W Guzowie leżącym na północ od Żyrardowa, po drugiej stronie autostrady A2, stoi niezwykle okazały niegdyś pałac Sobańskich, dziś pozostający w złym stanie. Mimo to pałac w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych, XIX-wiecznych rezydencji na Mazowszu.Pałac w Guzowie pojawił się w serialu Ekstradycja, reklamował książki Agaty Christie, a w 1979 roku Wojciech Marczewski nakręcił tu film Klucznik. Sporadycznie jest też wykorzystywany jako sceneria przy kręceniu teledysków.

Guzów
Guzów

Pierwszy dwór w tym miejscu postawił Andrzej Ogiński około 1765 roku, ale dzisiejszy wygląd pałac zyskał pod koniec XIX wieku, kiedy przebudował go na modłę zamków francuskich Feliks Sobański wg projektu Władysława Hirszela. Wówczas też powstał wokół ogród angielski.

Obie wojny przyniosły ogromne zniszczenia w pałacu guzowskim, niewiele lepiej było już po zakończeniu wojny, gdy upaństwowiono pałac. Ponoć to tutaj Hitler opijał kapitulację Warszawy.

Guzów
Guzów
Guzów


Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Guzowie wrócił w ręce Sobańskich i jest stopniowo odnawiany, choć obiekt wymaga ogromnych nakładów, by przywrócić mu dawny blask. Aby zabezpieczyć go przez aktami wandalizmu, został ogrodzony siatką i obecnie dostęp do niego jest utrudniony. Częściowo z ruiny przeradza się w odrestaurowany pałac.

Pałac Sobańskich
ul. Łubieńskich, Guzów

Guzów
Guzów


Guzów
Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021