Dolina Rospudy

53°56'21" N
22°53'54" E
Podlaskie
2014-06-13 13:29:01
145m npm
Normalna
Zdjęcia (1)

Rospuda

Rospuda to niezwykle malownicza rzeka w północno - wschodniej Polsce, przepływająca przez Pojezierze Suwalskie i północno - zachodnią część Puszczy Augustowskiej, na północ od Augustowa. Rospuda bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy leżących w pobliżu Puszczy Rominckiej. Właściwa rzeka wypływa z Jeziora Czarnego, a dalej przepływa przez szereg wąskich, polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska, do którego uchodzi. Poprzez rzekę prowadzi malowniczy, ale dość uciążliwy szlak kajakowy o długości 67 km.W górnym biegu Rospuda ma wąskie i kręte koryto, strome brzegi, nurt szybki, a dno kamieniste. Na tym odcinku przypomina górski potok. W dolnym biegu rzeka wpływa w Puszczę Augustowską i tu nabiera zupełnie innego, nizinnego charakteru. Meandruje w podmokłej dolinie pośród puszczańskich uroczysk: Święte Miejsce i Młyńsko. Koryto staje się tu szerokie, a tereny przyległe torfowiskowe, tworząc tzw. Dolinę Rospudy.

Ochrona Doliny Rospudy

Dolina Rospudy to jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych w Polsce, o naturalnych stosunkach wodnych. Jest ona objęta wieloma formami ochrony, stanowi m.in. obszar chronionego krajobrazu, strefę ciszy, obszar Specjalnej Ochrony Ptaków, węzeł ECONET–PL, należy do Zielonych Płuc Polski. Część z tych form ochrony ma znaczenie międzynarodowe.Dlatego właśnie w ostatnich latach rozgorzała burzliwa dyskusja na temat zagrożeń płynących dla Doliny Rospudy i jej przyrody z powodu planów budowy w tym rejonie obwodnicy Augustowa. Wg ekologów, naukowców oraz Komisji Europejskiej Dolina Rospudy jest zbyt cennym przyrodniczo obszarem, by budować tu drogi. To jedno z osatnich tak naturalnych i dobrze zachowanych ostoi dzikiej przyrody w Polsce i Europie.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Bociani domek

Powiązane miejsca

Komentarze

2014-01-15 13:28:55

Ja też nie rozumiem skrajnych zielonych, też dbam o przyrodę, ale bez przesady, nie należy się posuwać do pewnych granic. Co do komuny i Europy, ja to mam trochę takie zdanie o Afryce, gdzie świat zrobił u siebie co chciał, a teraz Afryce broni wszystkiego bo natura. Znów jestem za przyrodą, jak najbardziej, ale nie można Afrykańczykom zabronić całkowicie korzystać z Afryki, żeby świat mógł korzystać. Tym bardziej że najwieksze zło - kłusownictwo to znów z powodu "białych" bo to świat płaci bądź co bądź biednym Murzynom za kość i inne "cenne" produkty. Patrząc oczami lokalnej biednej społeczności, jak tu nie korzystać jak takie bogactwo oferują. A ciężkie tematy :)

2014-01-15 13:09:46

LUDZIE  (nadal )GINĄ   na ulicach Augustowa bo  zieloni ( he , he  to OSZOLOMY )

  zablokowali budowe obwodnice  prze nieuzytki ( bagna ) 

 zwierzata   grasuja  a ludzie  nadal gina -tak jest obecnie. 

 ekolodzy co blokowali  budowe obwodnicy wchodzili  na drzewa za  100 zl. na godzie (placili zieloni ) . 

U  Nas wszystko stoi na glowie, Europa pobudowala sobie drogi ( w czasie kiedy u nas byla KOMUNA )  ,a nam OBECNIE  blokuje co sie da  .

osobiscie przegonilbym  kazdego zielonego  w takich warunkach .

Jestem za ekologia   - segreguje smieci , nie wyrzucam smieci do lasu itp.

dbam o  zwierrzeta - wiec jestem tez ( normalnym)  zielonym " ,

ktory nie chce miec nic wsplnego z  tamtymi oszolomami  z Rospudy 

 

 

Karol Barsolis 

 

Zycie  żaby ważniejsze od  ZYCIA CZŁOWEWIEKA - DURNOTA  i tyle

 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: