Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Twierdza Kostrzyn znajduje się w Kostrzynie nad Odrą, prawie na granicy Polski i Niemiec, niedaleko Parku Narodowego Ujście Warty. To efektownie zachowana dawna twierdza, mimo iż dość znacznie rozebrana w XX stuleciu. Fortyfikacja tego miejsca rozpoczęła się około połowy XVI wieku, a powstała na wzór fortec włoskich. Z czasem rozbudowywana, stała się arcydziełem sztuki fortyfikacyjnej. Do dziś przetrwały tu mury obronne, Brama Berlińska, Brama Chyżańska, dwa reweliny, trzy bastiony, fosy wewnętrzne i forty zewnętrzne.

Twierdza znajduje się na terenie Starego Miasta Kostrzyn, całkowicie zniszczonego podczas II wojny światowej. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na 50 lat, a dziś ruiny miasta, tzw. "Kostrzyńskie Pompeje" są jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Dobrze zachował się tu układ ulic, fundamenty oraz piwnice budynków.

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Jeszcze niedawno miejsce po dawnej starówce budziło tęsknotę i smutek, obecnie rekonstrukcja nabiera realnych kształtów, spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic i uliczek, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Od 2014 roku w Bastionie Filip prezentowana jest stała ekspozycja muzealna, ukazująca dzieje miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Ekspozycja jest interaktywna, turyści mają tu do dyspozycji oryginalne eksponaty i znaleziska, a także urządzenia audiowizualne (filmy, słuchowiska), makiety, modele, repliki broni itp.

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Dla turystów dostępna jest też Brama Berlińska, gdzie można zobaczyć zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn, w tym wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku. W Bramie Berlińskiej powstał punkt Informacji Turystycznej.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn
ul. Graniczna 1, Kostrzyn nad Odrą
tel. 95/ 752-23-60
www.muzeum.kostrzyn.pl

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Kostrzynie nad Odrą

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn
Kostrzyn nad Odrą
Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn
Muzeum w Bastionie Filip
Muzeum w Bastionie Filip
Muzeum w Bastionie Filip
Muzeum w Bastionie Filip
Muzeum w Bastionie Filip
Twierdza Kostrzyn
(4.8 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024