Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie

(4.4 głosów: 54)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Oporów - późnogotycka perełka

Zamek w Oporowie to taka późnogotycka perełka na ziemi łódzkiej. Miejscowość historycznie związana jest z ziemią łęczycką, a sam zamek powstał w XV wieku na wyspie otoczonej fosą, na odnodze rzeki Słudwi jako siedziba Oporowskich. Zabudowa warowni skupiona jest wokół czworobocznego dziedzińca i składa się z domu mieszkalnego, wieży i baszty z kaplicą. Całość połączonych jest murem obronnym. Dzisiaj w dobrze zachowanych wnętrzach dostępne jest muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Budowlę otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z XIX wieku. Zamek w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok.zamek Oporów, Krzysztof Dorota
zamek Oporów, Krzysztof Dorota

Muzeum na zamku w Oporowie

Wnętrza zamku w Oporowie są dość mroczne, jak przystało na gotycką budowlę. Muzeum istnieje tu już od 1949 roku. Przechadzając się po zamkowych salach zobaczysz dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego. Przedstawiają one kulturę szlachecką z różnych epok, od XVI do początku XX wieku. Spacer nie jest zbyt długi, bo też budowla nie poraża swym ogromem, ale to ciekawa przechadzka i jakby wejście do innego świata, świata z przeszłości. 

Wśród zbiorów znajdziesz i te związane ściśle z historią zamku w Oporowie, a wśród nich najważniejsze są chyba portrety rodziny Sołłohubów z XVIII wieku. Zaciekawić też mogą pistolety pojedynkowe czy angielskie naczynia fajansowe. Cały zamek wraz z dziedzińcem zwiedzisz w około 30-40 minut.Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Historia zamku w Oporowie

Oporów po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach historycznych w XIV wieku jako własność rodu Oporowskich herbu Sulima. Swoją rezydencję czyli zamek Oporów zbudował tu około połowy XV wieku arcybiskup Władysław Oporowski - syn Mikołaja wojewody łęczyckiego i właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-53. Właściwie dzieło rozpoczął już jego ojciec, Mikołaj właśnie, ale przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu dokończyć tego, co zaczął.

Na początku XVII stulecia Oporów dostał się w ręce Tarnowskich herbu Rola, w kolejnym wieku majątek zyskała wspomniana już rodzina Sołłohubów, której portrety odnajdziemy w zamku. Później jeszcze kilka kolejnych rodzin przekazywało sobie zamek, które dokonały kilka zmian, np. powstał w tym czasie neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem, jednak budowla zachowała do dzisiaj tak naprawdę niemal niezmienioną bryłę. Zachowały się też gotyckie portale okna oraz polichromowane, drewniane stropy. Piękne, stare stropy zawsze mnie urzekają i tutaj również zwróciłam na nie uwagę.Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w Oporowie

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Park przy zamku w Oporowie

Zabytkowy park krajobrazowy w Oporowie dostępny jest dla turystów przez cały rok od rana do wieczora. Powstał on w XIX wieku, ale da się tutaj zauważyć wcześniejsze założenie XVII-wiecznego ogrodu. Ten malowniczy ogród powstał jeszcze za czasów Tarnowskich. Na terenie parku stoi tzw. "Domek Neogotycki", w którym dostępne są pokoje gościnne z ciekawym wystrojem "z epoki". Jeśli ktoś lubi takie wnętrza, to może spędzić tutaj wyjątkową noc. W romantycznym parku w Oporowie możesz spędzić nawet dłuższą chwilę niż w zamku, bo czekają tu mosty i alejki oraz ciekawe gatunki drzew. A to wszystko zwiedza się bezpłatnie, tylko wejście do Muzeum jest odpłatne, ale niedrogie.

