Drewniany kościół w Ostrykole

Drewniany kościół w Ostrykole

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

We wsi Ostrykół niedaleko miasta Ełk, nad rzeką Ełk, na Mazurach znajduje się drewniany kościółek Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pierwszy ewangelicki drewniany kościół stanął tu w 1538 roku, ale już w 1656 roku został on spalony przez Tatarów, którzy wracali tędy z łupami po krwawej bitwie pod Prostkami. Wówczas niemal cały Ostrykół doszczętnie spłonął.Obecny, barokowy kościół drewniany wzniesiono w 1667 roku. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny z 1683 roku i barokowe organy z 1799 roku. Co ciekawe, wśród zabytków w świątyni odnaleźć można również świecznik z głową jelenia z 1700 roku czy piękną figurkę pelikana. 

Przy wejściu do tej niecodziennej świątyni widnieje tablica upamiętniająca poległych mieszkańców wioski z okresu I wojny światowej. Po II wojnie światowej kościół w Ostrykole przejęła ludność katolicka i tak jest do dzisiaj.Drewniany kościółek w Ostrykole to jeden z najpiękniejszych przykładów budownictwa ludowego na Mazurach.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Ostrykół

  

Drewniany kościół w Ostrykole na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Ełku wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Ełk noclegi

Ełk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ełk
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
53°43'5N, 22°25'33E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021