Pałac w Guzowie

Guzów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

W Guzowie leżącym na północ od Żyrardowa, po drugiej stronie autostrady A2, stoi niezwykle okazały niegdyś pałac Sobańskich, dziś pozostający w złym stanie. Mimo to pałac w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych, XIX-wiecznych rezydencji na Mazowszu.

Pałac w Guzowie pojawił się w serialu Ekstradycja, reklamował książki Agaty Christie, a w 1979 roku Wojciech Marczewski nakręcił tu film Klucznik. Sporadycznie jest też wykorzystywany jako sceneria przy kręceniu teledysków.

Guzów
Guzów


Pierwszy dwór w tym miejscu postawił Andrzej Ogiński około 1765 roku, ale dzisiejszy wygląd pałac zyskał pod koniec XIX wieku, kiedy przebudował go na modłę zamków francuskich Feliks Sobański wg projektu Władysława Hirszela. Wówczas też powstał wokół ogród angielski.

Obie wojny przyniosły ogromne zniszczenia w pałacu guzowskim, niewiele lepiej było już po zakończeniu wojny, gdy upaństwowiono pałac. Ponoć to tutaj Hitler opijał kapitulację Warszawy.

Guzów
Guzów

Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Guzowie wrócił w ręce Sobańskich i jest stopniowo odnawiany, choć obiekt wymaga ogromnych nakładów, by przywrócić mu dawny blask. Aby zabezpieczyć go przez aktami wandalizmu, został ogrodzony siatką i obecnie dostęp do niego jest utrudniony. Częściowo z ruiny przeradza się w odrestaurowany pałac.

Pałac Sobańskich
ul. Łubieńskich, Guzów

Guzów
Guzów
Guzów


Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Guzów
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 10)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024