Rezerwat Cisy Staropolskie

Rezerwat Cisy Staropolskie

(4.4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to inaczej Uroczysko Wierzchlas lub Cisowy Bór. Rezerwat położony jest w Nadleśnictwie Wierzchlas w Borach Tucholskich nad Jeziorem Mukrzańskim, w miejscowości Mukrz i zajmuje powierzchnię ponad 90 ha. Powstał prawdopodobnie w roku 1827 i tym sposobem jest najstarszym rezerwatem w Polsce!

Uroczysko stanowi pozostałość pierwotnej puszczy pomorskiej z najpiękniejszym i największym skupiskiem cisów (ponad 3,5 tys. sztuk) w całej Europie.

Cis pospolity
Cis pospolity


Wiek i pierścienie cisów są różne. Najgrubszy zwany Cisem Chrobrego ma obwód w pierścienicy 250 cm i zapewne pamięta czasy swego imiennika. Inne ciekawe okazy to Lipa Chopina czy Cis Parasolka.

Miejsce to było dla wybitnego malarza polskiego - Leona Wyczółkowskiego natchnieniem do pracy artystycznej. Rezerwat ten nazwał Świętym Gajem i upamiętnił go na ponad stu wspaniałych obrazach.

W rezerwacie Cisów Staropolskich wydzielono trasę zwiedzania oraz miejsca służące prowadzeniu zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej.

Cekcyn noclegi

Cekcyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023