Pałac w Guzowie

52°6'56" N
20°20'4" W
Mazowieckie
2017-04-07 09:30:30
m npm
Normalna
Pałac w Guzowie, kasia
Guzów, kasia
Guzów, kasia
Guzów, kasia
Guzów, kasia
Guzów, kasia
Guzów, kasia
Zdjęcia (7)

W Guzowie leżącym na północ od Żyrardowa, po drugiej stronie autostrady A2, stoi niezwykle okazały niegdyś pałac Sobańskich, dziś pozostający w złym stanie. Mimo to pałac w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych, XIX-wiecznych rezydencji na Mazowszu.Pałac w Guzowie pojawił się w serialu Ekstradycja, reklamował książki Agaty Christie, a w 1979 roku Wojciech Marczewski nakręcił tu film Klucznik. Sporadycznie jest też wykorzystywany jako sceneria przy kręceniu teledysków.

Pierwszy dwór w tym miejscu postawił Andrzej Ogiński około 1765 roku, ale dzisiejszy wygląd pałac zyskał pod koniec XIX wieku, kiedy przebudował go na modłę zamków francuskich Feliks Sobański wg projektu Władysława Hirszela. Wówczas też powstał wokół ogród angielski.

Obie wojny przyniosły ogromne zniszczenia w pałacu guzowskim, niewiele lepiej było już po zakończeniu wojny, gdy upaństwowiono pałac. Ponoć to tutaj Hitler opijał kapitulację Warszawy.Pałac dzisiaj

Obecnie pałac w Guzowie wrócił w ręce Sobańskich i jest stopniowo odnawiany, choć obiekt wymaga ogromnych nakładów, by przywrócić mu dawny blask. Aby zabezpieczyć go przez aktami wandalizmu, został ogrodzony siatką i obecnie dostęp do niego jest utrudniony. Częściowo z ruiny przeradza się w odrestaurowany pałac.

Pałac Sobańskich
ul. Łubieńskich, Guzów

Widok z ulicy

Atrakcje w okolicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: