Elektrownia Wodna Juszkowo

Szlak Elektrowni Wodnych Raduni

(4.4 głosów: 5)

Kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych Raduni: Straszyn - Prędzieszyn - Kuźnice - Juszkowo - Pruszcz Gdański - Gdańsk, około 24 km.Płynąc Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni turyści mogą z bliska poznać najbardziej pracowitą rzekę w Polsce. Trasa jest unikatowa, gdyż znajduje się na niej 5 elektrowni wodnych z początku XX wieku, będących obiektami zabytkowymi. Rzeka jest niemal całkowicie wykorzystana energetycznie.

Przebieg szlaku

Szlak rozpoczyna się w Straszynie przy elektrowni, która powstała w 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece. Przed dziesiątkami lat wraz ze zbiornikiem retencyjnym miała chronić Gdańsk przed wiosennymi powodziami. Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie o godz. 10 i 17 lub po wcześniejszym umówieniu się z administratorem hydrowęzła.Na starcie szlaku kajak zwodować można przy zaporze Elektrowni Straszyn na wybudowanej ostrodze. Dalej wodna wyprawa wiedzie przez miejscowości Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, Pruszcz Gdański. W każdej zlokalizowana jest elektrownia wodna. Ze względu na infrastrukturę techniczną położoną na trasie konieczne są trzy przenoski. Dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość spędzenia czasu w Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim. Urokliwe pejzaże, "zamki wodne" i otaczająca zieleń dostarczą niesamowitych wrażeń, umożliwiając aktywny wypoczynek na łonie natury oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu.

Spływ od Straszyna do Pruszcza Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni trwa około 2 godzin. Wyprawę można kontynuować dalej w kierunku Gdańska przez Krępiec, gdzie Radunia łączy się z Motławą. W ten sposób można z innej perspektywy niż zwykle podziwiać historyczne centrum Gdańska. Na przepłynięcie całej trasy należy zaplanować około 6 godzin.Informacje praktyczne

Spływ "Szlakiem Elektrowni Wodnych" obejmuje fragment szlaku kajakowego Raduni od Straszyna do Pruszcza Gdańskiego. Spływ na tym odcinku rozpocząć/kończyć można w następujących miejscach:

- Elektrownia Wodna Straszyn. Dojazd jak do hotelu "Cztery Pory Roku" (ul. Spacerowa 28). Parking, hotel, restauracja, możliwość zwiedzenia elektrowni wodnej "Straszyn"

- Straszyn, okolice piekarni "Mielnik". Pomost i łąka, na której (po uzgodnieniu z klubem kajakowym "Radunia" ze Straszyna) można rozpocząć lub zakończyć spływ. W pobliżu baza klubu. Dojazd od ul. Poprzecznej, należy kierować się w stronę charakterystycznego budynku z wieżą

- Pruszcz Gdański, parking w pobliżu cmentarza żołnierzy radzieckich (dojazd od ul. Zastawnej). Miejsce wyciągania/wodowania kajaków, parking

Istnieje też możliwość kontynuowania spływu do Gdańska – Radunią (do Krępca, gdzie znajduje się kwatera agroturystyczna i łąka pozwalająca na załadunek/wyładunek kajaków), a następnie Motławą do Gdańska na przystań klubu kajakowego PTTK "Żabi Kruk".

Czas trwania spływu

Pokonanie odcinka Straszyn – Pruszcz Gdański zajmuje około 1,5-2 godziny (zależnie od stanu wody i liczebności grupy), plus zwiedzanie elektrowni wodnej. Spływ do Gdańska, w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji uczestników, zajmuje do 6 godzin

Wypożyczalnie kajaków

- Klub Kajakowy "Żabi Kruk", Gdańsk ul. Żabi Kruk 15, przemsiudem@o2.pl, www.kajakiempogdansku.pl

- Parafialny Klub Kajakowy "Radunia", Straszyn ul. Poprzeczna 52, kajaki@straszyn.com.pl, www.kajaki.straszyn.com

Zwiedzanie Elektrowni Wodnej "Straszyn"

EW Straszyn udostępniona jest do zwiedzania codziennie o godzinie 10.00 i 17.00. Dla grup zorganizowanych możliwe jest umówienie zwiedzania w innych godzinach. Szczegółowe informacje (regulamin, ceny biletów) znajdują się na stronie internetowej www.energazew.pl (tel. 58/ 692-18-51).

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gdańsk
Szlaki turystyczne
Normalna
szlaki szlaki kajakowe
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021