We wsi Ostrykół niedaleko miasta Ełk, nad rzeką Ełk, na Mazurach znajduje się drewniany kościółek Podwyższenia Krzyża Świętego.Pierwszy ewangelicki drewniany kościół stanął tu w 1538 roku, ale już w 1656 roku został on spalony przez Tatarów, którzy wracali tędy z łupami po krwawej bitwie pod Prostkami. Wówczas niemal cały Ostrykół doszczętnie spłonął.

Obecny, barokowy kościół drewniany wzniesiono w 1667 roku. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny z 1683 roku i barokowe organy z 1799 roku. Co ciekawe, wśród zabytków w świątyni odnaleźć można również świecznik z głową jelenia z 1700 roku czy piękną figurkę pelikana. 

Przy wejściu do tej niecodziennej świątyni widnieje tablica upamiętniająca poległych mieszkańców wioski z okresu I wojny światowej. Po II wojnie światowej kościół w Ostrykole przejęła ludność katolicka i tak jest do dzisiaj.Drewniany kościółek w Ostrykole to jeden z najpiękniejszych przykładów budownictwa ludowego na Mazurach.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Ostrykół

  

Ełk noclegi

Ełk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021