Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie

Lubon Oboz Zaglady
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

W Luboniu, a dokładniej w Żabikowie, niedaleko Poznania, znajduje się Muzeum Martyrologiczne, które powstało na terenie dawnych obozów, które założyli tu Niemcy podczas II wojny światowej. Muzeum w Żabikowie można zwiedzać bezpłatnie, stoi tu pomnik "Nigdy wojny".

Obóz pracy przymusowej

Warunki życia w hitlerowskim obozie pracy przymusowej były straszne - terror, chłód, głód, wyniszczająca praca, tak więc obóz pracy dla ludności żydowskiej stał się faktycznie miejscem eksterminacji. Codziennością były kary chłosty, bicie i publiczne egzekucje, tak więc w obozie panowała bardzo wysoka śmiertelność wśród więźniów.

Lubon Oboz
Lubon Oboz

Obóz karno-śledczy

Później istniał tu obóz karno-śledczy głównie dla Polaków, założony w kwietniu 1943 roku. Oficjalna jego nazwa to Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy Poznań-Junikowo. Obóz zorganizowany na obszarze dawnej cegielni podlegał poznańskiemu gestapo, otoczony był podwójnym ogrodzeniem z gęstego drutu kolczastego pod wysokim napięciem oraz wieżami strażniczymi. Warunki życia w tym obozie niczym nie odbiegały od warunków w obozach koncentracyjnych. Obóz w Żabikowie był obozem przejściowym - stąd deportowano więźniów do obozów koncentracyjnych, a sporadycznie zwalniano. Osadzani byli tu więźniowie skazani za pospolite naruszenie przepisów prawa.

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–15:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: 09:00–15:00
  • sobota: 10:00–14:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
ul. Niezłomnych 2, Luboń
tel. 61/ 813-06-81
https://zabikowo.eu/

Lubon Oboz
Lubon Oboz

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Lubon Oboz
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie
Lubon Oboz Zaglady
(4.5 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024