Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce to efektowne Sanktuarium Maryjne, które stoi w centrum miasteczka, niedaleko Rynku czyli Placu Grunwaldzkiego.Historia kościoła

Pierwszy kościół w Praszce stanął prawdopodobnie w XVI wieku i był wówczas drewniany. W 1720 roku dobudowano do niego murowaną zakrystię, nieco później dwie kaplice. Świątynia przetrwała do 1871 roku, a w kolejnym roku rozpoczęła się budowa obecnego, neobarokowego kościoła halowego.

Konsekracji świątyni dokonał w czerwcu 1884 roku biskup Aleksander Bereśniewicz. Na początku XX wieku powstały dwie boczne nawy i arkady łączące je z nawą główną, a także podwyższono wieże. W czasie II wojny światowej Niemcy zamienili kościół na magazyn i skradli liturgiczne skarby. W latach powojennych trwała mozolna restauracja świątyni.Obecnie w Sanktuarium w Praszce znajdują się relikwie Św. Walentego. W pobliżu warto zobaczyć zabytkowy, unikatowy parowóz z wagonem, które jeździły po tutejszych torach wąskotorowych do 1987 roku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Kościelna (parafia ul. Parafialna 1), Praszka
tel. 34/ 359-10-41

Praszka noclegi

Praszka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
51°3'26N, 18°26'56E
10 marzec 2016
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację