Mury miejskie
W XIV wieku Lidzbark Warmiński otoczono murami z basztami i bramami. Od wschodu, południa i części zachodu naturalną ochronę stanowiła rzeka Łyna, toteż mury były w tych miejscach słabsze.
Ale od północy powstały masywne mury z licznymi basztami i suchą fosą, których pokaźne fragmenty zachowały się do dzisiaj. Choć budowę fortyfikacji zakończono w połowie XIV wieku, przez lata dobudowywano jeszcze do nich małe domki dla biedoty. Jak się okazało, mury stały się dla nich swietną ochroną, bowiem jeszcze dziś stoją dwa takie XV-wieczne domy.
Ostatnia Brama
Na szczególną uwagę zasługuje jednak w Lidzbarku jedyna zachowana z trzech bram miejskich, a właściwie przedbramie zwane Wysoką Bramą. Jest to najbardziej monumentalna budowla tego typu na Warmii i Mazurach, reprezentująca styl gotycki, zaliczona do zabytków najwyższej klasy.
Zbudowano ją w latach 1466-78, a górną część przemurowano około 1850 roku. Wysoka Brama w Lidzbarku ma cztery piętra, a po bokach wyrastają dwie półokrągłe baszty, połączone ze sobą głównym korpusem bramowym. W środkowej części bramy znajduje się ostrołukowy przejazd. Z bramą właściwą dawniej łączyła ją murowana szyja o długości około 20 m.
Wysoka Brama
ul. Wysokiej Bramy 1, ul. Hoża, Lidzbark Warmiński
Lidzbark Warmiński noclegi
Lidzbark Warmiński to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!