Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce

Kościół Wniebowzięcia NMP w Praszce to efektowne Sanktuarium Maryjne, które stoi w centrum miasteczka, niedaleko Rynku czyli Placu Grunwaldzkiego.Historia kościoła

Pierwszy kościół w Praszce stanął prawdopodobnie w XVI wieku i był wówczas drewniany. W 1720 roku dobudowano do niego murowaną zakrystię, nieco później dwie kaplice. Świątynia przetrwała do 1871 roku, a w kolejnym roku rozpoczęła się budowa obecnego, neobarokowego kościoła halowego.

Konsekracji świątyni dokonał w czerwcu 1884 roku biskup Aleksander Bereśniewicz. Na początku XX wieku powstały dwie boczne nawy i arkady łączące je z nawą główną, a także podwyższono wieże. W czasie II wojny światowej Niemcy zamienili kościół na magazyn i skradli liturgiczne skarby. W latach powojennych trwała mozolna restauracja świątyni.

Obecnie w Sanktuarium w Praszce znajdują się relikwie Św. Walentego. W pobliżu warto zobaczyć zabytkowy, unikatowy parowóz z wagonem, które jeździły po tutejszych torach wąskotorowych do 1987 roku.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. Kościelna (parafia ul. Parafialna 1), Praszka
tel. 34/ 359-10-41

Praszka noclegi

Praszka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020