Szlak Elektrowni Wodnych Raduni

Elektrownia Wodna Juszkowo
4.4

Kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych Raduni: Straszyn - Prędzieszyn - Kuźnice - Juszkowo - Pruszcz Gdański - Gdańsk, około 24 km.

Płynąc Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni turyści mogą z bliska poznać najbardziej pracowitą rzekę w Polsce. Trasa jest unikatowa, gdyż znajduje się na niej 5 elektrowni wodnych z początku XX wieku, będących obiektami zabytkowymi. Rzeka jest niemal całkowicie wykorzystana energetycznie.

Przebieg szlaku

Szlak rozpoczyna się w Straszynie przy elektrowni, która powstała w 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece. Przed dziesiątkami lat wraz ze zbiornikiem retencyjnym miała chronić Gdańsk przed wiosennymi powodziami. Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie o godz. 10 i 17 lub po wcześniejszym umówieniu się z administratorem hydrowęzła.

Na starcie szlaku kajak zwodować można przy zaporze Elektrowni Straszyn na wybudowanej ostrodze. Dalej wodna wyprawa wiedzie przez miejscowości Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, Pruszcz Gdański. W każdej zlokalizowana jest elektrownia wodna. Ze względu na infrastrukturę techniczną położoną na trasie konieczne są trzy przenoski. Dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość spędzenia czasu w Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim. Urokliwe pejzaże, "zamki wodne" i otaczająca zieleń dostarczą niesamowitych wrażeń, umożliwiając aktywny wypoczynek na łonie natury oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu.

Spływ od Straszyna do Pruszcza Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni trwa około 2 godzin. Wyprawę można kontynuować dalej w kierunku Gdańska przez Krępiec, gdzie Radunia łączy się z Motławą. W ten sposób można z innej perspektywy niż zwykle podziwiać historyczne centrum Gdańska. Na przepłynięcie całej trasy należy zaplanować około 6 godzin.

Informacje praktyczne

Spływ "Szlakiem Elektrowni Wodnych" obejmuje fragment szlaku kajakowego Raduni od Straszyna do Pruszcza Gdańskiego. Spływ na tym odcinku rozpocząć/kończyć można w następujących miejscach:

- Elektrownia Wodna Straszyn. Dojazd jak do hotelu "Cztery Pory Roku" (ul. Spacerowa 28). Parking, hotel, restauracja, możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej "Straszyn"

- Straszyn, okolice piekarni "Mielnik". Pomost i łąka, na której (po uzgodnieniu z klubem kajakowym "Radunia" ze Straszyna) można rozpocząć lub zakończyć spływ. W pobliżu baza klubu. Dojazd od ul. Poprzecznej, należy kierować się w stronę charakterystycznego budynku z wieżą

- Pruszcz Gdański, parking w pobliżu cmentarza żołnierzy radzieckich (dojazd od ul. Zastawnej). Miejsce wyciągania/wodowania kajaków, parking

Istnieje też możliwość kontynuowania spływu do Gdańska – Radunią (do Krępca, gdzie znajduje się kwatera agroturystyczna i łąka pozwalająca na załadunek/wyładunek kajaków), a następnie Motławą do Gdańska na przystań klubu kajakowego PTTK "Żabi Kruk".

Czas trwania spływu

Pokonanie odcinka Straszyn – Pruszcz Gdański zajmuje około 1,5-2 godziny (zależnie od stanu wody i liczebności grupy), plus zwiedzanie elektrowni wodnej. Spływ do Gdańska, w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji uczestników, zajmuje do 6 godzin

Wypożyczalnie kajaków

- Klub Kajakowy "Żabi Kruk", Gdańsk ul. Żabi Kruk 15, przemsiudem@o2.pl, www.kajakiempogdansku.pl

- Parafialny Klub Kajakowy "Radunia", Straszyn ul. Poprzeczna 52, kajaki@straszyn.com.pl, www.kajaki.straszyn.com

Zwiedzanie Elektrowni Wodnej "Straszyn"

EW Straszyn udostępniona jest do zwiedzania codziennie o godzinie 10.00 i 17.00. Dla grup zorganizowanych możliwe jest umówienie zwiedzania w innych godzinach. Szczegółowe informacje (regulamin, ceny biletów) znajdują się na stronie internetowej www.energazew.pl (tel. 58/ 692-18-51).

Noclegi w Gdańsku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com
(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024