Kościół w Kurozwękach

kościół w Kurozwękach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich w Kurozwękach z kościołem z około 1470 roku i kaplicą grobową Lanckorońskich to cenny kurozwęcki zabytek. Świątynię o bryle gotyckiej zdobią wewnątrz elementy gotyku - sklepienia krzyżowo - żebrowe ze zwornikami w prezbiterium, elementy poźnorenesansowe - kaplica grobowa Lanckorońskich, ołtarz główny, a także elementy rokokowe - ołtarze boczne.

Ciekawostką jest fakt, że Lanckorońscy w dobie reformacji zamienili kościół na zbór protestancki, wypędzając kanoników sprowadzonych tu przez podskarbiego koronnego Piotra z Kurozwęk w 1487 roku, by po nawróceniu się w 1619 roku na wiarę katolicką znów ich sprowadzić.



Na szczególną uwagę zasługuje kaplica grobowa Lanckorońskich z początku XVII wieku wzniesiona na planie kwadratu z ciosów kamiennych, zwieńczona kopułą i latarnią z bardzo bogatą dekoracją stiukową. Osobliwy i ekspresyjny w swoim przedstawieniu jest tu obraz Chrystusa Bolesnego z Marią i Św. Janem, powstały w XV wieku. Niedaleko kościoła koniecznie odwiedzić trzeba pałac w Kurozwękach.
Tekst: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyski

Kościół Wniebowzięcia NMP - klasztor Kanoników
ul. Kościelna, Kurozwęki

Noclegi w Kurozwękach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 14)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024