Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Wokół Istrii

Wokół Istrii
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Istria to półwysep położony w zachodniej Chorwacji, w północnej części Morza Adriatyckiego. Dużą jego część stanowią góry i rozwijający się kras, natomiast wybrzeża Istrii to wybitnie turystyczne obszary z atrakcyjnymi miejscowościami o łagodnym, śródziemnomorskim klimacie. To, co jest tutaj niesamowite, to przepiękne widoki na wyspy i miasteczka ze wspaniałą zabudową, lazurowe zatoczki, parki narodowe, komfortowe ośrodki wypoczynkowe i zagwarantowana słoneczna pogoda.

Wiele miejsc warto tutaj zwiedzić, a rozpocząć można od Puli - ważnego portu i ośrodka administracyjnego na Istrii, położonego na południowym krańcu półwyspu. Prawdopodobnie jest to najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, co świetnie unaoczniają zachowane zabytki. Już w I wieku Pula stała się kolonią rzymską nazwaną Pietas Julia. Z tego okresu pozostały do czasów obecnych: amfiteatr, łuk triumfalny Sergiusza i świątynia Augusta. 

Świetnie zachowany amfiteatr zbudowano za rządów cesarza Wespazjana. Podobnie, jak w Rzymie, organizowano tu walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej religii.

Łuk Sergiusza o wysokości około 8 m stoi przy wschodnim krańcu spacerowego deptaka, zaś świątynia Augusta wznosi się przy północnej pierzei Forum. Jej trójkątny fronton podtrzymywany jest przez 6 wysokich kolumn korynckich.

A co jeszcze można zobaczyć w Puli ? Na pewno warto zerknąć do zamku wybudowanego na planie gwiazdy z 4 bastionami, w którym kryje się ciekawe Muzeum Historii Istrii. No i są jeszcze: katedra, ładny kościół prawosławny no i Ratusz. 

Zupełnie inny charakter ma miejscowość Opatija - jedno z największych uzdrowisk w Chorwacji. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Istrii, nad malowniczą zatoką Quarnero, świetnie zagospodarowaną turystycznie. Wokół zatoki ulokowały się niezliczone knajpki, z tarasów których pochłaniając orzeźwiające lody można podziwiać lazur morza i cumujące żaglówki. 

Opatija słynie ponadto z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży. Z pewnością stanowi ona serce riwiery kvarnerskiej, gdzie każdego roku bardzo chętnie wypoczywają turyści z zamożnych krajów europejskich. Ja mogłam pozwolić sobie jedynie na dzienny pobyt w tym ekskluzywnym kurorcie 🙂

Nocki natomiast spędzałam w Vrsarze - niewielkim, uroczym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Istrii. I choć nie jest ono położone na głównym szlaku komunikacyjnym, na pewno nie grozi tutaj nuda. 

Plaża i morze przyciągają licznych turystów, a mnogość różnorakich ośrodków turystycznych każdemu zapewni odpowiednie lokum. Miasteczko może poszczycić się ładną, zabytkową zabudową średniowieczną, wąskie uliczki wspinają się coraz wyżej aż do Rynku. Jak niemal każda mieścina w Chorwacji, tak i Vrsar ma swój klimat, który zdecydowanie mi odpowiadał. 

W Vrsarze jest jeszcze jedna niecodzienna, przynajmniej dla Polaków atrakcja - kemping dla naturystów Koversada - jeden z największych tego typu ośrodków w Europie. Zresztą wszędzie w całej Chorwacji widok roznegliżowanych plażowiczów nikogo nie dziwi.

A jeśli chcesz zobaczyć greckie rajskie plaże, zajrzyj na nasz tekst o atrakcjach Krety.

Opatija
Opatija

Noclegi Wokół Istrii

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Opatija - marina
Opatija - z widokiem na morze
Zabudowa Opatiji
Pula
Amfiteatr w Puli
Pula
Pula - amfiteatr
Pula - architektoniczne detale
Pula
(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024