Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach

51°28'45" N
20°4'26" W
Łódzkie
2017-03-29 11:55:13
183m npm
Normalna
Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (1)

Około 3 km od Smardzewic, w Książu istnieje ciekawy rezerwat żubrów o powierzchni ponad 30 ha. Utworzono go w niezwykle urokliwej okolicy nadpilickich lasów.Hodowlę mającą na celu ochronę zagrożonego wyginięciem żubra europejskiego rozpoczęto od 4 bizonów sprowadzonych tu z Kanady jako dar od Polonii dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Posłużyły one do krzyżówki z żubrem europejskim dla wzmocnienia jego genotypu.

W 1995 roku hodowlę w Książu uznano za najlepszą zamkniętą hodowlę żubrów w Polsce. Od 1976 roku ośrodek znajduje się pod zarządem Kampinoskiego Parku Narodowego, zaś w 2002 roku udostępniono tu dla turystów taras i zagrodę widokową.

Ośrodek Hodowli Żubrów - Kampinoski Park Narodowy
czerwony szlak Łódzka Magistrala Rowerowa, Książ, SmardzewiceAtrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Mariola Gandziarek-Lodz
2014-01-08 09:12:04

No coz moge sadzic o tym miejscu, skoro nawet nie dotarlam do osrodka,bardzi zla droga lesna mn9stwo dziur,blota ?a bylo to po opadach deszczu.Musialam zawrocic by nie ugrzeznac w blocie.Ladnie zapraszacie do odwiedzin hodowli tylko nie myslicie jak dojechac.Czy tak trudno wysypac chocby szlaka.Szkodz tylko ze stracilam sporo czasu na dojazd z Lodzi,nerwy jadac tak zaniedbana droga lesna i nici z obejrzenia waszej hodowli.Wstyd przeciez jestesmy w Unii a na drogi dostalismy fundusze, a moze nie ma u Was kogos kto moglby sie tym zajac?Szkoda a tyle ludzi nie ma pracy a chce rzetelnie i uczciwie pracowac.-

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: