Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce to efektowne Sanktuarium Maryjne, które stoi w centrum miasteczka, niedaleko Rynku czyli Placu Grunwaldzkiego.

Historia kościoła

Pierwszy kościół w Praszce stanął prawdopodobnie w XVI wieku i był wówczas drewniany. W 1720 roku dobudowano do niego murowaną zakrystię, nieco później dwie kaplice. Świątynia przetrwała do 1871 roku, a w kolejnym roku rozpoczęła się budowa obecnego, neobarokowego kościoła halowego.

Konsekracji świątyni dokonał w czerwcu 1884 roku biskup Aleksander Bereśniewicz. Na początku XX wieku powstały dwie boczne nawy i arkady łączące je z nawą główną, a także podwyższono wieże. W czasie II wojny światowej Niemcy zamienili kościół na magazyn i skradli liturgiczne skarby. W latach powojennych trwała mozolna restauracja świątyni.

Obecnie w Sanktuarium w Praszce znajdują się relikwie Św. Walentego. W pobliżu warto zobaczyć zabytkowy, unikatowy parowóz z wagonem, które jeździły po tutejszych torach wąskotorowych do 1987 roku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Kościelna (parafia ul. Parafialna 1), Praszka
tel. 34/ 359-10-41

Noclegi w Praszce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024