Drewniany kościół w Ostrykole

Drewniany kościół w Ostrykole

(4.7 głosów: 3)

We wsi Ostrykół niedaleko miasta Ełk, nad rzeką Ełk, na Mazurach znajduje się drewniany kościółek Podwyższenia Krzyża Świętego.Pierwszy ewangelicki drewniany kościół stanął tu w 1538 roku, ale już w 1656 roku został on spalony przez Tatarów, którzy wracali tędy z łupami po krwawej bitwie pod Prostkami. Wówczas niemal cały Ostrykół doszczętnie spłonął.

Obecny, barokowy kościół drewniany wzniesiono w 1667 roku. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny z 1683 roku i barokowe organy z 1799 roku. Co ciekawe, wśród zabytków w świątyni odnaleźć można również świecznik z głową jelenia z 1700 roku czy piękną figurkę pelikana. Przy wejściu do tej niecodziennej świątyni widnieje tablica upamiętniająca poległych mieszkańców wioski z okresu I wojny światowej. Po II wojnie światowej kościół w Ostrykole przejęła ludność katolicka i tak jest do dzisiaj.

Drewniany kościółek w Ostrykole to jeden z najpiękniejszych przykładów budownictwa ludowego na Mazurach.Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Ostrykół

 

 

Ełk noclegi

Ełk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ełk
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
53°43'5N, 22°25'33E
22 marzec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację