Kościół Św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Aktualizacja: 2024-06-12
Kościół Św. Jakuba w Piotrkowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kościół Św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim to najstarszy kościół w mieście, początkami sięgający XII wieku.

Obecną formę gotycką świątynia zyskała na przełomie XIV i XV wieku, z wysoką gotycką wieżą, później dobudowano barokowe kaplice. We wnętrzu kościoła farnego w Piotrkowie zobaczyć można polichromie z XX wieku, a przy prezbiterium widoczny jest cokół pierwotnego kościoła. Ołtarz główny jest klasycystyczny i pochodzi z początku XIX wieku, ale kryje obraz Zaśnięcia Matki Bożej z 1510 roku.

Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba

Herby Cechów

Na ulicy Farnej, przy której stoi kościół w 2012 roku przeprowadzono rewitalizację, która przyniosła miastu nie tylko odnowiony wygląd, ale również wyjątkowy element upamiętniający lokalne dziedzictwo rzemieślnicze. Na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych, w ulicę wmurowano dwanaście tablic z herbami różnych rzemiosł, w ten sposób honorując piotrkowskich rzemieślników, którzy przez wieki przyczyniali się do rozwoju trybunalskiego grodu.

Każda z tych tablic jest dedykowana konkretnemu cechowi rzemiosła, co sprawia, że spacer ulicą Farną staje się podróżą przez historię i tradycje rzemieślnicze Piotrkowa Trybunalskiego. Spacerujący mogą podziwiać herby symbolizujące takie profesje jak:

 • Fotografowie
 • Fryzjerzy
 • Szewcy
 • Rzeźnicy
 • Zegarmistrzowie i złotnicy
 • Kapelusznicy i czapkarze
 • Kołodzieje i bednarze
 • Kowale
 • Krawcy
 • Ślusarze i blacharze
 • Stolarze
 • Tapicerzy

Kościół Św. Jakuba Apostoła
ul. Krakowskie Przedmieście 2, Piotrków Trybunalski
http://fara.piotrkow.pl

Noclegi w Piotrkowie Trybunalskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.4 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024