Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym

Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Tuż przy Rynku w Kazimierzu Dolnym znajduje się brązowy posąg psa. Żaden turysta ani tym bardziej wycieczka nie ominie kundelka, głaszcząc go po nosie na szczęście. Dlatego też piesek ma już wygłaskaną mordkę, znacznie jaśniejszą od reszty pomnika.

Posąg Werniksa powstał w 2000 roku i był to pierwszy posąg kundla w Polsce. Rzeźbiarz - Bogdan Markowski, chcąc, aby był to pomnik, który będzie przyciągać, którego będzie się chciało dotykać, wykonał go z brązu. Każdy turysta powinien psa po nosku pogłaskać, by do Kazimierza w przyszłości powrócić.Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym
Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym
Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym
Pomnik psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym

 

Werniks naprawdę w Kazimierzu Dolnym mieszkał

A jak doszło do powstania pomnika? Bezpańskie psy od zawsze były elementem pejzażu kazimierskiego rynku. Szwendały się po nim, a miejscowi artyści lubili je malować. Jeden z nich przygarnął kiedyś szefa wszystkich kundli Werniksa. Wyjechali potem z Kazimierza, ale gdy Werniks miał już 16 słusznych psich lat, wrócił do Kazimierza Dolnego zapozować do pomnika. I tak tu oto stoi po dziś dzień.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Pomnik psa Werniksa
Rynek/ul. Zamkowa, Kazimierz DolnyNoclegi w Kazimierzu Dolnym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 61)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024