Rynek w Lesznie ma kształt trapezu i wraz z siecią wychodzących zeń ulic zachował do dzisiaj pierwotny układ. Najstarsze Leszno, sprzed wielkich migracji braci czeskich i luteranów wytyczały ulice: Zielona, Aptekarska, Mała Kościańska i Tylna.
Do 1656 roku miasto zamykało się w prostokącie ograniczonym ulicami: Al. Krasińskiego, Paderewskiego, Dąbrowskiego i Szkolną. Wewnątrz mieściły się dwa rynki, cztery świątynie oraz Ratusz. Do czasów obecnych nie zachowało się wiele budynków sprzed wielkiego pożaru w 1656 roku.
Ratusz w Lesznie
Na Rynku uwagę przykuwa zabytkowy Ratusz zbudowany w latach 1637-39. Budowla ta, pierwotnie późnorenesansowa, po zniszczeniach została odbudowana w stylu barokowym według projektu Pompeo Ferrariego. Ratusz posiada trzy kondygnacje i wysoką, smukłą wieżę. W narożnikach ustawiono po dwie półkolumny zakończone korynckimi kapitelami. Na wschodniej, frontowej ścianie Ratusza znajdują się kamienne kartusze z herbami Leszna, Leszczyńskich i Sułkowskich. Budowla ta uważana jest za najpiękniejszy ratusz barokowy w Wielkopolsce.
Ponadto na Rynku warto zerknąć na barokowy budynek pod nr 29 z roku 1634. Jest to ładna, czteroosiowa kamienica, z podcieniem kolebkowo-krzyżowym wspartym na pięciu masywnych, okrągłych filarach. Ciekawa jest również barokowa kamienica pod nr 16. Na jej fasadzie zobaczyć można rzeźbę łabędzia, a w sklepieniu sieni barokowy kartusz.
Leszno noclegi
Leszno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!