Drewniany kościół w Ostrykole

Drewniany kościół w Ostrykole

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

We wsi Ostrykół niedaleko miasta Ełk, nad rzeką Ełk, na Mazurach znajduje się drewniany kościółek Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pierwszy ewangelicki drewniany kościół stanął tu w 1538 roku, ale już w 1656 roku został on spalony przez Tatarów, którzy wracali tędy z łupami po krwawej bitwie pod Prostkami. Wówczas niemal cały Ostrykół doszczętnie spłonął.Obecny, barokowy kościół drewniany wzniesiono w 1667 roku. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny z 1683 roku i barokowe organy z 1799 roku. Co ciekawe, wśród zabytków w świątyni odnaleźć można również świecznik z głową jelenia z 1700 roku czy piękną figurkę pelikana. 

Przy wejściu do tej niecodziennej świątyni widnieje tablica upamiętniająca poległych mieszkańców wioski z okresu I wojny światowej. Po II wojnie światowej kościół w Ostrykole przejęła ludność katolicka i tak jest do dzisiaj.

Drewniany kościółek w Ostrykole to jeden z najpiękniejszych przykładów budownictwa ludowego na Mazurach.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Ostrykół

  

Ełk noclegi

Ełk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023