W niewielkiej miejscowości Szczucin, przy trasie nr 73 z Tarnowa do Kielc, powstało niezwykle ciekawe Muzeum Drogownictwa. Jest to niesamowita ekspozycja maszyn i sprzętów, które kiedyś były używane w drogownictwie. Muzeum rozciąga się na dużym obszarze, ale to jest najciekawsze, to fakt, że jest ono bezpłatne, podobnie jak parking.
Cały skansen jest dobrze oznakowany, a przy sprzętach stoją tablice informacyjne, tak ciekawie zredagowane, że nie tylko informują, ale też prowokują do dalszego zwiedzania i szukania odpowiedzi "jak to się kiedyś wykonywało".
Bardzo ciekawym eksponatem jest tu dawny walec drogowy z przełomu XIX i XX wieku, ciągnięty przez konny zaprzęg. Niewątpliwie wzbudzającym uśmiech i sentyment jest natomiast fiat 126 p, popularny maluch w wersji pługu śnieżnego. Interesujące są też przeszklone gabloty z przekrojem różnorodnych materiałów, które powinny być położone jako warstwy utwardzające pod wierzchnią asfaltową powłokę współczesnych dróg i autostrad. Właśnie bowiem od nich zależy trwałość naszych dróg i jakość jazdy po takowych.
W Muzeum Drogownictwa w Szczucinie nie brakuje też sporych tablic informacyjnych i bilboardów prezentujących drogi przyszłości. Wyglądają rewelacyjnie 🙂 Muzeum - skansen w Szczucinie to kolejny ciekawy obiekt na trasie zwiedzania i zdobywania wiedzy.
Muzeum Drogownictwa - Zespół Historii Drogownictwa
ul. 1- go Maja 39, Szczucin
tel. 14/ 643-63-81
whd@gddkia.gov.pl
Bilety: wstęp bezpłatny
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.