Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Największą atrakcją Stańczyk i okolic Gołdapi są 36-metrowej wysokości i 200-metrowej długości wiadukty kolejowe nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km), które kryją wiele tajemnic. Mosty w Stańczykach są najwyższymi na tej linii i najwyższymi mostami kolejowymi w całej Polsce.

Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach

Akwedukty Puszczy Rominckiej

Ich projekt wykonali prawdopodobnie włoscy architekci w 1905 roku. Most północny wykonano w latach 1912-14, a południowy w latach 1923-26, do budowy zaś użyto żelazobetonu. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard, stąd ich nazwa - Akwedukty Puszczy Rominckiej.

Do dziś można zastanawiać się, dlaczego linii kolejowej nie poprowadzono po bardziej płaskim terenie i jakim celom miała służyć tak duża inwestycja, skoro teren ten jest tak słabo zaludniony i zurbanizowany. 

Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach

 

Inwestycja wymagała solidnych konstrukcji mostowych, typowych dla rejonów podgórskich. Obok przesłanek militarnych terenu przy granicy prusko-rosyjskiej, budowanie imponujących konstrukcji inżynierskich przed 1914 roku miało prawdopodobnie znaczenie propagandowe, stanowiące dowód sztuki budowania i zamożności Prus. W 1945 roku wycofująca się Armia Czerwona rozebrała tory i tak pozostało aż do dzisiaj.

Obecnie wiadukty są ulubionym miejscem amatorów skoków na linie (bungy i skoki wahadłowe), choć tak naprawdę są one zabronione ze względu na zły stan budowli. Nad brzegiem rzeki, pod mostami wybudowano wiatę - miejsce na biwaki i ogniska.

Mosty są w rękach prywatnych, są odpłatnie udostępnione do zwiedzania. W pobliżu stanęła bezpłatna wieża widokowa.

Wieża w Stańczykach
Wieża w Stańczykach
Wieża w Stańczykach
Wieża w Stańczykach

Nasz film o Gołdapi

Zapraszam na nasz film o Gołdapi. Pod koniec zwiedzimy również mosty w Stańczykach

 

Informacje praktyczne

8.00-19.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
Parking: bezpłatny

Mosty w Stańczykach
Stańczyki

Noclegi w Gołdapi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.7 głosów: 36)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 36)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Marta

Mosty zapierają dech w piersiach. Bardzo bardzo ciekawe miejsce. 

 

Przemek

Wejście na wiadukty płatne:

5 zł - bilet normalny

3 zł - bilet ulgowy

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024