Park i Zamek w Oporowie
Park i Zamek w Oporowie
zamek Oporów, Krzysztof Dorota
zamek Oporów, Krzysztof Dorota

Filmowy zamek w Oporowie

Nie tylko ja uważam, że zamek w Oporowie to prawdziwa perełka, wystarczy powiedzieć, że w miejscu tym kręcono kadry do wielu filmów i seriali. Zamek stał się siedzibą mafii z serialu "Ekstradycja", ale kręcono tu również sceny do kostiumowego serialu komediowego "Rycerze i rabusie" czy głośnego w ostatnich latach serialu historycznego "Korona królów".

Zamek w Oporowie - legenda o Białej Damie

Zamek nie byłby prawdziwym zamkiem, gdyby nie miał swej Białej Damy. Również i Oporów nie jest wyjątkiem w tym względzie i swą legendę o Białej Damie ma. A jest nią kasztelanka Barbara Tarnowska - jedna z dawnych właścicielek zamku, jeszcze z XVII wieku. Jej służący chciał się nawrócić przed śmiercią na katolicyzm, lecz gdy ten leżał na łożu śmierci i czekał na kapłana, owa Barbara kazała pobić dotkliwie kapłana, który zmierzał do sługi i miał go pobłogosławić. Do błogosławieństwa nie doszło, choć nawrócony pewnie swe łaski w niebie uzyskał. Natomiast Barbara Tarnowska za życia kary nie przyjęła, bo Paulini nie wygrali z nią procesu, jednak po śmierci musiała odczuć swój zły czyn, skoro do dzisiaj jej duch krąży i błądzi po Zamku w Oporowie.

zamek w Oporowie, paweł rosiński
zamek w Oporowie, paweł rosiński
Zalety
  • bardzo ładna budowla
  • bardzo dobrze zachowana
  • oryginalne wnętrza
  • cisza i spokój
  • bezpłatne zwiedzanie parku
Wady
  • brak gastronomii na miejscu
Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie
zamek Oporów, Krzysztof Dorota
Zamek w Oporowie
zamek Oporów, Krzysztof Dorota
zamek Oporów, Krzysztof Dorota
zamek Oporów, Krzysztof Dorota
zamek w Oporowie, paweł rosiński

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Muzeum czynne codziennie 10.00-16.00
V-IX w weekendy 10.00-17.30
Bilety: normalny 11 zł, ulgowy 7 zł
W poniedziałki wstęp bezpłatny
Muzeum posiada pokoje gościnne w tzw. Domku Neogotyckim
Park czynny codziennie 8.00-17.00
V-IX 8.00-20.00
Park dostępny jest bezpłatnie

Adres

Muzeum Zamek w Oporowie
Oporów 34, Oporów
tel. 24/ 285-91-22, 
www.zamekoporow.pl

GPS: 52°15'45N, 19°33'44E

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°15'45N, 19°33'44E
29 marzec 2017
05 marzec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
27 styczeń 2021 14:04
Zamek w Oporowie to bardzo ładny obiekt, wspaniale miejsce na spacery, zarówno po tajemniczym zamku, jak i wokół po pięknym parku
JarekM
23 maj 2020 21:30
Miejsce warte odwiedzenia, piękny park i zameczek. Warto zobaczyc. Może się nie znam, ale teren o dużym potencjale turystycznym totalnie nie wykorzystany...

Zamek w Oporowie na blogu

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Ciekawa miejscówka na spacery z gotyckim zamkiem

Znasz Oporów? To dziś wioska, a niegdyś znaczący majątek i miasto ziemi łęczyckiej. Warto tu zajrzeć, bo w sercu pięknego i romantycznego parku krajobrazowego odnajdziesz perełkę późnogotyckiej architektury. 

To zamek w Oporowie, który przetrwał od XV wieku do naszych czasów niemal niezmieniony. Warto go poznać, tym bardziej, że w jego wnętrzach prezentuje się kulturę szlachecką z różnych epok. Zobacz naszą relację 🙂

27 styczeń 2021 15:00
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację