Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ul. Niezłomnych 2, Luboń
tel. 61/ 813-06-81
https://zabikowo.eu/

52°21'13" N, 16°52'0" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–15:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: 09:00–15:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: 10:00–14:00

W Luboniu, a dokładniej w Żabikowie, niedaleko Poznania, znajduje się Muzeum Martyrologiczne, które powstało na terenie dawnych obozów, które założyli tu Niemcy podczas II wojny światowej. Muzeum w Żabikowie można zwiedzać bezpłatnie, stoi tu pomnik "Nigdy wojny".Obóz pracy przymusowej

Warunki życia w hitlerowskim obozie pracy przymusowej były straszne - terror, chłód, głód, wyniszczająca praca, tak więc obóz pracy dla ludności żydowskiej stał się faktycznie miejscem eksterminacji. Codziennością były kary chłosty, bicie i publiczne egzekucje, tak więc w obozie panowała bardzo wysoka śmiertelność wśród więźniów.

Lubon Oboz
Lubon Oboz

Obóz karno-śledczy

Później istniał tu obóz karno-śledczy głównie dla Polaków, założony w kwietniu 1943 roku. Oficjalna jego nazwa to Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy Poznań-Junikowo. Obóz zorganizowany na obszarze dawnej cegielni podlegał poznańskiemu gestapo, otoczony był podwójnym ogrodzeniem z gęstego drutu kolczastego pod wysokim napięciem oraz wieżami strażniczymi. Warunki życia w tym obozie niczym nie odbiegały od warunków w obozach koncentracyjnych. Obóz w Żabikowie był obozem przejściowym - stąd deportowano więźniów do obozów koncentracyjnych, a sporadycznie zwalniano. Osadzani byli tu więźniowie skazani za pospolite naruszenie przepisów prawa.

Lubon Oboz Lubon Oboz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie Lubon Oboz Zaglady

Luboń noclegi

Luboń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021