największy wodospad w beskidach, Anna Piernikarczyk

Szlak czerwony: Przełęcz Glinne (809 m n.p.m.) – Hala Miziowa (1275 m n.p.m.)
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 1,25 h
Szlak ten jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego będącego kontynuacją połączenia pomiędzy Babią Górą a Pilskiem. Szlak rozpoczyna się poniżej Przełęczy Glinne wkraczając w dorodny las świerkowy i łagodnie zataczając łuk prowadzi nas tak przez około 20 minut po czym rozpocznie się niewielkie strome podejście. Po pokonaniu tej stromizny przed nami kolejny około 700 m odcinek drogi, pnący się stromo w górę. Trasa biegnie wzdłuż przecinki granicznej, z początku słupki graniczne słabo widoczne. Równolegle do znaków czerwonych biegnie słowacki szlak turystyczny oznakowany kolorem niebieskim. Po pokonaniu stromego podejścia szlak odbija na prawo wkraczając w tzw. Las Suchoworski i od tąd trawersując łagodnie zbocze doprowadzi nas do granic Hali Miziowej. Po drodze przekroczymy Potok Glinny jak też wstąpimy w obręb rezerwatu przyrody Pilsko. Po przekroczeniu granicy Hali Miziowej, po kilkudziesięciu metrach szlak gwałtowanie odbija pod kątem 90º, znaki słabo widoczne na ścianie drzew pnie się w kierunku szczytu Hali Miziowej. Teraz spinamy się wzdłuż linii wyciągu narciarskiego. Schronisko turystyczne osiągamy po kilku minutach. Na całej swojej długości szlak tylko w kilku miejscach odkrywa momenty widokowe, w większości ukazujące Babią Górę.Szlak czerwony: Przełęcz Glinne (809 m n.p.m.) – Student (935 m n.p.m.) – Beskid Korbielowski (Weska 955 m n.p.m.) – Beskid Krzyżowski (Szelust 923 m n.p.m.) – Przełęcz Półgórska (809 m n.p.m.) – Jaworzyna (1047 m n.p.m.) – Głuchaczki (830 m n.p.m.) – Mendralowa (1163 m n.p.m.) – Przełęcz Jałowiecka (993 m n.p.m.) – Żywieckie Rostaje – Hala Czarnego – Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.)Czas przejścia: wyjście 7,30 h, zejście 7,30 h
Szlak prowadzi grzbietem granicznym poczynając od Przełęczy Glinne przez szereg szczytów i przełęczy głównego szlaku Beskidzkiego im. prof. Kazimierza Sosnowskiego. Wędrówka tym szlakiem dostarcza turyście szereg ciekawych panoram widokowych odkrywających widok na Pilsko, Babią Górę, dolinę Koszarawy, Pasmo Jałowieckie i Beskid Mały. Na trasie spotykamy starą drewnianą zabudowę chałup i pasterskich szop i szałasów. Ostatni odcinek szlaku poczynając od tzw. Fickowych Rostajów, na górnym płaju, który wiedzie od Hali Czarnego do Markowych Szczawin poczynając od 22.04.2000 r. został zamknięty dla potrzeb ruchu turystycznego. Spowodowane zostało to odnowieniem się osuwiska pod Małą Babią Górą, które zniszczyło około 50 m szlaku. Z tych też powodów planowane wędrówki w rejon Babiej Góry winny omijać schronisko na Markowych Szczawinach. Zatem od Przełęczy Jałowieckiej za znakami zielonymi wędrujemy przez Małą Babią Górę, Przełęcz Bronę, Kościółki aż do kulminacji Diablaka. Przy wyprawach na Babią Górę warto zwrócić uwagę na element czasowy potrzebny na dotarcie do tego miejsca. Poza schroniskiem PTTK na Markowych Szczawinach na trasie szlaku funkcjonuje sezonowe schronisko turystyczne na polanie pod Jaworzyną otwarte od 15 maja do 15 października i posiadające 30 miejsc noclegowych. Możliwość noclegu oferuje także stacja turystyczna „Zygmuntówka” zlokalizowana na Przełęczy Klekociny (około 45 min. drogi od Hali Mendralowej). Bezpłatny nocleg oferuje także szałas na Hali Mendralowej (własny śpiwór), którym opiekuje się przewodniczący Studenckiego Koła „Harnasie” z Gliwic.

Szlak czarny i dalej niebieski: Sopotnia Wielka Wodospad (ok. 680 m n.p.m.) – Koternica (1156 m n.p.m.) – Romanka (1366 m n.p.m.)
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 1,30 h
Szlak rozpoczyna się powyżej wodospadu. Przekracza mostem potok sopotniański, mija szereg zabudowań i wydostaje się w kierunku zbocza opadającego od Romanki. Następnie wstępuje w las wznosząc się coraz wyżej. po drodze napotyka kilka polanek. omija kulminacje Kotarnicy, za którą łączy się ze znakami niebieskimi. Dalszy opis trasy zawarty jest w charakterystyce szlaku nr 14.
Źródło: www.jelesnia.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Śląskie
2019-10-29
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą