Wokół Istrii

Komentarze 1
2008-10-22

Istria to półwysep położony w zachodniej Chorwacji, w północnej części Morza Adriatyckiego. Dużą jego część stanowią góry i rozwijający się kras, natomiast wybrzeża Istrii to wybitnie turystyczne obszary z atrakcyjnymi miejscowościami o łagodnym, śródziemnomorskim klimacie. To, co jest tutaj niesamowite, to przepiękne widoki na wyspy i miasteczka ze wspaniałą zabudową, lazurowe zatoczki, parki narodowe, komfortowe ośrodki wypoczynkowe i zagwarantowana słoneczna pogoda.

Wiele miejsc warto tutaj zwiedzić, a rozpocząć można od Puli - ważnego portu i ośrodka administracyjnego na Istrii, położonego na południowym krańcu półwyspu. Prawdopodobnie jest to najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, co świetnie unaoczniają zachowane zabytki. Już w I wieku Pula stała się kolonią rzymską nazwaną Pietas Julia. Z tego okresu pozostały do czasów obecnych: amfiteatr, łuk triumfalny Sergiusza i świątynia Augusta. 

Świetnie zachowany amfiteatr zbudowano za rządów cesarza Wespazjana. Podobnie, jak w Rzymie, organizowano tu walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej religii.

Łuk Sergiusza o wysokości około 8 m stoi przy wschodnim krańcu spacerowego deptaka, zaś świątynia Augusta wznosi się przy północnej pierzei Forum. Jej trójkątny fronton podtrzymywany jest przez 6 wysokich kolumn korynckich.

A co jeszcze można zobaczyć w Puli ? Na pewno warto zerknąć do zamku wybudowanego na planie gwiazdy z 4 bastionami, w którym kryje się ciekawe Muzeum Historii Istrii. No i są jeszcze: katedra, ładny kościół prawosławny no i Ratusz. 

Zupełnie inny charakter ma miejscowość Opatija - jedno z największych uzdrowisk w Chorwacji. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Istrii, nad malowniczą zatoką Quarnero, świetnie zagospodarowaną turystycznie. Wokół zatoki ulokowały się niezliczone knajpki, z tarasów których pochłaniając orzeźwiające lody można podziwiać lazur morza i cumujące żaglówki. 

Opatija słynie ponadto z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży. Z pewnością stanowi ona serce riwiery kvarnerskiej, gdzie każdego roku bardzo chętnie wypoczywają turyści z zamożnych krajów europejskich. Ja mogłam pozwolić sobie jedynie na dzienny pobyt w tym ekskluzywnym kurorcie 🙂

Nocki natomiast spędzałam w Vrsarze - niewielkim, uroczym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Istrii. I choć nie jest ono położone na głównym szlaku komunikacyjnym, na pewno nie grozi tutaj nuda. 

Plaża i morze przyciągają licznych turystów, a mnogość różnorakich ośrodków turystycznych każdemu zapewni odpowiednie lokum. Miasteczko może poszczycić się ładną, zabytkową zabudową średniowieczną, wąskie uliczki wspinają się coraz wyżej aż do Rynku. Jak niemal każda mieścina w Chorwacji, tak i Vrsar ma swój klimat, który zdecydowanie mi odpowiadał. 

W Vrsarze jest jeszcze jedna niecodzienna, przynajmniej dla Polaków atrakcja - kemping dla naturystów Koversada - jeden z największych tego typu ośrodków w Europie. Zresztą wszędzie w całej Chorwacji widok roznegliżowanych plażowiczów nikogo nie dziwi.

Opatija
Opatija - marina
Opatija - z widokiem na morze
Zabudowa Opatiji
Pula
Amfiteatr w Puli
Pula
Pula - amfiteatr
Pula - architektoniczne detale
Pula
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

monika
29 listopad 2010 13:36
Rzeczywiście Istria to niesamowity półwysep, pełen pięknych zakątków i licznych zabytków.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Vrsar

Pula

Opatija

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Skalne Miasto w Czechach - zdjęcie

Skalne Miasto w Czechach

Poprzednia podróż

Zimowy Beskid Śląski - zdjęcie

Zimowy Beskid Śląski

Następna podróż

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Zamów nocleg