękna drewniana wieża widokowa, która pozwala podziwiać piękną panoramę Pruchnika i krajobrazów ziemi pruchnickiej. W tej samej okolicy, do której prowadzi ulica Leśna stanęła wiata turystyczna, a dalej na południe ciągnie się ścieżka edukacyjna Wąwóz Lelos, prowadząca przez ciekawe tereny przyrodnicze. Bogata infrastruktura turystyczna na ścieżce sprawia, że to świetna atrakcja i dla mieszkańców i gości przybywających w te strony!

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza

W pobliskich Hawłowicach natomiast warto odwiedzić dawną drewnianą cerkiew z XVII wieku oraz klasycystyczny XVIII-wieczny dwór, w którym istnieje dziś agroturystyka ze stadniną koni. W drugą stronę od Pruchnika natomiast znajduje się Jodłówka kryjąca Sanktuarium MB Pocieszenia - miejsce kultu i licznych pielgrzymek.

Noclegi w Pruchniku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik
Pruchnik
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
Pruchnik - ścieżka przyrodnicza
PRYCHNIK budynki dworskie
Panorama Pruchnika
panorama Pruchnika
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 26)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024