Guzów, kasia ejsmont

Pałac w Guzowie

(4.1 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf

W Guzowie leżącym na północ od Żyrardowa, po drugiej stronie autostrady A2, stoi niezwykle okazały niegdyś pałac Sobańskich, dziś pozostający w złym stanie. Mimo to pałac w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych, XIX-wiecznych rezydencji na Mazowszu.

Pałac w Guzowie pojawił się w serialu Ekstradycja, reklamował książki Agaty Christie, a w 1979 roku Wojciech Marczewski nakręcił tu film Klucznik. Sporadycznie jest też wykorzystywany jako sceneria przy kręceniu teledysków.

Guzów, kasia ejsmont
Guzów, kasia ejsmont


Pierwszy dwór w tym miejscu postawił Andrzej Ogiński około 1765 roku, ale dzisiejszy wygląd pałac zyskał pod koniec XIX wieku, kiedy przebudował go na modłę zamków francuskich Feliks Sobański wg projektu Władysława Hirszela. Wówczas też powstał wokół ogród angielski.

Obie wojny przyniosły ogromne zniszczenia w pałacu guzowskim, niewiele lepiej było już po zakończeniu wojny, gdy upaństwowiono pałac. Ponoć to tutaj Hitler opijał kapitulację Warszawy.

Guzów, kasia ejsmont
Guzów, kasia ejsmont


Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Guzowie wrócił w ręce Sobańskich i jest stopniowo odnawiany, choć obiekt wymaga ogromnych nakładów, by przywrócić mu dawny blask. Aby zabezpieczyć go przez aktami wandalizmu, został ogrodzony siatką i obecnie dostęp do niego jest utrudniony. Częściowo z ruiny przeradza się w odrestaurowany pałac.

Pałac Sobańskich
ul. Łubieńskich, Guzów

Guzów, kasia ejsmont
Guzów, kasia ejsmont
Guzów, kasia ejsmont


Pałac w Guzowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Booking.com
Guzów, kasia ejsmont
Pałace i dworki
Normalna
pałace
52°6'56N, 20°20'4E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021