Jesienna podróż po Kotlinie Kłodzkiej. Co warto zobaczyć?

Śnieżnik, autor petroos

Jesień to ta pora roku, która według opinii wielu turystów, najpiękniej wygląda w górach. Cała paleta barw, połączona z pięknymi krajobrazami górskimi to prawdziwa “uczta dla naszych oczu”. Niezwykle istotne jest również to, że właśnie teraz możemy odkrywać piękno gór tak, jak najbardziej lubimy. Czyli w spokoju i bez tłumów turystów. Bardzo dobrą propozycją dla każdego, kto kocha góry, na pewno będzie Kotlina Kłodzka. W czym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego?

Na wymarzony jesienny urlop, istotny wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim, najczęściej kierujemy się tam, gdzie ta pora roku wygląda najpiękniej. Z drugiej strony, decydujący wpływ ma “ciekawość świata”, przez co podróżujemy w takie miejsca, w których nie mieliśmy jeszcze okazji przebywać. Niezwykle ważna jest również sama atrakcyjność danych terenów, jak i koszty, które poniesiemy w związku z zaplanowaną przez nas podróżą.

Są takie regiony górskie, które cieszą się zainteresowaniem przez cały rok. Mowa tu oczywiście o Tatrach, Karkonoszach, czy Beskidach. My postanowiliśmy zaprezentować Wam nieco inną propozycję. Zabierzemy Was w podróż po Kotlinie Kłodzkiej i pokażemy jednocześnie, że idealnie sprawdzi się ona również na jesienną wyprawę.

Odkryj piękno Kotliny Kłodzkiej - dlaczego to dobra opcja na jesienną podróż?


Jesienne podróże bardzo często ograniczają się do tego, że mają być krótkie, a z drugiej strony wyjątkowe. Jako, że czas wakacyjnych urlopów już za nami, to w większości przypadków pozostają wyłącznie weekendy. Trzy dni w zupełności wystarczą, by odkryć piękno Kotliny Kłodzkiej.

Kotlina Kłodzka, autor Karol Wiak
Kotlina Kłodzka, autor Karol Wiak

Jest to region polecany, szczególnie ze względu na:

piękne i malownicze szlaki górskie;

stosunkowo niskie szczyty - najwyższy w regionie jest Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m., z którego można podziwiać piękną panoramę najbliższej okolicy po czeskiej i polskiej stronie. Przy sprzyjającej pogodzie, czujne oko będzie w stanie dostrzec nawet Śnieżkę w Karkonoszach, a od niedawna, obserwacja jest o wiele lepsza i przyjemniejsza, dzięki otwartej wieży widokowej;

klimatyczne miasta, wyróżniające się historią i wspaniałymi zabytkami - szczególnie polecane jest tu Kłodzko, Ząbkowice Śląski, czy Bystrzyca Kłodzka;

wspaniałe uzdrowiskowe miejscowości, które przyciągają pięknymi parkami zdrojowymi i klimatem - zdecydowanie warto tu odwiedzić Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, czy Lądek-Zdrój;

bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową - te najlepsze noclegi znajdziesz w portalu Nocowanie.pl;

bliską granicę z Czechami - z powodzeniem można wybrać się do Pragi, do której jest około 200 km lub do klimatycznych miejscowości, znajdujących się tuż za polską granicą - np. Nachod, czy Nowe Miasto nad Metują, które słyną z naprawdę wspaniałych zamków.

Co koniecznie warto zobaczyć podczas jesiennego wypoczynku w Kotlinie Kłodzkiej?

Możliwości jest naprawdę wiele. Zdecydowanie łatwiej będzie zorganizować wolny czas i zwiedzanie atrakcyjnych miejsc, w przypadku, gdy dysponujesz swoim własnym środkiem transportu. Co ważne, sprzyjają tu odległości pomiędzy tymi atrakcyjnymi miejscami - maksymalne odległości, jakie trzeba pokonać, wynoszą od 20 do 40 km.

Mając do dyspozycji trzy dni, warto podzielić nasz urlop na poszczególne kategorie:


Dzień I - odkrywanie piękna tutejszych szlaków i szczytów górskich - co prawda, nie ciężko zdobyć wszystkie z nich jednego dnia, ale warto wybrać spośród 
Śnieżnika, czyli najwyższego szczytu regionu o wysokości 1425 m n.p.m, 
Gór Stołowych - w tym przypadku polecamy wyprawę do Błędnych Skał i na Szczeliniec Wielki - dobrze jest to zrobić wcześnie rano, by uniknąć tłumów na szlakach.
Kłodzkiej Góry i Barda - miasta cudów - stosunkowo niewymagająca propozycja wyprawy - Kłodzka Góra to szczyt, należący do Korony Gór Polski, natomiast w Bardzie obowiązkowa będzie wizyta na Obrywie Skalnym i w słynnej kaplicy górskiej;

Dzień II - wizyta w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych, połączona z krótką wycieczką do Czech - tuż za naszą polską granicę. 
Wizyta w “Zdrojach” zajmuje trochę czasu, ale czego się nie robi dla tak pięknych parków; Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju to, obok parków zdrojowych, punkty obowiązkowe. Wyprawę tego typu dobrze jest połączyć z wizytą w Nachodzie i Nowym Mieście nad Metują w Czechach, w których znajdują się zamki i piękne ogrody, a te szczególnie teraz nabierają wyjątkowego charakteru;

Dzień III - odkrywanie historii miast Kotliny Kłodzkiej - wizyta w Kłodzku i zwiedzanie Twierdzy, pobyt w Bystrzycy Kłodzkiej z historycznymi zabudowaniami, czy wizyta w Ząbkowicach Śląskich, mieście słynącym z Krzywej Wieży i laboratorium Frankensteina.

W samym regionie znajdziesz o wiele więcej interesujących miejsc. Jeśli ma to być jesienna weekendowa wyprawa, to zapewniamy, że pobyt w tych miejscach, na pewno cię zachwyci!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024