Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek Oporów - późnogotycka perełka

Zamek w Oporowie to taka późnogotycka perełka na ziemi łódzkiej. Miejscowość historycznie związana jest z ziemią łęczycką, a sam zamek powstał w XV wieku na wyspie otoczonej fosą, na odnodze rzeki Słudwi jako siedziba Oporowskich. Zabudowa warowni skupiona jest wokół czworobocznego dziedzińca i składa się z domu mieszkalnego, wieży i baszty z kaplicą. Całość połączonych jest murem obronnym. Dzisiaj w dobrze zachowanych wnętrzach dostępne jest muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Budowlę otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z XIX wieku. Zamek w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok.

zamek Oporów
zamek Oporów

Muzeum na zamku w Oporowie

Wnętrza zamku w Oporowie są dość mroczne, jak przystało na gotycką budowlę. Muzeum istnieje tu już od 1949 roku. Przechadzając się po zamkowych salach zobaczysz dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego. Przedstawiają one kulturę szlachecką z różnych epok, od XVI do początku XX wieku. Spacer nie jest zbyt długi, bo też budowla nie poraża swym ogromem, ale to ciekawa przechadzka i jakby wejście do innego świata, świata z przeszłości. 



Wśród zbiorów znajdziesz i te związane ściśle z historią zamku w Oporowie, a wśród nich najważniejsze są chyba portrety rodziny Sołłohubów z XVIII wieku. Zaciekawić też mogą pistolety pojedynkowe czy angielskie naczynia fajansowe. Cały zamek wraz z dziedzińcem zwiedzisz w około 30-40 minut.

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Historia zamku w Oporowie

Oporów po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach historycznych w XIV wieku jako własność rodu Oporowskich herbu Sulima. Swoją rezydencję czyli zamek Oporów zbudował tu około połowy XV wieku arcybiskup Władysław Oporowski - syn Mikołaja wojewody łęczyckiego i właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-53. Właściwie dzieło rozpoczął już jego ojciec, Mikołaj właśnie, ale przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu dokończyć tego, co zaczął.

Na początku XVII stulecia Oporów dostał się w ręce Tarnowskich herbu Rola, w kolejnym wieku majątek zyskała wspomniana już rodzina Sołłohubów, której portrety odnajdziemy w zamku. Później jeszcze kilka kolejnych rodzin przekazywało sobie zamek, które dokonały kilka zmian, np. powstał w tym czasie neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem, jednak budowla zachowała do dzisiaj tak naprawdę niemal niezmienioną bryłę. Zachowały się też gotyckie portale okna oraz polichromowane, drewniane stropy. Piękne, stare stropy zawsze mnie urzekają i tutaj również zwróciłam na nie uwagę.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Oporowie



Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Park przy zamku w Oporowie

Zabytkowy park krajobrazowy w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok od rana do wieczora. Powstał on w XIX wieku, ale da się tutaj zauważyć wcześniejsze założenie XVII-wiecznego ogrodu. Ten malowniczy ogród powstał jeszcze za czasów Tarnowskich. Na terenie parku stoi tzw. "Domek Neogotycki", w którym dostępne są pokoje gościnne z ciekawym wystrojem "z epoki". Jeśli ktoś lubi takie wnętrza, to może spędzić tutaj wyjątkową noc. W romantycznym parku w Oporowie możesz spędzić nawet dłuższą chwilę niż w zamku, bo czekają tu mosty i alejki oraz ciekawe gatunki drzew. A to wszystko zwiedza się bezpłatnie, tylko wejście do Muzeum jest odpłatne, ale niedrogie.

Park i Zamek w Oporowie
Park i Zamek w Oporowie
zamek Oporów
zamek Oporów

Filmowy zamek w Oporowie

Nie tylko ja uważam, że zamek w Oporowie to prawdziwa perełka, wystarczy powiedzieć, że w miejscu tym kręcono kadry do wielu filmów i seriali. Zamek stał się siedzibą mafii z serialu "Ekstradycja", ale kręcono tu również sceny do kostiumowego serialu komediowego "Rycerze i rabusie" czy głośnego w ostatnich latach serialu historycznego "Korona królów".

Zamek w Oporowie - legenda o Białej Damie

Zamek nie byłby prawdziwym zamkiem, gdyby nie miał swej Białej Damy. Również i Oporów nie jest wyjątkiem w tym względzie i swą legendę o Białej Damie ma. A jest nią kasztelanka Barbara Tarnowska - jedna z dawnych właścicielek zamku, jeszcze z XVII wieku. Jej służący chciał się nawrócić przed śmiercią na katolicyzm, lecz gdy ten leżał na łożu śmierci i czekał na kapłana, owa Barbara kazała pobić dotkliwie kapłana, który zmierzał do sługi i miał go pobłogosławić. Do błogosławieństwa nie doszło, choć nawrócony pewnie swe łaski w niebie uzyskał. Natomiast Barbara Tarnowska za życia kary nie przyjęła, bo Paulini nie wygrali z nią procesu, jednak po śmierci musiała odczuć swój zły czyn, skoro do dzisiaj jej duch krąży i błądzi po Zamku w Oporowie.

zamek w Oporowie
zamek w Oporowie
Zalety
  • bardzo ładna budowla
  • bardzo dobrze zachowana
  • oryginalne wnętrza
  • cisza i spokój
  • bezpłatne zwiedzanie parku
Wady
  • brak gastronomii na miejscu

Informacje praktyczne

Muzeum czynne codziennie 10.00-16.00
V-IX w weekendy 10.00-17.30
Bilety: normalny 11 zł, ulgowy 7 zł
W poniedziałki wstęp bezpłatny
Muzeum posiada pokoje gościnne w tzw. Domku Neogotyckim
Park czynny codziennie 8.00-17.00
V-IX 8.00-20.00
Park dostępny jest bezpłatnie



Muzeum Zamek w Oporowie
Oporów 34, Oporów
tel. 24/ 285-91-22, 
www.zamekoporow.pl

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
zamek Oporów
Zamek w Oporowie
zamek Oporów
zamek Oporów
zamek Oporów
zamek w Oporowie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 58)
Twoja ocena
Oporów
Niewielki zamek lecz wyjątkowy w stanie oryginalnym szczęśliwym trafem przez wieki wolny od pożarów i zniszczeń potopu szwedzkiego .Z ciekawostek -można w nim wziąć ślub cywilny ,a niedaleko Oporowa jest muzeum aut zabytkowych gdzie przy okazji można wypożyczyć samochód zabytkowy dla młodej pary ,co więcej na terenie zamku można zanocować
lukas88
Bardzo fajnie zachowany obiekt
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek w Oporowie to bardzo ładny obiekt, wspaniale miejsce na spacery, zarówno po tajemniczym zamku, jak i wokół po pięknym parku
JarekM
Miejsce warte odwiedzenia, piękny park i zameczek. Warto zobaczyc. Może się nie znam, ale teren o dużym potencjale turystycznym totalnie nie wykorzystany...
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024