Kołbacz to niewielka, mało znana miejscowość w województwie zachodniopomorskim, leżąca około 30 km od Szczecina, w pobliżu rozległego jeziora Miedwie.
Historia Kołbacza
Najstarsze ślady osadnictwa Słowian na obszarze dzisiejszego Kołbacza datuje się na VII wiek n.e. W średniowieczu około 1,5 km na południowy wschód od obecnej wsi stanął gród książęcy - prawdopodobnie pierwotna siedziba książęcego rodu Gryfitów. W XII wieku ziemie te należały do Warcisława II Świetoborzyca - kasztelana szczecińskiego, który w 1173 roku sprowadził tu Cystersów z duńskiego klasztoru Esrom. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1210 roku. Cystersi tak dobrze gospodarzyli i się rozwijali, że cysterskie sady i hodowle ryb w Kołbaczu były największe w całym ówczesnym znanym świecie.

Niestety w XVII wieku Kołbacz spłonął w wielkim pożarze i już nigdy później nie odzyskał swego dawnego blasku. Dziś oferuje turystom wspaniałe pozostałości przeszłości.
Opactwo Cystersów
Warto zajrzeć do Kołbacza będąc w tych stronach, bowiem zachował się tutaj wyjątkowy kompleks średniowiecznych zabytków cysterskich, w tym najstarszy na Pomorzu Zachodnim kościół ceglany z połowy XIII wieku, Dom Opata, Dom Konwersów, gotycka stodoła i baszta więzienna.

W nawie głównej kościoła pocysterskiego czynna jest Galeria Cysterska, która przenosi nas w ciekawą "Podróż przez Weizacker" - wystawę prezentującą barwne historyczne zwyczaje i stroje mieszkańców okolicznych terenów sprzed II wojny światowej.
Noclegi w Kołbaczu
Kołbacz - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Kołbacza
Turyści najczęściej odwiedzają: Szlak Cysterski, a potem Klasztor cysterski w Kołbaczu i Galeria Cysterska w Kołbaczu.



















