Rezerwat Nad Tanwią
Szlak Szumów, Rebizanty

50°23'39" N, 23°11'46" E

Szumy czyli kaskady

Szumy, nazywane też szypotami, to niewielkie wodospady, a raczej bardziej adekwatnie kaskady, mające do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Rozmieszczone są seriami po kilka progów. Charakteryzują się regularnym ułożeniem, zwykle wzdłuż linii prostych poprzecznie do brzegu rzeki.Ich największe skupisko na Roztoczu, słynne w całej Polsce, można oglądać na rzece Tanew, w pobliżu wsi Rebizanty. Na odcinku około 400 m znajdują się aż 24 takie kaskady. Odgłos szumiącej wody słychać tu już z daleka. Szumy na Tanwi powstały w okresie trzeciorzędu, gdy doszło do wydźwignięcia wyżynnego obszaru Roztocza Środkowego i opadnięcia Kotliny Sandomierskiej. Na tej granicy geologicznej w strefie krawędziowej Roztocza utworzyły się charakterystyczne skalne uskoki, dzisiaj znane jako szumy.

Szumy na Roztoczu
Szumy na Roztoczu

Rezerwat Nad Tanwią

Najpiękniejsze fragmenty doliny Tanwi i jej prawego dopływu – strumienia Jeleń, objęto ochroną przez utworzenie rezerwatu „Nad Tanwią”. W pobliżu szumów przebiegają szlaki turystyczne: niebieski Szlak Szumów i żółty Szlak Południowy. Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna „Nad Tanwią” dzięki drewnianym mostkom na rzece umożliwia spacer i oglądanie najciekawszego odcinka po obu stronach Tanwi.

Rezerwat Szum

Podobną atrakcję odnaleźć można nieco na północny zachód od tego miejsca, na rzece Szum, która jest dopływem Tanwi. Tutaj powstał Rezerwat Szum, w miejscowości Górecko Kościelne.

Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi


Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-06-01 na

Tu po prostu trzeba być i zachwycać sie pięknem przyrody

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021