Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Historia Zamku w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich to jeden z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych obiektów zabytkowych Rzeszowa. Budowę tej obronnej rezydencji rozpoczął prawdopodobnie pod koniec XVI wieku ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytko Ligęza. Warownię otaczał mur kurtynowy z kamienia o grubości ponad 1,5 m, w którym umieszczono szczelinowe strzelnice.

W XVII wieku rzeszowska rezydencja przekształciła się w nowoczesny jak na owe czasy zamek typu palazzo in fortezza. Przy budowie twierdzy, jako ściany zewnętrzne trzech skrzydeł wykorzystano mury kurtynowe poprzedniej fortecy, czwarte skrzydło miał stanowić przedłużony budynek "dworu obronnego".

Rzeszów zamek
Rzeszów zamek

Po śmierci Ligęzy właścicielką zamku została jego młodsza córka i jej mąż - Jerzy Sebastian Lubomirski. Wkrótce rozpoczęła się ponowna przebudowa obiektu. Rozbudowano zamkowe obwarowania i otoczono zamek kamiennymi fortyfikacjami typu bastionowego, które zachowały się do dziś. Projekt tych prac wykonał architekt pochodzenia holenderskiego - Tylman z Gameren.

Wówczas zamek stał się budowlą o czterech dwukondygnacyjnych skrzydłach, z piętrową bramą na osi skrzydła zachodniego. Elewacje zewnętrzne zostały ozdobione trójkątnymi szczytami wieńczącymi skrajne i środkowe partie fasad, zakończone od dołu na boniowanych pilastrach.

Muzeum Prawa
Muzeum Prawa

25 stycznia 1735 roku zajmowany przez Sasów zamek spłonął, ale szybko podjęto jego odbudowę. Po śmierci Franciszka Lubomirskiego, w 1812 roku zamek przeznaczono na siedzibę urzędu cyrkularnego sądu i więzienie, a w 1820 roku został oficjalnie wykupiony przez Austriaków, co niestety negatywnie odbiło się na jego stanie.

Zamek dzisiaj

Na początku XX wieku rozpoczęto więc jego gruntowną przebudowę, która właściwie polegała na wzniesieniu nowej budowli od podstaw, która zachowała się do dziś. Masywną bryłę zamku tworzy dwupiętrowy, zamknięty w czworobok budynek z lat 1903-05 z obszernym dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą bramną od zachodu. Sześciokondygnacyjna wieża z gankiem dla straży zwieńczona jest ciekawym hełmem wykonanym w 1906 roku według pierwotnego, barokowego wzoru.

Zamek otacza czworobok kamiennych fortyfikacji z wydłużonymi bastionami na narożach. Bastiony noszą imiona: Św. Franciszka (płn-zach), Św. Andrzeja (płn-wsch), Św. Hieronima (płd-wsch) i Św. Marii (płd-zach). Na narożach bastionów widoczne są kamienne wieżyczki (kawaliery) z rzeźbionymi plakietami patronów z 1746 roku. Od strony północnej i wschodniej zachowały się resztki fos, a w kurtynie północnej wylot tunelu wycieczkowego.

W latach 1985-93 budowla została odrestaurowana, odnowiono też jej wnętrza. Przywrócono pierwotną salę reprezentacyjną i odtworzono znajdującą się w północnym skrzydle dawną kaplicę więzienną. Na frontonie wieży umieszczono tablice upamiętniające tragiczne losy więźniów podczas okupacji hitlerowskiej oraz uwięzienie Wincentego Witosa. Wewnątrz zamku znajduje się, odsłonięta w 1995 roku tablica upamiętniająca męczeństwo prawników więzionych i straconych tu w czasach stalinowskich.

zamek w Rzeszowie
zamek w Rzeszowie

Muzeum Prawa

W 1996 roku w zamku Lubomirskich w Rzeszowie utworzono Muzeum Prawa. Obecnie organizowane są tutaj wystawy i koncerty, a na dziedzińcu zamkowym odbywają się plenerowe przedstawienia.

Zamek Lubomirskich
Plac Śreniawitów 3, Rzeszów

Rzeszów
Rzeszów

Noclegi w Rzeszowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 77)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 77)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Michał Skowron
Michał Skowron
Piękna, ogromna budowla. Mury obronne Zamku Lubomirskich są niesamowite
Avatar użytkownika Marcin221178
Marcin221178
Okazała budowla - 4. w Polsce. Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Obecnie Sąd Okręgowy. Piękne mury obronne.
Avatar użytkownika Grzegorz Gregor
Grzegorz Gregor

Piekna budowla, zwłaszcza mury obronne robia wrazenie


Szczególnie piękne są mury obronne Zamku - bardzo wysokie. Polecam Rzeszów do zwiedzania. 

Bogusława

Piekny Zamek. Obecnie niestety wykorzystany jako Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Piękne mury obronne. Robią one duże wrażenie na zwiedzających miasto Rzeszów.

Marta Niewczas

Duzy Zamek z pieknymi kamiennymi obwarowaniami, fosą

Grzegorz Wieniawski

piękne obwarowania Zamku Lubomirskich

Avatar użytkownika Grzegorz Rzeszów
Grzegorz Rzeszów

Zamek - szczególnie mury obronne robia pozytywne wrazenie na odwiedzajacych

Avatar użytkownika Michał Skowroński
Michał Skowroński

Piekne mury i dziedziniec Zamku Lubomirskich

Avatar użytkownika Grzegorz Krzemiński
Grzegorz Krzemiński

Obwarowania i mury Zamku robią wrażenie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024