Biskupin jakiego nie znacie

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Biskupin to mała wieś w województwie kujawsko–pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”. Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od...

Biskupin to mała wieś w województwie kujawsko–pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”.

Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od późnego paleolitu po wczesne średniowiecze. Obecnie realizowany jest projekt, w efekcie którego powstanie rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski. W przyszłym roku natomiast wybudowane zostanie osiedle neolityczne.

Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Wieś wczesnośredniowieczna składać się będzie z 14 obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Każda z chat będzie inaczej wyposażona, gdyż zamieszkiwali je różni rzemieślnicy (m.in. kowal, młynarz, rybak, garncarz). Jej uroczyste otwarcie nastąpi w czasie corocznego, odbywającego się we wrześniu, festynu. Hasłem przewodnim XVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie jest „Polska Piastów”. To niepowtarzalne święto historii trwać będzie w dniach 15–23 września 2012 roku.

Wybór takiego tematu nie jest przypadkowy, gdyż wbrew powszechnemu mniemaniu okres panowania naszej pierwszej, królewskiej dynastii wciąż pozostaje nie do końca poznany. Mieszko, Bolesław Chrobry, Łokietek i Kazimierz Wielki to postacie bliskie każdemu Polakowi, lecz na kartach szkolnych podręczników historii osiągnięcia i problemy piastowskich władców opisane są tylko w zarysie.

Biskupin leży na terenie dawnego państwa Polan i choć 1000 lat temu nie odgrywał tak doniosłej roli jak Gniezno, Poznań czy Kruszwica, to w niewielkim grodzie na półwyspie Jeziora Biskupińskiego rezydował możnowładca, który sprawował pieczę nad licznymi osadami regionu bogatymi w żyzne ziemie, jeziora pełne ryb i lasy z dziką zwierzyną. Organizatorzy tegorocznego Festynu zamierzają przybliżyć wszystkim gościom pierwsze wieki polskiej państwowości w atrakcyjnej i przemyślanej edukacyjnie formie. W czasie Festynu odbywać się będą turnieje średniowiecznych wojów i pokazy dawnego rzemiosła. Zaprezentowane zostaną również elementy kultury i sztuki, realia życia codziennego, kontaktów politycznych i gospodarczych z dalszymi terenami oraz obraz postrzegania cywilizacji ówczesnych mieszkańców ziem polskich przez obce narodowości.

W niezwykle ciekawy temat wczesnego średniowiecza wprowadzi otwarta już wystawa czasowa pt. „Tajemnice góry św. Wawrzyńca” poświęcona wynikom długoletnich badań w Kałdusie koło Chełmna nad Wisłą.

Biskupin to wyjątkowe miejsce. Czas spędzony tutaj to swoista wędrówka w czasie i wyjątkowe spotkanie z przeszłością. Wrześniowy Festyn jest jednym z największych tego typu wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowej. Organizatorzy stawiają na przekazanie wiedzy o przodkach poprzez pokazy i zabawę. Uczeni pokazują, jak z kilku skorup odtworzyć naczynie, a z kawałka drewna odczytać wiek znaleziska. Dlatego też każdy kto chce sam „dotknąć” przeszłości powinien pojawić się na Festynie w Biskupinie, gdzie niezmiennie zabawa uczy, a nauka bawi.

Pierwszy Festyn Archeologiczny został zorganizowany w roku 1995. Nowatorska na ówczesne czasy forma prezentacji sprawiła, że impreza szybko zyskała zwolenników i niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego roku we wrześniu do Biskupina przybywają dziesiątki tysięcy turystów, aby uczestniczyć w wydarzeniu, które w oryginalny sposób łączy edukację z zabawą.

O nowej osadzie w Biskupinie

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

STOPWroclaw_pl
28 styczeń 2014 11:40

A skąd dokładnie? Bo w tym wątku niestety nic nie ma,ale na forum można znaleźć nawet zdjęcia z Biskupina i tamtejszego festiwalu,myślę że każdego to zaciekawi.

jjaga gazda
27 styczeń 2014 13:06

super dowiedzialam sie duzo ciekawych wioadomosc

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024