Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Kurozwękach z kościołem z około 1470 roku i kaplicą grobową Lanckorońskich to cenny kurozwęcki zabytek. Świątynię o bryle gotyckiej zdobią wewnątrz elementy gotyku - sklepienia krzyżowo - żebrowe ze zwornikami w prezbiterium, elementy poźnorenesansowe - kaplica grobowa Lanckorońskich, ołtarz główny, a także elementy rokokowe - ołtarze boczne.
Ciekawostką jest fakt, że Lanckorońscy w dobie reformacji zamienili kościół na zbór protestancki, wypędzając kanoników sprowadzonych tu przez podskarbiego koronnego Piotra z Kurozwęk w 1487 roku, by po nawróceniu się w 1619 roku na wiarę katolicką znów ich sprowadzić.
Na szczególną uwagę zasługuje kaplica grobowa Lanckorońskich z początku XVII wieku wzniesiona na planie kwadratu z ciosów kamiennych, zwieńczona kopułą i latarnią z bardzo bogatą dekoracją stiukową. Osobliwy i ekspresyjny w swoim przedstawieniu jest tu obraz Chrystusa Bolesnego z Marią i Św. Janem, powstały w XV wieku. Niedaleko kościoła koniecznie odwiedzić trzeba pałac w Kurozwękach.
Tekst: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyski
Kościół Wniebowzięcia NMP - klasztor Kanoników
ul. Kościelna, Kurozwęki
Kurozwęki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.