Szumy na Roztoczu

Szumy na Tanwi

(4.6 głosów: 40)

Szumy czyli kaskady

Szumy, nazywane też szypotami, to niewielkie wodospady, a raczej bardziej adekwatnie kaskady, mające do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Rozmieszczone są seriami po kilka progów. Charakteryzują się regularnym ułożeniem, zwykle wzdłuż linii prostych poprzecznie do brzegu rzeki.Ich największe skupisko na Roztoczu, słynne w całej Polsce, można oglądać na rzece Tanew, w pobliżu wsi Rebizanty. Na odcinku około 400 m znajdują się aż 24 takie kaskady. Odgłos szumiącej wody słychać tu już z daleka. Szumy na Tanwi powstały w okresie trzeciorzędu, gdy doszło do wydźwignięcia wyżynnego obszaru Roztocza Środkowego i opadnięcia Kotliny Sandomierskiej. Na tej granicy geologicznej w strefie krawędziowej Roztocza utworzyły się charakterystyczne skalne uskoki, dzisiaj znane jako szumy.

Szumy na Tanwi, Joanna
Szumy na Tanwi, Joanna

Rezerwat Nad Tanwią

Najpiękniejsze fragmenty doliny Tanwi i jej prawego dopływu – strumienia Jeleń, objęto ochroną przez utworzenie rezerwatu „Nad Tanwią”. W pobliżu szumów przebiegają szlaki turystyczne: niebieski Szlak Szumów i żółty Szlak Południowy. Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna „Nad Tanwią” dzięki drewnianym mostkom na rzece umożliwia spacer i oglądanie najciekawszego odcinka po obu stronach Tanwi.Rezerwat Szum

Podobną atrakcję odnaleźć można nieco na północny zachód od tego miejsca, na rzece Szum, która jest dopływem Tanwi. Tutaj powstał Rezerwat Szum, w miejscowości Górecko Kościelne.

Adres

Rezerwat Nad Tanwią
Szlak Szumów, Rebizanty

GPS: 50°23'39N, 23°11'46E

Roztocze noclegi

Roztocze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°23'39N, 23°11'46E
04 listopad 2016
13 marzec 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Marta
01 czerwiec 2017 23:08

Tu po prostu trzeba być i zachwycać sie pięknem przyrody

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację