Zamek w Łańcucie

Łańcut
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce, która znana jest nie tylko w kraju ale i na świecie z wytwornych wnętrz oraz niezwykle cennej i ciekawej kolekcji pojazdów konnych.

Łańcucki zamek otacza zabytkowy, malowniczy park w stylu angielskim, w którym uwagę przykuwają liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle związane kiedyś z codziennym życiem rezydencji, a dziś stanowiące obiekty muzealne, udostępnione dla turystów.

Łańcut
Łańcut

Palazzo in fortezza

Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" usytuowana była na wzgórzu, w północnej części miasta. Dzisiejszy zamek wzniesiono na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-42. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza" czyli budynek mieszkalny z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych oraz podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą.

Obecny wygląd zamek w Łańcucie zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII stulecia przez Stanisława Lubomirskiego - Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową. Była to kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego właśnie okresu pochodzą tutaj "Pokój pod Widokiem", "Apartament Brenny", "Apartament Chiński" oraz "Apartament Turecki" z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Staraniem księżnej wokół zamku założono piękny park krajobrazowy, zachwycający do dziś.

Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie

Obecny wygląd zamku

Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów - żony Romana Potockiego, w latach 1889-1912 zamek w Łańcucie gruntownie przebudowano, dostosowując go do ówczesnych wymogów, jednak zachowując cenne wnętrza z czasów Izabeli Lubomirskiej. Założono wtedy instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, a nawet przeprowadzono elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku oraz wybudowano Stajnie i Wozownię. Zamek otrzymał też nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiać można do chwili obecnej.

Muzeum - Zamek w Łańcucie

Obecnie zamek wraz z budynkami gospodarczymi i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie, udostępniony dla turystów. W 1995 roku Muzeum - Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO "Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej". Obiekty muzealne kompleksu:

Łańcut
Łańcut
Łańcut

- Muzeum-Zamek - autentyczne wnętrza z XVII-XIX wieku
- Oranżeria - budynek klasycystyczny z lat 1799-1802 z ogrodem zimowym
- Zameczek Romantyczny w stylu neogotyckim
- Ujeżdżalnia z lat 1828-30, obok korty tenisowe z lat 20-tych XX wieku
- Stajnie cugowe z lat 1898-1902
- Wozownia z 1902 roku - kolekcja powozów konnych używanych przez Potockich oraz zakupionych przez Muzeum
- Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej - ikony i starodruki w dawnych stajniach
- Park krajobrazowy XVIII-XX wiek
- Synagoga z 1761 roku - z pięknymi polichromiami, autentyczną bimą i wystawą judaików
- 10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta - ekspozycja pamiątek

Muzeum-Zamek w Łańcucie
ul. Zamkowa 1, Łańcut
tel. 17/ 225-20-08
muzeum@zamek-lancut.pl
www.zamek-lancut.pl

zamek Łańcut
zamek Łańcut

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 12:00–16:00
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Noclegi w Łańcucie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Łańcut
Łańcut
Łańcut
 Łańcucka rezydencja to miejsce piękne
Zamek w Łańcucie
Cwila odpoczynku na ławeczce przed zwiedzaniem Zamku, Asia
(4.7 głosów: 171)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 171)
Twoja ocena jest dla nas ważna

zamek jest obłędny, masa zwiedzania, bogactwo i przepych
dorotaguzenda@interia.pl
Są plany przeznaczenia na cele kulturalne. Oby się spełniły. Teraz, gdy jest tam siedziba sądu nawet wejść nie można.
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Obok Wilanowa, Wawelu, Książa k/Wałbrzycha, Kórnika to właśnie Łańcut jest bardzo wysoko ceniony. Byłem parę razy i mamy z żoną w planach na 2021. Przy czym trzeba rzeczywiście zarezerwować parę godzin na zwiedzanie wszystkiego co można zobaczyć.
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Bardzo ciekawy zamek. Polecam odwiedzić!

zamek przepiękny, zwiedzanie nie jest tanie, ale gdyby zwiedzić wszystko to z 5 godzin. Wspaniale zachowany, bogaty.
Avatar użytkownika Grzegorz Krzemiński
Grzegorz Krzemiński

Łańcut jest bardzo blisko Rzeszowa. Ostatnio przyleciałem z moimi znajomymi z Bristolu (Anglia) do Rzeszowa. Z lotniska Rzeszów-Jasionka jest 7 km samochodem do centrum Rzeszowa (na lotnisku możesz pożyczyc samochód). Tam pozwiedzaliśmy rzeszowski Rynek. Następnie samochodem objechalismy cały Rzeszów, inwestycje, ciekawe miejsca, górę św. Rocha na granicy miasta - południe (cos blisko 400 metrów n.p.m.). Następnie 14 km do Łańcuta i tam zwiedzanie pieknego najnajnaj.... Zamku i Parku. Nastepnie powrót do Rzeszowa - nocleg w Hilton Garden inn Rzeszów (oj mój portfel na tym ucierpiał) i samolotem z Rzeszowa do Bristolu. Super podróż. Najdroższy był nocleg w Hotelu w Rzeszowie - w końcu ***** , nie sam przelot!!!!

Marta

Ciekawe miejsce. Mankamentem jest jednak to że nie mozna robic zdjęć 😢

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024