Szlaki turystyczne Kresowe Wędrówki na Podlasiu

Anna Piernikarczyk
4.5

W 2004 roku w Puszczy Knyszyńskiej z inicjatywy Związku Gmin Puszczy Knyszyńskiej Dorzecza Rzeki Supraśl, ze środków Unii Europejskiej, pod patronatem SSP Euroregionu Niemen, powstały obejmujące blisko 400-kilometrowe szlaki rowerowe, konne, kajakowe i kolejki wąskotorowej. Prowadzą one przez puszczańskie knieje pełne jagód, grzybów i zwierzyny.

Szlak rowerowy

Szlak zielony: 149,5 km, w przyszłości winien stać się osią całego jednolitego systemu szlaków rowerowych po Puszczy Knyszyńskiej. Trasa szlaku rowerowego rozpoczyna się w miejscowości Krynki, na rondzie, i prowadzi drogą o nawierzchni asfaltowej w kierunku wsi Kruszyniany -12 km - (meczet, mizar, pomnikowe drzewa oraz możliwość degustacji prawdziwej kuchni tatarskiej).

Następnie przed wsią Górany - 24,1 km - (sklep, poczta, PKS), od szlaku głównego odchodzi w prawo szlak łącznikowy czarny do cerkwi w Wierszalinie. Kolejne etapy szlaku to Ostrów Nowy - 28,6 km, gdzie w lewo odchodzi szlak łącznikowy czarny do siedziby Nadleśnictwa Krynki we wsi Poczopek, Ostrów Południowy, Ostrów Północny - 33 km. We wsi Ostrów Północny rozpoczyna się droga o nawierzchni asfaltowej – do Szudziałowa - 37,1km.

Następnie szlak prowadzi drogą o nawierzchi szutrowej do wsi Talkowszczyzna - 45 km. Kolejny etap szlaku to Kopna Góra - 52,8 km. Punkt węzłowy szlaków: rowerowego, konnego, kajakowego i będącego w realizacji szlaku kolejki wąskotorowej. Arboretum im. Powstańców 1863 roku. Szlak skręca w lewo i przez Rezerwat Surażkowo prowadzi do wsi Surażkowo - 58,6 km (razem ze znakami szlaku konnego). Tam szlak konny skręca w lewo, do wsi i gospodarstwa agroturystycznego Ritowisko, zaś szlak rowerowy skręca w prawo i droga gruntową biegnie do Supraśla. Kolejnym etapem jest Podsupraśl - 67,6 km., gdzie znajduje się wiata i miejsce na ognisko.

Dalej szlak biegnie prosto i po przecięciu drogi asfaltowej Białystok - Krynki obok siedziby Nadleśnictwa Supraśl prowadzi drogą gruntową (wraz ze znakami szlaku konnego) do wsi Jałówka (przez rezerwat Jałówka), potem szlak skręca lekko w prawo i przez Rezerwat Budzisk, ciągle drogą gruntową prowadzi w stronę Czarnej Białostockiej - 85 km, a następnie do centrum wsi Czarna Wieś Kościelna - 88,4 km – najważniejszy punkt na trasie Szlaku Rękodzieła Ludowego (kuźnia, pracownie garncarskie).

Szlak biegnie drogą szutrową poprzez wieś Karczmisko do wsi Kopisk (po przekroczeniu drogi krajowej Białystok – Augustów) aż do Wasilkowa - 101 km - (Ogrodniczek, wsi Ciasne - 133 km, gdzie drogą gruntową prowadzi w kierunku Leśniczówki Izby - 140 km. Szlak wkracza na Trakt Napoleoński i biegnie pod linią wysokiego napięcia w kierunku wsi Królowy Most - 149,5 km. Skrzyżowanie z drogą krajową Białystok-Bobrowniki. Szlak przecina prostopadle szosę krajową i podąża w kierunku wsi Downiewo, gdzie łączy się z odnowionym szlakiem rowerowym na terenie gminy Michałowo, biegnącym do wsi Jałówka. Oba szlaki są w kolorze zielonym.

Szlak konny

Szlak pomarańczowy: 120 km pierwszy szlak konny po Puszczy Knyszyńskiej i stanowiący wraz z szlakiem rowerowym, kajakowym i kolejki wąskotorowej jeden z elementów zintegrowanego systemu szlaków w ramach Kresowych wędrówek. Tego trasa biegnie od Folwarków Wielkich poprzez Pieńki, PGR Waliły, Radunin, Lipowy Most, Kopną Górę, Surażkowo i Supraśl do wsi Krynice w Gminie Dobrzyniewo Duże.

Szlaki kajakowe

Rzeka Supraśl - długość szlaku: 76,6 km

Rzeka Supraśl jest prawym dopływem Narwi o długości 101,8 km. Cała dolina rzeki Supraśl jest zatorfiona, a wzdłuż obu jej brzegów na odcinku od Gródka do Wasilkowa ciągną się zwarte lasy Puszczy Knyszyńskiej. W środkowym biegu nad brzegami rzeki występują moreny czołowe. Otoczenie rzeki w większości jest łąkowo-leśne i można znaleźć ciekawe biwaki, pozwalające na samotne obcowanie z przyrodą.

Dogodne miejsce rozpoczynania spływów znajduje się w Gródku (76,7 km). Dalej trasa spływu biegnie przez miejscowości: Piłatowszczyzna (71,6 km), Słuczanka (69,4 km), Królowe Stojło (67,4 km), Waliły (64,5 km); Radulin (61,1 km), Załuki (60,1 km), Nowosiółki (56,8 km), Borki (53,3 km), Zasady (48,5 km), Supraśl (37,6 km), Nowodworce (24,6 km), Wasilków (21,7 km), Jurowce (17,4 km), Usowicze (15,6 km), Leńce (13,8 km), Dobrzyniewo Fabryczne (10,1 km), Dzikie (5,6 km), ujście rzeki Supraśl do Narwi – na przeciwległym brzegu wieś Złotoria.(0,0 km).

Rzeka Sokołda - długość szlaku: 23,6 km

Rzeka Sokołda jest prawym dopływem Supraśli o długości 52 km. Wypływa dwoma strugami na obszarze Wzgórz Sokólskich koło wsi Trzcianka. Poniżej miejscowości Straż Sokołda płynie przez zwarty kompleks lasów iglastych Puszczy Knyszyńskiej.

Początek szlaku kajakowego Sokołdy znajduje się w miejscowości Straż (23,6 km). Dalej trasa spływu biegnie przez miejscowości: Ostrówek (20,9 km); Dworzysk (16,0 km); Międzyrzecze (9,3 km); Kopna Góra (8,2 km); Sokołda (7,5 km); Podłaźnie (5,2 km), Surażkowo (1,0 km); ujście Sokołdy do Supraśli, naprzeciwko wsi Zasady (0,0 km).

Gościnność lokalnej społeczności, różnorodna baza noclegowa, od apartamentów hotelowych po gospodarstwa agroturystyczne, wspaniała kuchnia regionalna, a zwłaszcza niezapomniany smak najlepszej na świecie babki i kiszki ziemniaczanej działa jak magnez na odwiedzających turystów.

Noclegi w Supraślu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Booking.com
(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie