Historia utworzenia tramwaju konnego w Mrozach koło Warszawy związana jest z epidemią gruźlicy, jaka nawiedziła nasz kraj pod koniec XIX wieku. Teodor Dunin - wybitny lekarz bakteriolog zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, który ostatecznie powstał w Rudce koło Mrozów.
Materiał do budowy szpitala wożony był tramwajem konnym po specjalnie przygotowanych torach. Pierwsi pacjenci pojawili się w szpitalu Rudce 29 listopada 1908 roku i to właście wtedy po raz pierwszy tramwaj konny wiózł ludzi a nie materiał budowlany.
Kolejka kursowała kilka razy dziennie do lat 60-tych XX wieku, na początku lat 70-tych tory rozebrano, a wagonik przekazano do Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie, gdzie stoi do dziś. Kilka lat temu postanowiono odbudować tramwaj konny jako atrakcję turystyczną, który kursuje w rezerwacie "Rudka Sanatoryjna". Położono tory na trasie liczącej 1,7 km i wykonano replikę wagonika. Wzdłuż tej trasy powstała też ścieżka edukacyjna ukazująca walory przyrodnicze tego miejsca. W okolicy stacji w Mrozach powstał park nad wodą.
Pierwszy raz odbudowany tramwaj ruszył w październiku 2011 roku, ale uroczyste otwarcie nastąpiło w sierpniu 2012 roku. Rok później odbudowanym tramwajem jechał Prezydent Polski - Bronisław Komorowski wraz z małżonką, a w 2013 roku tramwaj konny stał się planem filmowym w serialu "Ranczo". Tramwaj konny w Mrozach kursuje w weekendy w okresie wiosenno - jesiennym, poza atrakcją turystyczną stanowi żywą lekcję historii.
UWAGA: W sezonie 2017 tramwaj najprawdopodobniej nie kursuje.
Tramwaj Konny Mrozy - Rudka
ul. Tartaczna, Mrozy
tel. 25/ 757-41-75
gmina@mrozy.pl
Mrozy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.