Zamek w Łańcucie

Zdjęcia (13)

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce, która znana jest nie tylko w kraju ale i na świecie z wytwornych wnętrz oraz niezwykle cennej i ciekawej kolekcji pojazdów konnych.Łańcucki zamek otacza zabytkowy, malowniczy park w stylu angielskim, w którym uwagę przykuwają liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle związane kiedyś z codziennym życiem rezydencji, a dziś stanowiące obiekty muzealne, udostępnione dla turystów.

Palazzo in fortezza

Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" usytuowana była na wzgórzu, w północnej części miasta. Dzisiejszy zamek wzniesiono na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-42. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza" czyli budynek mieszkalny z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych oraz podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą.Obecny wygląd zamek w Łańcucie zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII stulecia przez Stanisława Lubomirskiego - Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową. Była to kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego właśnie okresu pochodzą tutaj "Pokój pod Widokiem", "Apartament Brenny", "Apartament Chiński" oraz "Apartament Turecki" z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Staraniem księżnej wokół zamku założono piękny park krajobrazowy, zachwycający do dziś.

Obecny wygląd zamku

Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów - żony Romana Potockiego, w latach 1889-1912 zamek w Łańcucie gruntownie przebudowano, dostosowując go do ówczesnych wymogów, jednak zachowując cenne wnętrza z czasów Izabeli Lubomirskiej. Założono wtedy instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, a nawet przeprowadzono elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku oraz wybudowano Stajnie i Wozownię. Zamek otrzymał też nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiać można do chwili obecnej.

Muzeum - Zamek w Łańcucie

Obecnie zamek wraz z budynkami gospodarczymi i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie, udostępniony dla turystów. W 1995 roku Muzeum - Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO "Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej". Obiekty muzealne kompleksu:

- Muzeum-Zamek - autentyczne wnętrza z XVII-XIX wieku
- Oranżeria - budynek klasycystyczny z lat 1799-1802 z ogrodem zimowym
- Zameczek Romantyczny w stylu neogotyckim
- Ujeżdżalnia z lat 1828-30, obok korty tenisowe z lat 20-tych XX wieku
- Stajnie cugowe z lat 1898-1902
- Wozownia z 1902 roku - kolekcja powozów konnych używanych przez Potockich oraz zakupionych przez Muzeum
- Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej - ikony i starodruki w dawnych stajniach
- Park krajobrazowy XVIII-XX wiek
- Synagoga z 1761 roku - z pięknymi polichromiami, autentyczną bimą i wystawą judaików
- 10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta - ekspozycja pamiątek

Muzeum-Zamek w Łańcucie
ul. Zamkowa 1, Łańcut
tel. 17/ 225-20-08
muzeum@zamek-lancut.pl
www.zamek-lancut.plZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-24 13:05:02 na

Łańcut jest bardzo blisko Rzeszowa. Ostatnio przyleciałem z moimi znajomymi z Bristolu (Anglia) do Rzeszowa. Z lotniska Rzeszów-Jasionka jest 7 km samochodem do centrum Rzeszowa (na lotnisku możesz pożyczyc samochód). Tam pozwiedzaliśmy rzeszowski Rynek. Następnie samochodem objechalismy cały Rzeszów, inwestycje, ciekawe miejsca, górę św. Rocha na granicy miasta - południe (cos blisko 400 metrów n.p.m.). Następnie 14 km do Łańcuta i tam zwiedzanie pieknego najnajnaj.... Zamku i Parku. Nastepnie powrót do Rzeszowa - nocleg w Hilton Garden inn Rzeszów (oj mój portfel na tym ucierpiał) i samolotem z Rzeszowa do Bristolu. Super podróż. Najdroższy był nocleg w Hotelu w Rzeszowie - w końcu ***** , nie sam przelot!!!!

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-12 23:32:19 na

Ciekawe miejsce. Mankamentem jest jednak to że nie mozna robic zdjęć :(

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: