Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°6'13" N, 20°38'7" E
Mazowieckie
2016-10-15
2020-02-01 02:00

Opis Grodziska Mazowieckiego

Grodzisk Mazowiecki to miasto leżące w województwie mazowieckim, w centralnej Polsce, około 30 km od Warszawy, blisko skrzyżowania szlaków komunikacyjnych.Historia Grodziska

Około XII wieku w rejonie Grodziska istniało słowiańskie grodzisko, od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa dzisiejszego miasta. Prawa miejskie Grodzisk otrzymał w 1522 roku, z rąk króla Zygmunta I Starego.

Grodzisk Mazowiecki - willa Radogoszcz
Grodzisk Mazowiecki - willa Radogoszcz


Zabytki w Grodzisku Mazowieckim

- Wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko we wsi Chlebnia, zwane potocznie "Szwedzkimi Górami" - najcenniejszy obiekt archeologiczny w gminie. Grodzisko jest pozostałością osady obronnej z XI-XII wieku, która była najprawdopodobniej siedzibą rycerską. Wokół niej powstawały osady podgrodowe, z których rozwinęła się później wieś, a w końcu miasto Grodzisk

- Kościół Parafialny Św. Anny, Pl. Króla Zygmunta Starego - świątynia z 1687 roku, wnętrze renesansowe i barokowe

Grodzisk Mazowiecki - willa Foksal
Grodzisk Mazowiecki - willa Foksal

- Dwór Skarbków, ul. Parkowa 1 - wybudowany w II połowie XVIII wieku w stylu barokowo-klasycystycznym - rodowa siedziba właścicieli Grodziska- Willa "Foksal", ul. W. Bartniaka 26 - willa rodziny Mokronoskich z 1845-46 roku, o charakterystycznym kształcie lokomotywki

- Willa "Radogoszcz", ul. H. Sienkiewicza 31 - budynek z końca XIX wieku, obecnie siedziba organizacji kulturalnych

Grodzisk Mazowiecki noclegi

Grodzisk Mazowiecki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Grodzisku Mazowieckim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Grodzisk Mazowiecki na blogu

Wasze opinie

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-06-05 na

No Willa Radogoszcz jest po remoncie i już nie jest różowa. Park Skarbków przeszedł niezły lifting i w ogóle trochę się u nas zmieniło. Chyba muszę się wybrać na spacer z aparatem i uaktualnić dane dotyczące mojego Grodziska :).

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-08-14 na

No zdecydowanie :) Polska pięknieje i warto to pokazać!

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020