Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°4'7" N, 22°14'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 12:00–16:00
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce, która znana jest nie tylko w kraju ale i na świecie z wytwornych wnętrz oraz niezwykle cennej i ciekawej kolekcji pojazdów konnych.Łańcucki zamek otacza zabytkowy, malowniczy park w stylu angielskim, w którym uwagę przykuwają liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle związane kiedyś z codziennym życiem rezydencji, a dziś stanowiące obiekty muzealne, udostępnione dla turystów.

Łańcut
Łańcut

Palazzo in fortezza

Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" usytuowana była na wzgórzu, w północnej części miasta. Dzisiejszy zamek wzniesiono na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-42. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza" czyli budynek mieszkalny z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych oraz podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą.

Obecny wygląd zamek w Łańcucie zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII stulecia przez Stanisława Lubomirskiego - Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową. Była to kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego właśnie okresu pochodzą tutaj "Pokój pod Widokiem", "Apartament Brenny", "Apartament Chiński" oraz "Apartament Turecki" z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Staraniem księżnej wokół zamku założono piękny park krajobrazowy, zachwycający do dziś.

Zamek w Łańcucie
Łańcut
Łańcut


Obecny wygląd zamku

Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów - żony Romana Potockiego, w latach 1889-1912 zamek w Łańcucie gruntownie przebudowano, dostosowując go do ówczesnych wymogów, jednak zachowując cenne wnętrza z czasów Izabeli Lubomirskiej. Założono wtedy instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, a nawet przeprowadzono elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku oraz wybudowano Stajnie i Wozownię. Zamek otrzymał też nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiać można do chwili obecnej.

Muzeum - Zamek w Łańcucie

Obecnie zamek wraz z budynkami gospodarczymi i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie, udostępniony dla turystów. W 1995 roku Muzeum - Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO "Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej". Obiekty muzealne kompleksu:

Łańcut
Łańcut


- Muzeum-Zamek - autentyczne wnętrza z XVII-XIX wieku
- Oranżeria - budynek klasycystyczny z lat 1799-1802 z ogrodem zimowym
- Zameczek Romantyczny w stylu neogotyckim
- Ujeżdżalnia z lat 1828-30, obok korty tenisowe z lat 20-tych XX wieku
- Stajnie cugowe z lat 1898-1902
- Wozownia z 1902 roku - kolekcja powozów konnych używanych przez Potockich oraz zakupionych przez Muzeum
- Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej - ikony i starodruki w dawnych stajniach
- Park krajobrazowy XVIII-XX wiek
- Synagoga z 1761 roku - z pięknymi polichromiami, autentyczną bimą i wystawą judaików
- 10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta - ekspozycja pamiątek

Muzeum-Zamek w Łańcucie
ul. Zamkowa 1, Łańcut
tel. 17/ 225-20-08
muzeum@zamek-lancut.pl
www.zamek-lancut.pl

zamek Łańcut
zamek Łańcut
Łańcut Łańcut Łańcut  Łańcucka rezydencja to miejsce piękne Zamek w Łańcucie Cwila odpoczynku na ławeczce przed zwiedzaniem Zamku, Asia

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Bardzo ciekawy zamek. Polecam odwiedzić!
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-01-12 na
zamek przepiękny, zwiedzanie nie jest tanie, ale gdyby zwiedzić wszystko to z 5 godzin. Wspaniale zachowany, bogaty.
Avatar użytkownika
Grzegorz Krzemiński Wędrowiec 201 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-24 na

Łańcut jest bardzo blisko Rzeszowa. Ostatnio przyleciałem z moimi znajomymi z Bristolu (Anglia) do Rzeszowa. Z lotniska Rzeszów-Jasionka jest 7 km samochodem do centrum Rzeszowa (na lotnisku możesz pożyczyc samochód). Tam pozwiedzaliśmy rzeszowski Rynek. Następnie samochodem objechalismy cały Rzeszów, inwestycje, ciekawe miejsca, górę św. Rocha na granicy miasta - południe (cos blisko 400 metrów n.p.m.). Następnie 14 km do Łańcuta i tam zwiedzanie pieknego najnajnaj.... Zamku i Parku. Nastepnie powrót do Rzeszowa - nocleg w Hilton Garden inn Rzeszów (oj mój portfel na tym ucierpiał) i samolotem z Rzeszowa do Bristolu. Super podróż. Najdroższy był nocleg w Hotelu w Rzeszowie - w końcu ***** , nie sam przelot!!!!

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-12 na

Ciekawe miejsce. Mankamentem jest jednak to że nie mozna robic zdjęć :(

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020