52°34'39" N, 14°38'17" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Twierdza Kostrzyn znajduje się w Kostrzynie nad Odrą, prawie na granicy Polski i Niemiec, niedaleko Parku Narodowego Ujście Warty. To efektownie zachowana dawna twierdza, mimo iż dość znacznie rozebrana w XX stuleciu. Fortyfikacja tego miejsca rozpoczęła się około połowy XVI wieku, a powstała na wzór fortec włoskich. Z czasem rozbudowywana, stała się arcydziełem sztuki fortyfikacyjnej. Do dziś przetrwały tu mury obronne, Brama Berlińska, Brama Chyżańska, dwa reweliny, trzy bastiony, fosy wewnętrzne i forty zewnętrzne.Twierdza znajduje się na terenie Starego Miasta Kostrzyn, całkowicie zniszczonego podczas II wojny światowej. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na 50 lat, a dziś ruiny miasta, tzw. "Kostrzyńskie Pompeje" są jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Dobrze zachował się tu układ ulic, fundamenty oraz piwnice budynków.

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Jeszcze niedawno miejsce po dawnej starówce budziło tęsknotę i smutek, obecnie rekonstrukcja nabiera realnych kształtów, spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic i uliczek, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Od 2014 roku w Bastionie Filip prezentowana jest stała ekspozycja muzealna, ukazująca dzieje miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Ekspozycja jest interaktywna, turyści mają tu do dyspozycji oryginalne eksponaty i znaleziska, a także urządzenia audiowizualne (filmy, słuchowiska), makiety, modele, repliki broni itp.

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn


Dla turystów dostępna jest też Brama Berlińska, gdzie można zobaczyć zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn, w tym wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku. W Bramie Berlińskiej powstał punkt Informacji Turystycznej.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn
ul. Graniczna 1, Kostrzyn nad Odrą
tel. 95/ 752-23-60
www.muzeum.kostrzyn.pl

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn


Twierdza Kostrzyn Twierdza Kostrzyn Kostrzyn nad Odrą Twierdza Kostrzyn Twierdza Kostrzyn Muzeum w Bastionie Filip Muzeum w Bastionie Filip Muzeum w Bastionie Filip Muzeum w Bastionie Filip Muzeum w Bastionie Filip Twierdza Kostrzyn

Kostrzyn nad Odrą noclegi

Kostrzyn nad Odrą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021